„Grunt to droga” – nowy cykl filmowy o Camino de Santiago w Polsce

CaminodelavidaFilmy z Camino, NewsLeave a Comment

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

W Polsce pojawiła się właśnie kolejna produkcja poświęcona pielgrzymowaniu Camino de Santiago – cykl filmowy „Grunt to Droga”. Na kanwie wędrowania Kujawsko-Pomorską Drogą św. Jakuba będącą częścią Camino Polaco opowiedziana jest historia Camino jako drogi wartości.

Bohaterami cyklu są osoby pochodzące z różnych środowisk, których pozornie nic nie łączy. Jednak wspólnym mianownikiem dla nich okazuje się właśnie Camino de Santiago – łączy nas jeden cel – to jest Droga – o czym mówi jeden z pielgrzymów.

Okazuje się, że wędrowanie po Polsce może być swoistym Camino Primitivo w kontekście przecierania szlaku przez pierwszych pielgrzymów i w zasadzie jego odkrywania. Droga to wędrówka indywidualna, w gronie przyjaciół, rodziny czy wspólnoty. Mimo różnych form nadal pozostaje czymś tak głęboko indywidualnym, że ktoś kto tego nie przeżył, trudno mu to zrozumieć, a nam Caminowiczom to wytłumaczyć. W konsekwencji święty Jakub i Droga św. Jakuba potrafią zupełnie przeniknąć życie rodzinne, prywatne i zawodowe, ponieważ Camino cały czas jest.

łączy nas jeden cel – to jest DrogaPielgrzym

Reżyserem filmu jest Teresa Kudyba, autorka pierwszego polskiego filmu o drogach jakubowych w Polsce „Camino Polskie”. Natomiast dla Caminodelavida cykl ma szczególne znaczenie, ponieważ idealnie wpisuje się w świadome pielgrzymowanie, które promujemy wśród polskich pielgrzymów dróg jakubowych. Camino de Santiago ma być nie tylko wędrówką od albergue do albergue, ale również poznaniem otaczającego nas świata i miejsc, przez które prowadzi szlak. Poznaniem lokalnej kultury i historii, skosztowaniem kuchni i kontaktem z ludźmi, a przede wszystkim szlakiem wartości, które poznajemy wszystkimi zmysłami. Dzięki zaproszeniu do projektu mogliśmy wymienić się wiedzą o Drodze i oddać część dobra, które otrzymaliśmy w trakcie naszych wędrówek Camino de Santiago.

Premiera cyklu filmowego będzie miała miejsce w trakcie X Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Krakowie, 7 października. Natomiast kolejny pokaz będzie miał miejsce w Toruniu w Centrum Sztuki Współczesnej w dniu 10 października.

W filmie występują: dr Franciszek Mróz wraz z rodziną – jeden z pierwszych w Polsce popularyzatorów dróg jakubowych; Artur Majka i Cezary Dobies – artyści z Paryża oraz Zbigniew Mikielewicz – rzeźbiarz z Ciechocina; Piotr Drzewiecki – twórca portalu caminodelavida.pl; Bractwo św. Jakuba wraz z Pracownią Szlaku św. Jakuba przy UMK w Toruniu; Paweł Śliwiński, który wytycza nowy szlak wiodący z Dobrzynia n. Wisłą do Włocławka.

W filmie wykorzystano materiały pozyskane z grantu Narodowego Centrum Nauki „Camino de Santiago i grób św. Jakuba: od historii do hermeneutyki wiary”, realizowanego w latach 2014-2017 pod kier. ks. dr hab. Piotra Roszaka oraz prof. Enrique Alarcon.

Partnerzy filmu: Województwo Kujawsko-Pomorskie, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Gmina Ciechocin, Fundacja „Pro Futuro Theologiae”, Fundacja „Suseia”, portal caminodelavida.pl.

Powstanie cyklu zostało dofinansowane z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego.

Województwo Kujawsko - Pomorskie
 Fundacji Chopin w Ogrodzie Sztuk
Gmina CiechocinSzafarnia Ośrodek Chopinowski
Fundacja Pro Futuro TheologiaetressMedia Teresa Kudyba
Fundacja SuseiaCaminodelavida

Camino Polaco
Odcinek Drogi św. Jakuba w Polsce wiodący z miejscowości Ogrodniki na granicy z Litwą przez Olsztyn, Toruń do Słubic na granicy z Niemcami. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego ponad 200 km odcinek szlaku prowadzi przez miasta i miejscowości bogate w atrakcje turystyczne i kulturalne, które leżą na dawnym trakcie handlowym wiodącym z Rygi do Amsterdamu. Za przejście szlaku Camino Polaco w województwie kujawsko-pomorskim przyznawana jest przez PTTK w Toruniu okolicznościowa odznaka św. Jakuba oraz wystawiany jest certyfikat ”Iacobeum Thoruniesis” przez Bractwo św. Jakuba w Toruniu. Kujawsko-pomorskie szlaki jakubowe wspierane są przez lokalny samorząd, który reprezentuje Polskę w strukturach Europejskiej Federacji Dróg św. Jakuba a działania na rzecz rozwoju prowadzą m.in. Rada Programowa ds. rozwoju szlaku św. Jakuba przy Marszałku Województwa Kujawsko – Pomorskiego oraz Pracownia Szlaku św. Jakuba na Wydziale Teologicznym UMK.

Fundacja Chopin w Ogrodzie Sztuk ma na celu wspieranie młodych adeptów muzyki, organizowanie wydarzeń kulturalnych poświęconych Chopinowi i jego czasom. Wspólnie z Ośrodkiem Chopinowskim w Szafarni współorganizuje przedsięwzięcia propagujące szlak św. Jakuba na terenie województwa kujawsko-pomorskiego (m.in. Soboty na Drodze św. Jakuba, punkt informacyjny o Camino Polaco na terenie Kujaw i Pomorza).

Informacje o cyklu "Grunt to Droga"
scenariusz i reżyseria: Teresa Kudyba
konsultacja naukowa: ks. dr hab. Piotr Roszak, UMK
zdjęcia: Zbigniew Bartosik, Mariusz Przygoda
współpraca: Łukasz Małecki
zdjęcia z drona: Witold Popiołek
realizacja dźwięku: Łukasz Małecki
montaż i udźwiękowienie: Piotr Stachowski
muzyka: Apollo Music
produkcja: tress-FILM
na zlecenie Fundacji Chopin w Ogrodzie Sztuk

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.