Ekstremalna Droga Krzyżowa na Camino de Santiago

CaminodelavidaNewsLeave a Comment

Ekstremalna Droga Krzyżowa na Camino de Santiago

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

W Polsce i na świecie trwa kolejna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Wierzący i poszukujący ruszają nocną porą, aby pokonać dystans ponad 40 kilometrów. Niektóre trasy EDK zostały poprowadzone wytyczonymi odcinkami Dróg świętego Jakuba w Polsce oraz w Hiszpanii.

Między EDK a pielgrzymowaniem Camino de Santiago występuje wiele podobieństw. Obie formy wędrowania mają charakter indywidualnej pieszej pielgrzymki, która jest wyzwaniem samym w sobie, na którym zmagamy się z samym sobą. Zatem świetnym i bardzo praktycznym ruchem organizatorów EDK jest wykorzystywanie gotowej infrastruktury jakubowej do poprowadzenia tras Drogi Krzyżowej.

Oprócz tego przyziemnego podobieństwa nie można zapomnieć również o duchow0 – religijnym wymiarze pielgrzymowania i drogi krzyżowej.  Badanie polskich pielgrzymów z 2016 roku pokazało, że ponad:

  • 71% peregrinos motywuje przejście Camino de Santiago chęcią poszukiwania Boga i jego bliskości.
  • 58% pątników chce znaleźć na Drodze czas dla siebie, a 54% oderwać się od życia codziennego.

Dopełnieniem tych wartości procentowych były hasła podawane przez pielgrzymów: wiara, dziękczynienie, intencje, modlitwa, dar, ofiara Boga, ofiarowanie trudu pielgrzymowania za bliskich, odkrycia powołania życiowego.

Na stronie EDK można znaleźć podobne przykłady słów uczestników drogi krzyżowej:

  • „Każdy ma w głowie swoje sprawy, intencje, problemy; każdy ma powód, dla którego idzie.”
  • „To ciekawe doświadczenie. Dla niektórych na pewno forma pokuty. Był czas przemyśleć pewne rzeczy, był czas na medytację, wyciszenie się.”

Czy to nie brzmi dziwnie znajomo w kontekście relacji Camino – EDK?

Przeglądając z ciekawości tegoroczne trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej znalazłem co najmniej trzy, które pokrywają się z Camino de Santiago:

Zatem czemu nie skorzystać i nie wyruszyć na Ekstremalną Drogę Krzyżową szlakiem świętego Jakuba? W końcu Camino w sobie ma często coś ekstremalnego, gdy pokonujemy czasami po 40 km dziennie, aby dojść do kolejnego albergue.

Więcej o EDK możecie przeczytać tutaj. Zdjęcie tytułowe pochodzi z profilu fb.com/WIO.EDK/

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O Autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości