Camino Ingles – zmiana zasad wydawania composteli za przejście szlaku

Piotr DrzewieckiNews, Peter Alex, Trasa Camino InglesLeave a Comment

Camino Ingles - zmiana zasad wydawania composteli za przejście szlaku

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Władze kościelne katedry w Santiago de Compostela za zgodą arcybiskupa Barrio uznały, że pielgrzymi ruszający z miasta La Coruna mogą otrzymać compostelkę lub certyfikat przejścia szlaku.

Skąd w ogóle ten pomysł?

Otóż już od jakiegoś czasu na katedrę w Santiago de Compostela zgłaszane były petycje przez stowarzyszenia, bractwa, instytucje czy władze lokalne, aby La Corunia stała się miastem, z którego można zacząć Camino de Santiago i otrzymać certyfikat. Dotychczas barierą był dystans 100 km, który pielgrzym musiał pokonać. W przypadku miasta z wieżą Herkulesa nie było, to możliwe, ponieważ leży w odległości 75 km od Santiago.

Jednakże w końcu przeważyły argumenty o tym, że ta trasa jest historyczną, ze względu na fakt, iż z reguły była pierwszym etapem dla pielgrzymów przybywających drogą morską, którzy mają już za sobą odpowiedni dystans pokonany w innych krajach lub zwyczajnie przepłynęli tę odległość.

Reasumując, ruszając z La Corunia (a nie z Ferrol) będzie można otrzymać compostelkę o ile:

  • przebyło się co najmniej 25 km (i udokumentowało ten fakt) na terenie własnego kraju,
  • jest się mieszkańcem La Corunii i odbędzie się pielgrzymkę pieszą z powodów religijnych do grobu apostoła.

Co z pielgrzymami, którzy nie spełnią tych warunków (tj. nie mają powodów religijnych lub nie są mieszkańcami La Corunii)? Otrzymają certyfikat przejścia szlaku, analogiczny do tego jaki wydawany jest osobom motywującym swoją wędrówkę do Santiago ze względów turystycznych.

Rozwój szlaku Camino Ingles a Camino w innych krajach

Definitywnie informacja o tym, że można ruszyć z La Corunia i otrzymać compostelkę jest jedną z najlepszych wiadomości tego roku. Co fajne, przychdzi też tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Możecie ją traktować jako prezent pod choinkę.

Jest to też prezent dla naszych rodzimych bractw i stowarzyszeń, które organizują przejścia po szlakach w Polsce. Jest to dodatkowy powód, aby wędrować Drogą św. Jakuba w kraju, by potem przejść z La Corunii do Santiago i uzyskać compostelkę.

Liczba pielgrzymów na Camino Ingles w ubiegłych latach

W 2016 roku liczba pielgrzymów, którzy przeszli z Ferrol do Santiago de Compostela przekroczyła liczbą pątników, którzy przeszli Via de la Plata. W ciągu ostatnich 2 lat przekroczyła 9000 osób i z roku na rok rośnie. Decyzja Katedry w Santiago może dać tylko dodatkowy impuls dla rozwoju tego szlaku w Hiszpanii, ale także w innych krajach, o ile lokalne stowarzyszenia czy bractwa będą w stanie umiejętnie wykorzystać ten fakt do promocji Camino de Santiago.

Okres Ogół Polacy
2004 3 092 0
2005 651 0
2006 804 1
2007 1 085 6
2008 1 451 3
2009 1 752 22
2010 6 464 46
2011 2 733 29
2012 3 577 48
2013 4 405 44
2014 7 200 40
2015 9 247 80
2016* 9 686 94

*2016 – rok jeszcze nie zamknięty.

Mam zamiar przetestować przejście Camino Ingles w lutym 2017 roku. Nie wiem jeszcze czy wystarczy dokładnie te 25 km w Polsce oraz czy pieczątki mogą być wbijane w nasze rodzime paszporty pielgrzyma, które nie są autoryzowane przez Biuro Pielgrzyma w Santiago de Compostela. Wkrótce więcej informacji.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O Autorze

Piotr Drzewiecki

Facebook Twitter Google+

Ktoś, kiedyś zasiał w nim ziarno "Camino". Minęło długie 8 lat zanim wykiełkowało w postaci dwóch wypraw na Drogę Północną, kawałka Camino Primitivo, Camino Frances oraz tego portalu. Camino de la vida wzięło się z pasji do Camino de Santiago oraz piosenki Walk of life zespołu Dire Straits. Aktualnie mam za sobą już sześć wypraw drogami świętego Jakuba w Hiszpanii oraz kilka spacerów po polskich drogach. - Masz ciekawą historię związaną z Camino? - Chciałbyś się podzielić zdjęciami lub wiadomością? - A może nurtują Cię pytania związane z Camino de Santiago? Pisz śmiało. W miarę moich możliwości odpowiem na nie lub skieruję Cię we właściwe miejsce!

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości