„Droga św. Jakuba do Santiago de Compostela” – film o jakubowym pielgrzymowaniu na DVD

Piotr DrzewieckiFilmy z Camino, NewsLeave a Comment

"Droga św. Jakuba do Santiago de Compostela" - film o jakubowym pielgrzymowaniu na DVD

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

W polskim środowisku wydawniczym pojawiło się pierwsze wydanie filmu „Droga św. Jakuba do Santiago de Compostela”, który został nakręcony w 2009 roku na Camino Frances, tj. najpopularniejszym szlaku Camino de Santiago. Nie jest to opowieść Drogi, braterska pielgrzymka (jak Ślady Stóp) czy hollywoodzka bajka w stylu Drogi życia z Martinem Sheen’em. Film jest natomiast dokumentem o Drodze św. Jakuba, który idealnie nadaje się, dla tych którzy chcieliby przeżyć szlak nieco bardziej świadomie niż tylko wędrując od albergue do albergue.

Oglądając ten niespełna 50 minutowy dokument możecie zobaczyć miejsca istotne z punktu widzenia historii i tradycji pielgrzymowania i świętego Jakuba. Zajrzyjcie do kościółka Santa Maria de Eunante, przejdziecie mostem rzymskim w Puente la Reina czy usłyszycie o Felise, która mieszkała u bram Logrono i wstawiała przez wiele lat pieczątki do pielgrzymich paszportów. Zobaczycie białego kurczaka i kurę w kościele w Santo Domingo czy posłuchacie legend pielgrzymich.

„Droga św. Jakuba do Santiago de Compostela” to prawdziwa kopalnia wiedzy historycznej, ale także ciekawy przegląd motywacji, które towarzyszą pątnikom wędrujących już ponad tysiąc lat do grobu świętego. Ludzie różnych wyznań i narodowości wybierają się na Camino z wielu powodów, niekoniecznie religijnych, czy duchowych. Podobno zdecydowana większość szuka w swojej podróży zmian – również w sobie.

Dla niektórych pielgrzymka do Santiago jest marzeniem i przygodą. Inni widzą w niej sposób na odnowę swojego życia religijnego, a jeszcze inni tylko wyprawę i okazję do poznania innych ludzi.

Podróż na Camino pozostawia jednak w każdym niezapomniane przeżycie czegoś wielkiego. Samo podjęcie decyzji o wyprawie już jest połową sukcesu. To tak jak postawienie pierwszego kroku w nieznane. A jak wiadomo, to co nieznane i tajemnicze intryguje i ciekawi niezmiernie…

Zatem jeśli chcecie nieco bardziej świadomie przeżyć swoje Camino, zwrócić uwagę na miejsca, które warto odwiedzić wędrując szlakiem Camino Frances, to warto sięgnąć po tę pozycję. Film uzupełnia mała książeczka, w której znajdziecie m.in. krótki wstęp o motywacjach pielgrzymów napisany przeze mnie oraz mapkę Dróg św. Jakuba w Polsce, która została stworzona i udostępniona przez dr Franciszka Mroza z UJ w Krakowie.

Film jest objęty patronatem medialnym Caminodelavida w ramach wspierania inicjatyw związanych z promowaniem Camino de Santiago w Polsce.

„Droga św. Jakuba do Santiago de Compostela”, cykl Ludzie Boga. Elite Distrubtuion, cena 24,99 PLN

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.