Año Santo Jubilar na Camino Lebaniego w 2017

Piotr DrzewieckiNews, Peter AlexLeave a Comment

Año Santo Jubilar na Camino Lebaniego w 2017

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Bardzo dobra wiadomość dla wszystkich pielgrzymów ścieżek jakubowych. W 2017 roku w Monasterio de Santo Toribio będzie celebrowany po raz 73 rok jubileuszowy. W związku z tym wydarzeniem można będzie uzyskać odpust zupełny po spełnieniu następujących warunków przez pielgrzymów:

  • Odmówić modlitwę (Ojcze nasz, Credo, Odmówić modlitwę w intencjach Ojca świętego)
  • Wyspowiadać się (15 dni przed lub po pielgrzymce)
  • Uczestniczyć we mszy świętej dla pielgrzymów (codziennie o godz. 12:00 w Monasterio de Santo Toribio).

Co takiego znajduje się w klasztorze w Santo Toribio?

W Santo Toribio znajduje się największy kawałek drzewa krzyża świętego (lewe ramię), na którym zmarł Jezus Chrystus. Najprawdopodobniej relikwia trafiła do klasztoru razem ze szczątkami Santo Toribio de Astorga (biskupa Palenci) około VIII wieku. Drzewo krzyża ma wymiary 635 mm na 393 mm i jest największym kawałkiem po tym, który znajduje się w Watykanie.

Fiesta de Santo Toribio ma miejsce 16 kwietnia, kiedy to dzień świętego wypada w niedzielę. Pierwszy przywilej odpustu nadał papież Juliusz II w 1512 roku. Początkowo papieże przyznali możliwość uzyskania odpustu tylko w tym dniu i w okresie 7 dni następujących po nim. Z tego powodu zbudowano Drzwi Przebaczenia. Jednak w 1967 roku papież Paweł VI rozciągnął możliwość uzyskania odpustu na cały rok.

Jak dotrzeć do Santo Toribio i co ma wspólnego z Camino de Santiago?

Do sanktuarium można dotrzeć szlakiem Camino de Liebana, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2015 roku razem z innymi szlakami camino północnej Hiszpanii.

Co ważne dla pielgrzymów to ten szlak jest częścią Camino de Santiago, a przynajmniej był w dawnych czasach, kiedy to pielgrzymi traktowali Santo Toribio jako jeden z etapów swojej drogi do Santiago de Compostela. W tym miejscu w trakcie pielgrzymki do Santiago de Compostela zatrzymał się św. Franciszek z Asyżu. Co ciekawe aktualnie sanktuarium opiekują się Franciszkanie.

Pielgrzymi, którzy wędrowali Camino del Norte schodzili na Camino Lebaniego by po dojściu do Santo Toribio przejść Ruta Vadiniese i dołączyć do Camino Frances w Mansilla de las Mulas.

Więcej szczegółów znajdziecie pod tymi linkami.
Camino Lebaniego
Camino Lebaniego – Vadiniese
Camino Lebaniego i Ruta de vadiniese

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O Autorze

Piotr Drzewiecki

Facebook Twitter Google+

Ktoś, kiedyś zasiał w nim ziarno "Camino de Santiago". Minęło długie 8 lat zanim wykiełkowało w postaci dwóch wypraw na Drogę Północną (Camino del Norte) oraz tego skromnego portalu. Później wędrował również Camino Frances, kawałek Camino Primitivo, Camino Portugues Central oraz Camino Ingles. Camino de la vida wzięło się z pasji do Camino de Santiago oraz piosenki Walk of life zespołu Dire Straits. Aktualnie ma za sobą już osiem wypraw drogami świętego Jakuba w Hiszpanii oraz kilka spacerów po polskich drogach. Czasami bywam również przewodnikiem po Camino de Santiago w Hiszpanii dla grup polsko i anglojęzycznych, dzieli się wiedzą i przekazuje pasję do wędrowania Drogami św. Jakuba. Masz ciekawą historię związaną z Camino? Chciałbyś się podzielić zdjęciami lub wiadomością? A może nurtują Cię pytania związane z Camino de Santiago? Chcesz nawiązać współpracę w celu promocji Camino de Santiago? Pisz śmiało. W miarę moich możliwości odpowie na nie lub skieruję Cię we właściwe miejsce!

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości