IV Parlament Jakubowy w Toruniu 8-10 grudnia 2017 roku

Piotr DrzewieckiNewsLeave a Comment

IV Parlament Jakubowy w Toruniu 8-10 grudnia 2017 roku

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Tylko 2 tygodnie pozostały do kolejnego spotkania organizacji jakubowych w ramach Parlamentu Jakubowego. Organizatorem, czwartego już spotkania jest Bractwo św. Jakuba Apostoła w Toruniu wspierane przez Pracownię Szlaku św. Jakuba działającą na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Około 50 przedstawicieli z ponad 20 różnych organizacji i podmiotów zajmujących się tematyką Dróg św. Jakuba zjedzie się do grodu Kopernika w dniach 8-10 grudnia br. Wśród uczestników są przedstawiciele samorządu, stowarzyszeń i fundacji oraz osoby prywatne, które działają na rzecz promocji szlaku w Polsce.

Sobotnie spotkanie zostało podzielone na dwie części, z których każda będzie krążyła w różny sposób wokół tematów znakowania szlaków, standaryzacji infrastruktury, projektów społecznych, promocji Camino czy spraw duszpasterskich.

Pierwsza część to prelekcje ekspertów, którymi będą: Henryk Miłoszewski (prezes PTTK w Toruniu, który znakował Camino Polaco), Franciszek Mróz (doktor Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Wiceprezes Bractwa św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych), Łukasz Mróz (doktor, Prezes Bractwa św. Jakuba Apostoła przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku), ks. Dariusz Doburzyński (Dziekan i Proboszcz parafii w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Drawnie), Agnieszka Ptak (dr i prezes Fundacji Idź Dalej) i Michał Ptak (Fundacja Idź Dalej) czy Piotr Drzewiecki (założyciel portalu informacyjnego caminodelavida.pl). 

Druga część to realizacja idei grup roboczych, zaproponowanej przez Fundację Idź Dalej. Sprowadza się do ukształtowania zespołów wspierających tematy dotyczące znakowania szlaków, promocji Camino w Polsce, infrastruktury dla pielgrzymów, projektów społecznych czy kwestii duszpasterskich. W skład zespołów mają wejść przedstawiciele poszczególnych organizacji, którzy będą w stanie wymienić się swoją wiedzą i doświadczeniem w ramach swojej grupy. Ich zadaniem jest wypracowywanie propozycji konkretnych rozwiązań oraz rekomendowanie ich uczestnikom parlamentu w trakcie cyklicznych spotkań.

Spotkanie w Toruniu, to przede wszystkim szansa na wymianę myśli i pomysłów na Drogi św. Jakuba w Polsce. Zarazem podsumowanie kolejnego roku na ścieżkach jakubowych i zastanowienie się nad przyszłymi działaniami. Mam nadzieję, że będzie owocne i przyniesie jakieś namacalne rezultaty w niedalekiej przyszłości.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O Autorze

Piotr Drzewiecki

Facebook Twitter Google+

Ktoś, kiedyś zasiał w nim ziarno "Camino de Santiago". Minęło długie 8 lat zanim wykiełkowało w postaci dwóch wypraw na Drogę Północną (Camino del Norte) oraz tego skromnego portalu. Później wędrował również Camino Frances, kawałek Camino Primitivo, Camino Portugues Central oraz Camino Ingles. Camino de la vida wzięło się z pasji do Camino de Santiago oraz piosenki Walk of life zespołu Dire Straits. Aktualnie ma za sobą już osiem wypraw drogami świętego Jakuba w Hiszpanii oraz kilka spacerów po polskich drogach. Czasami bywam również przewodnikiem po Camino de Santiago w Hiszpanii dla grup polsko i anglojęzycznych, dzieli się wiedzą i przekazuje pasję do wędrowania Drogami św. Jakuba. Masz ciekawą historię związaną z Camino? Chciałbyś się podzielić zdjęciami lub wiadomością? A może nurtują Cię pytania związane z Camino de Santiago? Chcesz nawiązać współpracę w celu promocji Camino de Santiago? Pisz śmiało. W miarę moich możliwości odpowie na nie lub skieruję Cię we właściwe miejsce!

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości