Wyścig pielgrzymów na Camino de Santiago

CaminodelavidaNews, Trasa Camino FrancesLeave a Comment

Wyścig pielgrzymów na Camino de Santiago

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

W Hiszpanii wpadli na kolejny pomysł promocji i zarazem pielgrzymowania na Camino de Santiago. Tym razem zapowiada się w czerwcu prawdziwy wyścig pielgrzymów na Camino Frances. Bynajmniej nie mam na myśli wyścigu do kolejnego albergue, który co roku odbywa się na przeludnionym szlaku francuskim. Między 18 a 23 czerwca 10 zespołów będzie musiało pokonać dystans między Roncesvalles a Santiago de Compostela. Inicjatorem biegu jest meksykański biznesmen Lino de Prado, który pochodzi z Ourense.

Zespoły pokonają 785 km w ciągu sześciu dni w biegu lub marszu sztafetowym. Każdy ze zespołów ma składać się z około 10 osób, ale organizatorzy nie wykluczają powiększenia zespołów w związku z dużą liczbą zgłoszonych osób. Zgłosić się może każdy na stronie La Carrera del Peregrino. Aktualnie Sponsorem został m.in. Hiszpański Komitet Olimpijski a całemu wydarzeniu patronuje prezydent Xunta de Galicia – Alberto Núñez Feijóo.

Wyścig ma być prawdziwym wyzwaniem, w którym uczestnicy przekroczą granice własnych możliwości i współpracując solidarnie w małych zespołach dotrą do mety. Etapy wyścigu zostały podzielone według trudności. Oznacza to, że nie będzie takich samych dystansów. Na przykład na Mesecie średni dystans to 21 km dziennie, a w okolicach O Cebreiro to tylko 6 km. Średni dystans na całej trasie to 12 km. Poszczególne etapy wyścigu mają się kończyć w miastach o dużym znaczeniu dla pielgrzymów – Logrono, Burgos, Leon, Ponferrada, Sarria i Santiago de Compostela.

Lista etapów przedstawia się następująco:

  1. Roncesvalles – Logroño – 138 km
  2. Logroño – Burgos – 124 km
  3. Burgos – León – 179 km
  4. León – Ponferrada – 102 km
  5. Ponferrada – Sarria – 91 km
  6. Sarria – Santiago de Compostela – 117 km

Po luksusowym Tren del Peregrino i pojawieniu się trenregirnos teraz spotkacie na trasie corregrinos. Na trasie Camino de Santiago pojawiali się już różni ludzie. Niektórzy przebiegli z Polski do Santiago de Compostela, inni biegali na trasie Camino Frances po 50 km dziennie. Powstaje tylko pytanie, czy to jest bardziej wyścig czy pielgrzymka, czy jest się bardziej pielgrzymem czy sportowcem?

Źródło i zdjęcie: lacarreradelperegrino.com oraz fb.com/lacarreradelperegrino/

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.