The way of st. James: Renewing Insights – nowa książka o tematyce Camino de Santiago

CaminodelavidaKsiążki o Camino de Santiago, NewsLeave a Comment

The way of st. James: Renewing Insights - nowa książka o tematyce Camino de Santiago

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Na rynku książek nawiązujących do tematyki Camino de Santiago pojawiła się nowa pozycja The way of st. James: Renewing Insights. Zawiera ona siedem artykułów napisanych polsko-hiszpański zespół naukowców zajmujących się tematyką Camino de Santiago na różnych płaszczyznach. Jednym z ważniejszych tematów poruszanych w publikacji jest odkrycie związane z inskrypcjami maryjnymi, które zespół naukowców znalazł w grobie św. Jakuba w Santiago de Compostela.

Paleochrześcijańskie inskrypcje dedykowane Matce Bożej w grobie św. Jakuba odkryto przy pomocy wysokiej rozdzielczości kamery w trakcie badań prowadzonych przez ostatnie siedem lat. W zasadzie ich obecność nie może dziwić biorąc pod uwagę specjalną więź łączącą Maryję i św. Jakuba. To właśnie brat Jakuba, Jan opiekował się matką Jezusa, co zostało usankcjonowane na Golgocie. W domu Jana, który był najmłodszym z uczniów i apostołów Jezusa Chrystusa mieszkał również jego starszy brat – Jakub Większy.

Oprócz wyników najnowszych badań w innych artykułach znajdziemy informacje z historii polskich pielgrzymek do Santiago de Compostela wraz z imionami i nazwiskami pielgrzymów, których udało się odnaleźć w różnego rodzaju archiwach. Poruszane są też tematy uwarunkowań geograficzno-historycznych związanych z tworzeniem i rozwojem Dróg św. Jakuba w Polsce a także kultem świętego Jakuba na ziemiach polskich.

Projekt badań realizowany przez zespół naukowy został wsparty grantem Narodowego Centrum Nauki. Książka jest w całości w języku angielskim i może być ciekawą pozycją w biblioteczce osób zakręconych na punkcie Camino de Santiago lub myślących o pracy naukowej związane z tematyką Dróg św. Jakuba. Pozycja powstała pod redakcją prof. Enrique Alarcon i ks. dr hab. Piotra Roszaka, a wśród autorów artykułów są także mgr Jagoda Marszałek, prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski, dr Franciszek Mróz, ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki, dr Miguel Ángel Belmonte i  prof. dr Marcin Kaźmierczak.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.