Jarmarki Jakubowe, odpusty i inne wydarzenia w lipcu 2017 roku

CaminodelavidaNewsLeave a Comment

Fiesta Apostol 2017

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Sympatycy Camino de Santiago i św. Jakuba Apostoła Większego miesiąc lipiec darzą szczególną estymą. Dzień świętego przypada 25 lipca co oznacza fiestę w Santiago de Compostela oraz liczne jarmarki i odpusty w Polsce. Co kilka lat, kiedy 25 lipca wypada w niedzielę, chrześcijanie celebrują również rok święty. Najbliższy przypadnie dopiero w 2021 roku, a ostatni był w 2010 i zostawił w nas niezapomniane wrażenie.

W Santiago de Compostela Fiesta del Apostol zaczyna się w tym roku już 14, a kończy 31 lipca koncertem i pokazem sztucznych ogni. Punktem kulminacyjnym obchodów są dwa wydarzenia.

Pierwsze to jeden z najpiękniejszych i zarazem najbardziej złożonych pokazów tzw. ogni świętego Jakuba – Fuegos del Apostol, który odbywa się w wigilię święta – 24 lipca o godz. 23:30. Nazwanie Fuegos fajerwerkami to niedomówienie. Pokaz to audiowizualne wydarzenie z aktorami opowiadające historie związane z Camino de Santiago, katedrą w Santiago i samym miastem. Początkowo mapping był wykonywany na fasadzie katedry, ale w ostatnich latach objął również budynki otaczające plac. Czym zaskoczy nas w tym roku pokaz? Zapewne będziecie mogli zobaczyć online na stronach TVG Gallega, o czym Was poinformujemy w komunikacie na profilu Caminodelavida na Facebooku.

Drugie istotne wydarzenie to odpust z 25 lipca i uroczysta msza święta z procesją z figurą świętego wraz z uczestnictwem bractw jakubowych oraz przedstawiciela władz państwowych. Swego czasu na odpust przyjeżdżał król, ale w ostatnich latach pojawia się prezydent Galicji. Ciekawostką jest fakt, że udział w uroczystościach bojkotuje burmistrz Santiago de Compostela wywodzący się z lewicy. Jest to lekko niezrozumiałe biorąc pod uwagę, że to legenda świętego Jakuba, peregrinos czy turigrinos są źródłem przychodów finansowych w Galicji.

W Polsce również znajdziecie różnego rodzaju jarmarki jakubowe i odpusty o zasięgu lokalnym i ponadregionalnym. Przykładem jest duży jarmark w Szczecinie, dni Lęborka oraz objęte patronatem Caminodelavida Regionalne Dni Jakubowe na Podkarpackiej Drodze św. Jakuba. Poniżej znajdziecie aktualizowaną cały czas listę wydarzeń, które zostały nam przesłane przez organizatorów lub pielgrzymów (dzięki Tom Dżery za info o Murowanej Goślinie).

Fiesta del Apóstol 14-31.07.2017

Fiesta del Apostol zaczyna się w Santiago de Compostela w tym roku 14 lipca. O godzinie 22:30 nastąpi oficjalne otwarcie fiesty z balkonów Pazo de Raxoi na Praza do Obradorio. Otwierać będzie wielka gwiazda muzyki galisyjskiej Uxía Senlle. Tego dnia o godzinie 23:00 wystąpi na Praza da Quintana polski zespół Kapela ze Wsi Warszawa, któremu będzie towarzyszyć Mercedes Peon.

Plan na kolejne dni jest imponujący i przewiduje liczne wydarzenia kulturalne w postaci koncertów i wystaw.

Jednak oprócz Fuegos del Apostol i uroczystości z 25 lipca warto zwrócić uwagę na:

  • VII Festival Peregrinos Musicaisktóry odbywa się w dniach 12-17 lipca. Część wydarzeń jest płatna, ale 14 lipca będzie można w katedrze posłuchać muzyki Bacha, Bibera, Telemanna czy Olenchika. Start o 21:00.

VII Festival Peregrinos Musicais

  • Camiño de Shikoku – to wystawa zdjęć z Shikoku Henro, szlaku 88 świątyń w Japonii o długości ponad 1200 km. Zostanie otwarta 21 lipca br. Wystawa ukazuje historię i duchowość tej wyjątkowej drogi w Japonii. Pierwszy przewodnik po Shikoku został opracowany w XVII wieku i opisuje trasę, jaką znamy dzisiaj. Warto zajrzeć i zobaczyć zdjęcia oraz rekwizyty z tej bratniej dla Camino de Santiago drogi pielgrzymkowej. Ekspozycja będzie dostępna w Muzeum Pielgrzymowania (Praza de Praterías) od 21 lipca do 24 września br.

Camiño de Shikoku

Pełny program wydarzeń znajdziecie na plakacie informacyjnym, który jest do pobrania tutaj (plik PDF, 1,4 MB).

Fuegos del Apostol, 24 lipca, 23:30

Fuegos del Apostol, tj. ognie świętego Jakuba rozpoczynają się o 23:30 w wigilię święta Jakuba, 24 lipca. Mieszkańcy, turyści i pielgrzymi zbierają się na Praza do Obradorio, aby obejrzeć multimedialny pokaz. Jeśli będziecie w Santiago de Compostela i wybieracie się na plac, to bądźcie już w okolicach godziny 20:00, aby zająć dobre miejsce i zmieścić się wśród tłumu widzów. Przed wejściem na plac spodziewajcie się kontroli bezpieczeństwa Guardia Civil. Nie pozwolą Wam wnieść plecaków. Jeśli chcecie zabrać przekąski, matę czy śpiwór do siedzenia, to nie wkładajcie ich do plecaka. Gdzie najlepiej usiąść? Na środku – blisko Pazo de Raxoi. Stamtąd zobaczycie najwięcej.

Fuegos del Apostol obejrzysz online na stronie TVG. Transmisja od godziny 22:00.

Zobacz, jak wyglądały Fuegos del Apostol w 2016 roku.

Solemnidad del APÓSTOL SANTIAGO, 15-25 lipca

Oprócz ewidentnego profanum w postaci fiesty i Fuegos del Apostol, w katedrze będzie można uczestniczyć w sacrum. W dniach 15-23 lipca o godz. 19:30 wierni będą odmawiać nowennę przed uroczystością świętego Jakuba. 24 lipca o 19:30 będą miały miejsce uroczyste nieszpory, a w dniu odpustu, 25 lipca o godz. 10:30 uroczysta msza święta odpustowa z procesją, ofiarowaniem narodu i błogosławieństwem apostolskim.

Regionalne Dni Jakubowe na Podkarpaciu, 22-23 lipca

Dwa dni aktywności fizycznej, opowieści jakubowych i pielgrzymowania.

Sobota, 22 lipca to dzień rajdów jakubowych: konnego (20 km), pieszego (nordic walking, 7 km) i rowerowego (12 km) oraz biegu „po muszlę św. Jakuba na dystansie 2 km. O godzinie 11:00 zostanie odprawiona msza św. odpustowa w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Nowosielcach.

Po niej od godz. 13:30 potrwa sesja popularnonaukowa: „Z progu własnego domu do Santiago de Compostela”. Jej uczestnikami będą długodystansowi pielgrzymi z Polski: Marcin Gwizdak, August Jakubik, Damian Prochera i Jakub Żak.

W niedzielę, 23 lipca kolejny etap Niedzielnego Pielgrzymowania Podkarpacką Drogą św. Jakuba Via Regia na dystansie 22 km z Przeworska do Łańcuta. Rozpoczęcie mszą św. o godz. 6:30 w Bazylice pw. Ducha św. – Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku. Później około godz. 10:00 w miejscowości Gwizdaj odsłonięcie słupa kilometrowego „Santiago de Compostela 3964 km” i ustanowienie punktu przyjaznego pielgrzymom u sołtysa.

Szczegóły i zapisy na stronie www.viaregia.podkarpacie.eu

Jarmark Jakubowy w Szczecinie, 20-23 lipca

To już dziewiąta edycja jarmarku jakubowego w Szczecinie na Placu Katedralnym. Będą targi żywności regionalnej i rękodzieła, gry i zabawy dla dzieci (m.in miasteczko portowe 22 lipca w godzinach 11:19). Zapowiada się ponad 200 wystawców. Będą także koncerty. 21 lipca zagrają Raz Dwa Trzy, a 22 lipca Lachersi. Właściwe uroczystości kościelne odpustowe będą miały miejsce we wtorek 25 lipca o godz. 18:00.

Pełny program wydarzeń jarmarkowych oraz kościelnych możecie sprawdzić tutaj.

