Droga Napoleońska na Camino zamknięta 1 listopada – 31 marca

CaminodelavidaBezpieczeństwo, News, Trasa Camino FrancesLeave a Comment

Droga Napoleońska - Camino Frances

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Od ponad dwóch lat Rząd Nawarry wydaje decyzję administracyjną, na podstawie której zamyka tzw. drogę napoleońską na okres od 1 listopada do 31 marca w sezonie zimowym.

Decyzja ma charakter prewencyjny w celu zapobieżenia kosztownym akcjom ratunkowym pielgrzymów, którzy wyruszają na Camino Frances i przeceniają swoje siły czy mają niedostateczny ekwipunek.

Tradycyjny pierwszy odcinek Camino Frances biegnie z Saint Jean Pied de Port do Roncesvalles. Pielgrzymi mają do dyspozycji dwie wersje trasy: przez Valcarlos i wariant nazywany drogą napoleońską.

Najczęściej wybierają tzw. drogę napoleońską, która wiedzie przez wzgórze Col de Leopoder znajdujące się na granicy francusko-hiszpańskiego. Jest to wariant dosyć niebezpieczny w okresie od listopada do kwietnia ze względu na zmieniającą się często pogodę, duże opady śniegu oraz ryzyku zgubienia szlaku. W ubiegłym roku było kilka akcji ratunkowych pielgrzymów, którzy zignorowali ostrzeżenia w Biurze Pielgrzyma w Saint Jean Pied de Port i wyszli na szlak. Za swoją lekkomyślność i głupotę zapłacili rekompensatę akcji ratunkowej.

W zimie dostępna dla pielgrzymów jest tylko droga przez Valcarlos, w którym znajduje sie albergue oraz sklep i restauracje. Idąc dalej do Roncesvalles nie znajdziemy żadnego miejsca na posiłek. Równocześnie pamiętajcie, że nawet idąc przez Valcarlos w trakcie śnieżnej czy deszczowej pogody lepiej unikać ścieżki w dół do Gainekoleta i zostać przy drodze.

Ku przestrodze poniżej filmik, jak wygląda akcja ratunkowa na Camino Frances.

http://www.navarra.es/

Bezpieczeństwo na Camino

Przeczytaj najnowsze artykuły na temat bezpieczeństwa na Camino de Santiago

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.