in memoriam peregrinos Camino de Santiago

CaminodelavidaBezpieczeństwo, NewsLeave a Comment

In memoriam peregrinos

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

W pierwszych dniach listopada Katolicy wspominają wszystkich Wiernych Zmarłych i celebrują uroczystość Wszystkich Świętych. Warto również, niezależnie od wiary i poglądów pamiętać o naszej pielgrzymiej rodzinie ze szlaku świętego Jakuba. Pomyśleć o tych co przed nami zakończyli swoją wędrówkę, swoje Camino. Zapalić za nich świeczkę. W końcu „Jesteśmy jedni dla drugich pielgrzymami, którzy różnymi drogami zdążają w trudzie na to samo spotkanie”(Antoine de Saint-Exupéry).

In memoriam…Wędrując różnymi szlakami Camino de Santiago w Hiszpanii czy Portugalii trudno zapomnieć o pielgrzymach z przeszłości, gdyż trasy znaczone są co jakiś czas krzyżami, tablicami czy obeliskami upamiętniającymi, tych którzy ukończyli już ziemskie wędrowanie Drogą św. Jakuba. 

W 2017 roku na szlaku zmarło z różnych powodów mniej niż 10 pielgrzymów. O 3 wypadkach pisaliśmy na łamach Caminodelavida we wpisach z cyklu Bezpieczeństwo na Camino. Nieoficjalny rejestr pątników zmarłych na szlaku prowadzi hiszpańska Federacja Stowarzyszeń Przyjaciół Dróg św. Jakuba. Aktualnie lista zamyka się w granicach 200 osób różnych narodowości, które zakończyły swoją ziemską pielgrzymkę na Camino de Santiago. Wykaz nie jest pełny, ponieważ bazuje na informacjach prasowych, publikacjach w mediach społecznościowych czy danych przesyłanych przez rodziny zmarłych. 

Większość zgonów nastąpiła z przyczyn naturalnych. Pewna część pielgrzymów zginęła w wyniku potrąceń przez samochody w miejscach niebezpiecznych na trasie (choćby wejście do Pedrozuo) czy w trakcie pielgrzymek rowerowych. Incydentalna liczba to śmierć w wyniku przemocy (Denise Thiem w 2015 roku).

Warto pamiętać, że pewna liczba sytuacji zagrażających życiu i kończących się jego utratą wynika z braku rozwagi czy przeszacowaniu naszych własnych możliwości. Ma to miejsce szczególnie w trakcie upałów czy zimowej i niebezpiecznej aury. Z tego ostatniego powodu od 3 lat jest zamykana w zimie tzw. Droga Napoleońska przez Pireneje na Camino Frances.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.