Katedra w Santiago bez botafumeiro na czas remontu

CaminodelavidaNewsLeave a Comment

Katedra w Santiago bez botafumeiro na czas remontu

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Pisząc o katedrze w Santiago de Compostela nie sposób nie wspomnieć o jednym z najsłynniejszych elementów jej wyposażenia – botafumeiro. Ten wielki trybularz, który jest wymieniany już w pierwszym przewodniku turystycznym po Camino de Santiago (Kodeks Kalikstyński) bywał do tej pory uruchamiany przy okazji różnych okazji kościelnych. Na początku każdego roku Katedra w Santiago de Compostela ogłaszała listę uroczystości, podczas których będzie można zobaczyć wielką kadzielnicę poruszaną przez 8 tiraboleiros aż pod sufit z prędkością blisko 70 km/h.

Niestety remont katedry, który – jak większość z Was przybywających do Santiago może zauważyć – trwa już od jakiegoś czasu i wkrótce dotknie również botafumeiro. Dokładna data wyłączenia botafumeiro nie jest znana, ale nastąpi to najprawdopodobniej w lutym 2018 roku. Wtedy to prace prowadzone w dużej mierze na rusztowaniach otaczających fasadę i dach katedry mają przenieść się w znacznym stopniu do wnętrza świątyni. Do tej pory prace w samej katedrze toczyły się w okolicach Portyku Chwały Mistrza Mateo, a w 2018 roku mają rozprzestrzenić się na cała katedrę.

Oznacza to, że przez kilka miesięcy nie będzie można zobaczyć w akcji wizytówki Santiago de Compostela. Co prawda wstępnie mówi się tylko o kilku miesiącach, ale jak się okazuje kalendarz prac remontowych i renowacyjnych nie do końca się zmaterializował. Dlatego nie pozostaje nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość i pamiętać o hiszpańskim mañana oraz liczyć na to, że kilka miesięcy nie zmieni się w kilkanaście.

Konieczność renowacji i remontu katedry spowoduje nie tylko wyłączenie botafumeiro. W związku z pracami zostanie też ograniczona liczba miejsc w trakcie obrzędów religijnych, co wpłynie w znaczący sposób na dostępność katedry i poruszanie się w jej wnętrzu.

Wszyscy zaangażowani w prace obiecują spełnienie obietnicy danej arcybiskupowi Santiago, że katedra będzie ponownie dostępna w pełni dla pielgrzymów i turystów na kolejny rok święty.

Prace nad pełną renowacją najistotniejszych elementów pochłoną 17 mln EUR. Remontowane są fasada katedry od strony placu Obradorio czy Quintanta, odnowienie Portico de la Gloria, wieża zegarowa (Torre do Reloxo) kaplica Capela do Pilar, główna nawa i boczne kaplice.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.