Caminhos de Fátima – pielgrzymka na 100-lecie objawień Matki Bożej w Fatimie w 2017 roku

CaminodelavidaNews, Trasa Camino PortuguesLeave a Comment

Caminhos de Fátima - pielgrzymka na 100-lecie objawień Matki Bożej w Fatimie w 2017 roku

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O ile w Hiszpanii dominuje Camino de Santiago, w Polsce pielgrzymka na Jasną Górę, a we Włoszech do Rzymu czy Asyżu, to w Portugalii jest Fatima. Portugalczycy oznaczyli i nazwali zbiorczo sieć szlaków pielgrzymkowych prowadzących do sanktuarium Matki Bożej w Fatimie pod nazwą – Caminhos de Fátima.

W ostatnich dniach tysiące pielgrzymów zmierza do sanktuarium Nossa Senhora de Fátima z całego kraju i świata. Filmiki Jacka Szali obrazujące liczby pielgrzymów zmierzające od strony Porto do Fatimy możecie zobaczyć na grupie Camino de Santiago Polska. Na mszy świętej z papieżem spodziewanych jest 1,5 mln pątników. Część z nich wybiera właśnie oznaczone szlaki Caminhos de Fátima, ale zdecydowana większość porusza się normalnymi drogami, co przypomina nasze pielgrzymki do Częstochowy. Porządku pilnuje Guarda Nacional Republicana, która prowadzi specjalną operację Fatima i eskortuje pielgrzymów na całej trasie do sanktuarium. W internecie udostępniono specjalne formularze dla grup zorganizowanych, aby zapewnić im bezpieczeństwo w trakcie pielgrzymki. Przygotowano również dedykowaną dla wszystkich aplikację a sam ruch pojazdów kołowych w okolicach Fatimy został mocno ograniczony (na dole możecie sprawdzić mapkę z zaznaczonymi blokadami). Również na przejściach granicznych Portugalii, na terenie portów lotniczych wprowadzono mocno restrykcyjne kontrole graniczne.

Wszystko te wydarzenia mają związek z 100 rocznicą objawień fatimskich oraz wizytą papieża Franciszka, który spędzi w Fatimie dwa dni – 12-13 maja. Program wizyty papieża jest mocno napięty. W dniu 12 maja odbędzie się wieczorne czuwanie i błogosławieństwo świec a kolejnego dnia msza święta koncelebrowana razem ze 135 biskupami z całego świata. W trakcie mszy świętej papież dokona kanonizacji Hiacyntę i Franciszka Marto, dwojga pastuszków, których beatyfikował w 2000 roku Jan Paweł II. Byli oni razem z Łucją świadkami objawień fatimskich.

Fatima mają dla Polaków szczególne znaczenie związane z postacią św. Jana Pawła II. W 64 rocznicę objawień, 13 maja 1981 roku na placu Świętego Piotra dokonano na niego zamachu. Papież swoje ocalenie przypisał właśnie Matce Bożej Fatimskiej, a kula która przeszyła jego ciało znajduje się aktualnie w koronie figury Matki Bożej w Fatimie.

Aktualnie coraz więcej polskich pielgrzymów zmierzających Camino Portugues do Santiago de Compostela wybiera drogę przez Fatimę lub chociaż stara się odwiedzić to sanktuarium podczas swojej pielgrzymki do grobu św. Jakuba. Pielgrzymi z Polski są czwartą narodowością po Portugalczykach, Hiszpanach i Włochach, która odwiedza sanktuarium Matki Bożej. Wędrując portugalskimi szlakami często spotykamy się z dużą życzliwością ze strony lokalnych mieszkańców, którzy właśnie jako wspólny mianownik między naszymi krajami wskazują Matkę Bożą i papieża Jana Pawła II, którego traktują jak „swojego”.

Zdjęcie od Jacka Szali, który pielgrzymował pieszo z Porto do Fatimy oraz Zofii Ossowskiej, która właśnie pokonała Caminho de Tejo (Lizbona – Fátima).

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.