Codex Calixtinus na Liście „Pamięć Świata” UNESCO

CaminodelavidaHistoria, Książki o Camino de Santiago, NewsLeave a Comment

codex calixtinus

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Pod koniec października Kodeks Kalikstyński został wpisany na Listę „Pamięć Świata”  –  Memory of the World UNESCO. Celem programu stworzonego w 1992 roku jest zwrócenie uwagi rządów i opinii publicznej na konieczność ochrony dziedzictwa wynikającego z tych dokumentów. Program powstał w wyniku rosnącego zagrożenia dla dokumentów o dużym znaczeniu dla świata, które są niszczone, grabione z powodu różnego rodzaju konfliktów zbrojnych. 

Codex Calixtinus jest pierwszym przewodnikiem po Drodze św. Jakuba w dziejach świata. Opisuje 13 etapowe pielgrzymowania oraz daje liczne wskazówki dla potencjalnych pątników zmierzających do grobu św. Jakuba. Kodeks jest jednak przede wszystkim świadectwem tradycji i historycznego wartości Camino de Santiago.

Warto wspomnieć, że wśród 78 dokumentów wpisanych na Listę [link do PDF] znalazły się również pozycje z Polski. Są to dokumenty wywiadu radiowego z Bitwy Warszawskiej 1920 roku, Akt Unii Lubelskiej z 1569 roku oraz raport Jürgena Stroopa z likwidacji getta warszawskiego w 1943 roku. W ubiegłych latach wpisano m.in. tablicę z 21 postulatami ze strajku w Stoczni Gdańskiej, rewolucyjne (jak na owe czasy) dzieło Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” czy Księgę Henrykowską z 1268 roku (zawierająca najstarsze zdanie spisane w języku polskim). Pełną listę za ubiegłe lata można sprawdzić pod tym adresem.

Źródło: UNESCO.ORG

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.