Odnowione albergue de San Antonio de Herbón na Camino Portugues

Piotr DrzewieckiAlbergue, News, Trasa Camino PortuguesLeave a Comment

Odnowione albergue de San Antonio de Herbón na Camino Portugues

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O schronisku w Monasterio Franciscano de Herbon wielu pielgrzymów mówi, jako o miejscu, które warto odwiedzić na drodze portugalskiej. Wskazują na niepowtarzalny klimat nawiązujący nieco do pierwotnych schronisk mieszczących się przy średniowiecznych klasztorach.

Albergue prowadzone jest przez wolontariuszy Asociación Galega de Amigos do Camiño de Santiago (AGACS), którzy na przełomie 2016/2017 odnowili schronisko. Patrząc na konstrukcję dzisiejszych schronisk i spore oddanie wolontariuszy, którzy pełnią rolę hospitaleros, to schronisko ma wymiar nieco głębszy. Przede wszystkim spanie w celach zakonnych w starym klasztorze ma w sobie coś niezwykłego i pozwala poczuć nieco inny świat, z którym często dzisiaj nie mamy kontaktu.

Warto zaznaczyć, że schronisko w Herbon nadal pozostaje obiektem donativo, czyli „opłacanym” poprzez darowiznę pielgrzyma. W ramach wspólnoty, która tworzy się z przebywających w albergue pielgrzymów, hospitaleros czy zakonników istotne znaczenie ma również wspólny posiłek w formie kolacji i śniadania. Donativo nie oznacza jednak za darmo, dlatego warto pamiętać odwiedzając miejsca opatrzone znakiem „co łaska”, że miarą tego ile zostawimy w formie datku powinien być ekwiwalent kwoty, którą byśmy zapłacili w normalnym schronisku za te same usługi. Moja praktyka i doświadczenie pokazują, że w schroniskach donativo pielgrzymi mają tendencję do zostawiania wyższych kwot, ponieważ często tego typu miejscom towarzyszy niespotykany gdzie indziej klimat rodzinnej wspólnoty i troskliwej opieki, której doświadczają od innych ludzi.

W stosunku do ubiegłych lat zwiększono liczbę miejsc noclegowych dla pielgrzymów do 30 w dwuosobowych celach zakonnych. Istniejące od 2004 roku albergue cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród rzesz pielgrzymów wędrujących Camino Portugues. Można powiedzieć, że jest miejscem dla wybranych, ponieważ, aby do niego trafić trzeba zejść 2,5 km z głównego szlaku kierując się według czerwonych strzałek. Schronisko jest otwarte od 2 kwietnia (a nie jak do tej pory od 1 czerwca) do końca października.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.