Nowe przewodniki Wydawnictwa WAM Szymona Pilarza po Camino Frances i Camino Portugues z Fatimy

CaminodelavidaKsiążki o Camino de Santiago, News, Trasa Camino Frances, Trasa Camino PortuguesLeave a Comment

Nowe przewodniki Wydawnictwa WAM Szymona Pilarza po Camino Frances i Camino Portugues z Fatimy

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Zupełnie niedawno ukazały się w Polsce kolejne pozycje poświęcone Camino de Santiago. Ponownie niespodziankę sprawiło Wydawnictwo WAM spełniając obietnice sprzed dwóch lat i dokonało aktualizacji zdecydowanie najlepszego z dotychczas wydanych, przewodnika po Camino Frances.

Równocześnie pojawił się pierwszy z prawdziwego zdarzenia przewodnik po Camino Portugues z trasą opisaną z Fatimy, która jest ważnym miejscem dla polskich pielgrzymów.

Autorem obu pozycji jest Szymon Pilarz, który przygotował prawdziwe kompendium wiedzy dla pielgrzymów wędrujących szlakiem francuskim i portugalskim. Obie pozycje mają bliźniaczy układ. Rozpoczynają się od wstępu, który wprowadza do idei Camino de Santiago, kwestii przygotowań oraz przejścia szlaku.

Główną część stanowią opisy dwóch najpopularniejszych szlaków. W 2017 roku Camino Frances pokonało 60% z ponad 300 tys. pielgrzymów, a Camino Portugues (wszystkie warianty) ponad 22% pątników. Szlak francuski podzielony został na 30 etapów o długości między 18,1 km (Mansilla de las Mulas – León) a 39 km ( Carrión de los Condes – Sahagún). Natomiast przewodnik po portugalskiej odnodze Camino zawiera 27 etapów o długości między 16,9 km Rubiaes – Valenca do 35,8km São João da Madeira – Porto. W przypadku tego ostatnie przewodnika zostały dodane również krótkie opisy tras z Lizbony do Fatimy oraz mapki alternatywnych tras Camino de Costa / Senda Orla Litoral oraz Camino Espritual.

W każdym przewodniku znajduje się tradycyjnie suplement w postaci opisanej trasy z Santiago de Compostela do FIsterry i Muxi, dla tych którzy chcą wędrować na „koniec świata” niczym średniowieczni pielgrzymi. Mapy użyte w nowych wydaniach to te same mapy, które zostały użyte w najpopularniejszych przewodnikach anglojęzycznych autorstwa John Brierley’a.

Główny zakres aktualizacji w przypadku przewodnika po Camino Frances dotyczy schronisk oraz przebiegu trasy, która została uzupełniona o odcinki alternatywne wprowadzone na przestrzeni dwóch ostatnich lat przez władze poszczególnych regionów. Przewodnik jest znacznie bogatszy w treść i dosyć szczegółowy. Ma sporo informacji, dla tych którzy chcą być świadomymi pielgrzymami i przeżyć Camino poznając otoczenie.

Każdy etap, który został opisany zawiera informacje na temat:

  • długości trasy i szacunkowego czasu wędrowania,
  • profilu wysokościowego trasy oraz mapek: całej trasy i w niektórych przypadkach szczegółowych mapek, gdy szlak przechodzi przez ważniejsze i większe miejscowości.
  • wariantów trasy, które są naniesione na mapki,
  • zdjęć, które wykonał autor przewodnika – pomagają zlokalizować się w terenie i zabytkach, gdy zawodzi nas orientacja w terenie na podstawie mapy,
  • opisu słownego etapu oraz rzeczy, które warto wiedzieć oraz zobaczyć, informacji na temat mszy świętych, noclegów i infrastruktury.

Książki są solidnie wykonane a zarazem lekkie i poręczne ze względu na format 11,7×18,6 cm, który łatwo transportować w bagażu. Z każdej z tych pozycji cieszymy się niezmiernie i mamy nadzieję, że dzięki nim pojawi się jeszcze więcej pielgrzymów z Polski na szlaku świętego Jakuba nie tylko w Hiszpanii czy Portugalii.

W ramach współpracy między Wydawnictwem WAM a Caminodelavida przygotowaliśmy specjalnie dla polskich pielgrzymów kod rabatowy na zakup przewodnika (wydanie papierowe i e-book – pdf) w sklepie internetowym WAM-u. Kod rabatowy (hasło: CAMINODELAVIDA2018) umożliwia uzyskanie 25% zniżki na przewodnik i jest ważny do końca 31.08.2018 roku.
Szymon Pilarz u granic Santiago

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.