Nowy film o Camino de Santiago – „W międzyczasie” („In the meantime”) wchodzi do kin w Polsce 12 maja 2017 roku

Piotr DrzewieckiFilmy z Camino, News, Peter Alex, Trasa Camino PortuguesLeave a Comment

Nowy film o Camino de Santiago - "W międzyczasie" ("In the meantime") wchodzi do kin w Polsce 12 maja 2017 roku

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Ponad miesiąc temu wpadł mi w ręce artykuł o samotności pielgrzyma długodystansowego, w którym autor pisze w pierwszych akapitach, że: „nie ma znaczenia z iloma przyjaciółmi, członkami rodziny czy znajomymi odbędziesz pielgrzymkę, ponieważ kiedy wrócisz do domu, jesteś sam”. W kontekście Camino de Santiago ta samotność nabiera szczególnego znaczenia w postaci wielu uczuć i emocji, które towarzyszą pielgrzymowi, a które niewielu rozumie. W jaki sposób pomóc komuś zrozumieć swój stan po 45 km marszu, ze zdartymi do krwi piętami, obitym kolanem od upadku, mroczkami przed oczyma i radością w sercu? Nie da się.

Jeśli nie byłeś na Camino, to żadna opowieść nie będzie dla Ciebie na tyle wiarygodna, abyś był w stanie dzielić emocje i uczucia pielgrzyma. Może Cię zaciekawić, zachęcić i spróbujesz samodzielnie. Tak się zresztą dzieje, w końcu prawie 50% pielgrzymów na szlaku pojawia się dzięki rodzinie i znajomym, ich opowieściom i relacjom. Nic też nie odmalowuje lepiej barw Camino niż dobry film, który przemówi do widza z o wiele większa siłą niż inne formy przekazu. Dla mnie takim filmem stał się dokument „W międzyczasie”, który premierowo ujrzy światło dzienne 12 maja br. w Katowicach w kinie Kosmos.

Twórcy filmu Agnieszka Błaszczyk i Paweł Brzenczek zdefiniowali go jako dokument o fenomenie niezwykłej drogi do Santiago de Compostela. Pytanie – klucz: „czym jest dla Ciebie Camino?” okazało się w przypadku „W międzyczasie” wytrychem do zgłębiania mnóstwa barwnych postaci i opowieści o ich historii wpisanej w jedną z najstarszych europejskich Dróg.

Agnieszka Błaszczyk

Paweł Brzenczek

Dla mnie film okazał się jednocześnie spotkaniem z drugim pielgrzymem długodystansowym. Spotkaniem, które wywołuje szereg różnych emocji. Czasami ze wzruszenia ściskał za gardło, a innym razem wywoływał radość i uśmiech. Pokazuje elementarne potyczki na Camino de Santiago z bólem kręgosłupa, spuchniętą nogą, chrapaniem w nocy współpielgrzymów, deszczem kapiącym przez cały dzień oraz jednym wielkim jeziorem w bucie, kamieniami wpadającymi w sandały i raniącymi stopy.

„W międzyczasie” nie znajdziecie długich patetycznych dialogów czy monologów smutnych pielgrzymów. Są natomiast krajobrazy Camino Portugues z Lizbony malowane krótkimi konkretnymi opowieściami. One do mnie przemówiły i są dobrymi momentami, które jak fotografie schowałem w swej głowie, jak w starej szafie (parafrazując słowa piosenki Sidneya Polaka).

W filmie Agnieszki i Pawła, nie padają słowa, których bym nie wypowiedział, nie ma tam uczyć i tęsknot, których bym nie miał wędrując Drogą świętego Jakuba. Stąd moim zdaniem tak duża wartość tego filmu. Mogę śmiało powiedzieć – „Też tak miałem”. Film jest bliżej mnie – świadomego Pielgrzyma.

