IV Parlament Jakubowy w Toruniu 8-10 grudnia 2017 roku

Piotr DrzewieckiNewsLeave a Comment

IV Parlament Jakubowy w Toruniu 8-10 grudnia 2017 roku

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Tylko 2 tygodnie pozostały do kolejnego spotkania organizacji jakubowych w ramach Parlamentu Jakubowego. Organizatorem, czwartego już spotkania jest Bractwo św. Jakuba Apostoła w Toruniu wspierane przez Pracownię Szlaku św. Jakuba działającą na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Około 50 przedstawicieli z ponad 20 różnych organizacji i podmiotów zajmujących się tematyką Dróg św. Jakuba zjedzie się do grodu Kopernika w dniach 8-10 grudnia br. Wśród uczestników są przedstawiciele samorządu, stowarzyszeń i fundacji oraz osoby prywatne, które działają na rzecz promocji szlaku w Polsce.

Sobotnie spotkanie zostało podzielone na dwie części, z których każda będzie krążyła w różny sposób wokół tematów znakowania szlaków, standaryzacji infrastruktury, projektów społecznych, promocji Camino czy spraw duszpasterskich.

Pierwsza część to prelekcje ekspertów, którymi będą: Henryk Miłoszewski (prezes PTTK w Toruniu, który znakował Camino Polaco), Franciszek Mróz (doktor Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Wiceprezes Bractwa św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych), Łukasz Mróz (doktor, Prezes Bractwa św. Jakuba Apostoła przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku), ks. Dariusz Doburzyński (Dziekan i Proboszcz parafii w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Drawnie), Agnieszka Ptak (dr i prezes Fundacji Idź Dalej) i Michał Ptak (Fundacja Idź Dalej) czy Piotr Drzewiecki (założyciel portalu informacyjnego caminodelavida.pl). 

Druga część to realizacja idei grup roboczych, zaproponowanej przez Fundację Idź Dalej. Sprowadza się do ukształtowania zespołów wspierających tematy dotyczące znakowania szlaków, promocji Camino w Polsce, infrastruktury dla pielgrzymów, projektów społecznych czy kwestii duszpasterskich. W skład zespołów mają wejść przedstawiciele poszczególnych organizacji, którzy będą w stanie wymienić się swoją wiedzą i doświadczeniem w ramach swojej grupy. Ich zadaniem jest wypracowywanie propozycji konkretnych rozwiązań oraz rekomendowanie ich uczestnikom parlamentu w trakcie cyklicznych spotkań.

Spotkanie w Toruniu, to przede wszystkim szansa na wymianę myśli i pomysłów na Drogi św. Jakuba w Polsce. Zarazem podsumowanie kolejnego roku na ścieżkach jakubowych i zastanowienie się nad przyszłymi działaniami. Mam nadzieję, że będzie owocne i przyniesie jakieś namacalne rezultaty w niedalekiej przyszłości.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.