Lęborskie Dni Jakubowe, 19-25 lipca

Lęborskie Dni Jakubowe to już marka sama w sobie. Moc atrakcji dla dużych i małych w tym m.in.:

  • 21 lipca – otwarcie wystawy pt. „To co minęło – to co pozostało. Lęborskie pamiątki z przełomu XIX i XX wieku” w wieży Sanktuarium św. Jakuba Apostoła. Wernisaż odbędzie się 21 lipca 2017 roku o godz. 17:15 w wieży Sanktuarium św. Jakuba Apostoła. Ekspozycję zwiedzać będzie można w ramach Lęborskich Dni Jakubowych 22 i 23 lipca w godzinach 9:00-20:00
  • 22 lipca, godz. 16:00 – XVII Bieg Uliczny św. Jakuba na dystansie 10 km. Trasa biegu jest atestowana i liczy 4 okrążenia. Start honorowy o godz. 15:50 – pl. Pokoju, start ostry o godz. 16:00 – ul. 1 Maja w pobliżu PKO, meta na pl. Pokoju. Zapisy osobiste, odbiór pakietów startowych oraz chipów tylko i wyłącznie w dniu 22 lipca 2017r. w godz. 11:00-15:00 w Biurze Zawodów mieszczącym się w sali gimnastycznej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lęborku przy ul. Curie-Skłodowskiej. Tego dnia także Międzynarodowy Zlot Jakubów oraz wieczorem koncert Ani Dąbrowskiej.
  • 23 lipca – koncert Cugowskich

Poza tym uroczystości kościelne, marsz pokoju, nabożeństwo ekumeniczne czy poświęcenie samochodów.

Więcej znajdziecie na stronie Lęborskie Dni Jakubowe a program możecie pobrać tutaj (plik PDF, 0,6 MB)

VI Krzepickie Dni Jakubowe, 22-23 lipca

W Krzepicach dni jakubowe zgromadzą tradycyjnie lokalnych wystawców z ich rękodziełami i przetworami, ale także gości i artystów. Zagrają m.in. Trubadurzy czy Gooral. Więcej informacji na stronie organizatorów.

Toruń, 23 lipca

W Toruniu w tym roku cykl obchodów związanych ze dniem świętego Jakuba przypada na niedzielę, 23 lipca. Program obchodów jest następujący:

  • 13:00 – rozpoczęcie obchodów dnia świętego Jakuba mszą świętą w kościele św. Jakuba. W trakcie mszy odbędzie się ślubowanie nowych członków toruńskiego Bractwa św. Jakuba Apostoła.
  • 14:00-16:00 – gra miejska na trasie od kościoła św. Jakuba, przez Nowy i Stary Rynek, most im. Józefa Piłsudskiego do Zamku Dybów. Dla uczestników wiele zadań przekazywanych przez postacie Rybaka, Rycerza czy Mnicha.
  • 16:00 – Fundacja „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” zaprasza do wspólnej wędrówki kujawsko-pomorskim odcinkiem Camino Polaco. Rozpocznie się pochód pielgrzymów, a około 16:45 rozpocznie się koncert zespołu Liarman prezentującego dawną muzykę hiszpańską związaną m.in. z pielgrzymowaniem. Wśród dźwięków instrumentów i śpiewu wyjątkowej wokalistki Susany Raso z Hiszpanii odbędzie się wspólne ognisko z poczęstunkiem, podczas którego będziemy rozmawiać o Szlaku Św. Jakuba. Przez cały czas trwania obchodów dnia Św. Jakuba na Zamku Dybów dostępna będzie wystawa poświęcona pieszej wędrówce Grzegorza Zmuda Trzebiatowskiego do Santiago de Compostela w Hiszpanii, który dekadę temu pokonał szlak Camino Frances w stroju średniowiecznego pielgrzyma.

Informację o wydarzeniach związanych z Kujawsko-Pomorskim odcinkiem Camino Polaco możecie śledzić na profilu Camino Polaco, Bractwa św. Jakuba Apostoła w Toruniu czy Fundacji „Zamek Dybów i Gród Nieszawa”. Projekt realizowany przez Fundację jest dofinansowany z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Odpust św. Jakuba w Gdańsku, 21-30 lipca

W Gdańsku u Kapucynów msza odpustowa zostanie odprawiona 25 lipca o godz. 18:00. Jednak już od 21 lipca będzie można obejrzeć wystawę ikon, a od 29 lipca wystawę malarstwa w kapucyńskim ogrodzie. W świętowaniu weźmie również udział zespół Bester Quartet, który obchodzi 20 lecie swojego istnienia. Szczegóły na plakacie.

XV Jarmark św. Jakuba Murowana Goślina, 29-30 lipca

W Murowanej Goślinie już po raz XV będą celebrowane jarmarcznie dni jakubowe. Nie tylko na sportowo w formie zawodów wędkarskich (z chęcią bym wziął udział!), ale przede wszystkim kulturalnie i globalnie, ponieważ podczas jarmarku będzie również XIII Światowy Zjazd Gośliniaków. Poza tym sporo atrakcji dla najmłodszych i coś dla tych co lubią pomagać innym – będzie można oddać krew. Szczegóły na plakacie.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.