Strażacy z Nawarry w akcji ratunkowej – Camino Frances

CaminodelavidaBezpieczeństwo, News, Trasa Camino FrancesLeave a Comment

Strażacy z Nawarry w akcji ratunkowej - Camino Frances

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Strażacy z Nawarry mają przez cały rok pełne ręce roboty z pielgrzymami wkraczającymi podczas swojego pierwszego dnia pielgrzymki do Hiszpanii. Peregrinos maszerując Camino Frances z Saint Jean Pied de Porto do Roncesvalles mają do wyboru dwie drogi: Drogę Napoleońską oraz wariant przez Valcarlos.

Droga Napoleońska wiedzie przez szczyt Col de Leopoder w Pirenejach do Roncesvalles i jest zamknięta w okresie listopad – marzec. Wariant przez Valcarlos jest otwarty cały rok i omija wysokie szczyty, ale wcale nie oznacza to, że jest łatwiejszy.

Pierwszy dzień wędrówki dla ponad 12%, którzy wybierają na swoje miasto startowe Saint Jean Pied de Port bywa bardzo ciężki. Często zaczynają kompletnie nieprzygotowani fizycznie i logistycznie do tego dnia. Brak im kondycji czy ekwipunku. Zdarza się im również ignorować ostrzeżenia o złej pogodzie w górach. To z Nawarry często płyną do nas informacje śmiertelnych wypadkach na trasie czy interwencjach ratowników.

W niedzielę palmową w ciągu jednego dnia miały miejsce aż trzy interwencje na szlaku Camino Frances. Pierwszy pielgrzym z kontuzją kolana został odratowany w okolicach Valcarlos, ponieważ nie był w stanie kontynuuować marszu. Strażacy zwieźli go do Burguete. Drugi pielgrzym z Brazylii – kobieta straciła przytomność i z ostrymi zawrotami głowy również trafiła do lekarza w Burguete. Trzeci pielgrzym został przewieziony do Roncesvalles z objawami wyczerpania.

Tym razem to nie śnieg i kiepska pogoda wykończyła fizycznie tych pielgrzymów, ale słońce i ciepło, które pojawiło się na szlaku w pierwszych tygodniach kwietnia.

źródło i zdjęcie: twitter.com/BomberosNavarra

Bezpieczeństwo na Camino

Przeczytaj najnowsze artykuły na temat bezpieczeństwa na Camino de Santiago

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.