Dużą pomocą w zrozumieniu znaczenia świadomego pielgrzymowania są komentarze i refleksje ubogacające historię jakubowego wędrowania autorów. Namówiono do współpracy przedstawicieli trzech różnych perspektyw postrzegania Camino: filozofadr Marcina Fabjańskiego, księdza – prof. Józefa Bremera (pielgrzyma Camino) oraz podróżnika – Łukasza Supergana, który zainspirował wielu pielgrzymów do wyruszenia z progu własnego domu do Santiago de Compostela. W ten sposób film zyskał szersze spojrzenie na fenomen pielgrzymowania i nie zamknął się tylko w sferze emocji i doświadczeń autorów. Różnice w światopoglądzie i spojrzeniu na Drogę pozwalają poszerzyć horyzonty postrzegania fenomenu ścieżek jakubowych i znaleźć odpowiedź na pytanie: „czym jest dla Ciebie Camino?” w wymiarze indywidualnym i globalnym.

Zatem, jeśli będziecie mieć okazję, to zachęcam do obejrzenia. To, jak spotkanie z drugim pielgrzymem, który patrząc na Wasz plecak z naszywką na dworcu czy lotnisku, mówi: „Buen Camino”. Nagle z pasją w głosie zaczynacie rozmawiać o Drodze i w mgnieniu oka okazuje się, że minęło kilka godzin, a Wy zamiast wracać do domu, chcecie być znowu na Camino. Żegnacie się jak starzy przyjaciele-pielgrzymi: „Buen Camino”.

Film jest objęty patronatem medialnym Caminodelavida w ramach wspierania inicjatyw związanych z promowaniem Camino de Santiago w Polsce. Koproducentem filmu jest Mediterraneum Tour Operator z Poznania.

„W międzyczasie” będzie wyświetlany w dniach 12-21 maja w Katowicach w kinie Kosmos. Powinien się również pojawić w innych miastach, a szczegóły pokazów pojawią się na stronie filmu. Jeśli jesteście zainteresowani sprowadzeniem i pokazaniem filmu w swoich środowiskach, to zachęcam do kontaktu z producentami. W ramach Caminodelavida mam do rozdania dwie podwójne wejsciówki na premierę filmu 12 maja w Katowicach. Szczegóły we wpisie na profilu Caminodelavida na Facebooku.

Produkcja: OM Studio Film Production
Zdjęcia i Reżyseria: Paweł Brzenczek, Agnieszka Błaszczyk
Montaż: Paweł Brzenczek, Anieszka Błaszczyk,
Wystąpili: Agnieszka Błaszczyk, Paweł Brzenczek, Anna (Szwecja), Gert (Holandia), Tomas (Portugalia), Francis (Francja), Fernanda (Portugalia), Noella (Francja), John (Anglia), Carlos (Kolumbia), Dr Marcin Fabjański, Ks. Prof. Józef Bremer, Łukasz Supergan
Czas: 55 min

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O Autorze

Piotr Drzewiecki

Facebook Twitter Google+

Ktoś, kiedyś zasiał w nim ziarno "Camino de Santiago". Minęło długie 8 lat zanim wykiełkowało w postaci dwóch wypraw na Drogę Północną (Camino del Norte) oraz tego skromnego portalu. Później wędrował również Camino Frances, kawałek Camino Primitivo, Camino Portugues Central oraz Camino Ingles. Camino de la vida wzięło się z pasji do Camino de Santiago oraz piosenki Walk of life zespołu Dire Straits. Aktualnie ma za sobą już osiem wypraw drogami świętego Jakuba w Hiszpanii oraz kilka spacerów po polskich drogach. Czasami bywam również przewodnikiem po Camino de Santiago w Hiszpanii dla grup polsko i anglojęzycznych, dzieli się wiedzą i przekazuje pasję do wędrowania Drogami św. Jakuba. Masz ciekawą historię związaną z Camino? Chciałbyś się podzielić zdjęciami lub wiadomością? A może nurtują Cię pytania związane z Camino de Santiago? Chcesz nawiązać współpracę w celu promocji Camino de Santiago? Pisz śmiało. W miarę moich możliwości odpowie na nie lub skieruję Cię we właściwe miejsce!

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości