Camino Ingles – zmiana zasad wydawania composteli za przejście szlaku

Piotr DrzewieckiNews, Peter Alex, Trasa Camino InglesLeave a Comment

Camino Ingles - zmiana zasad wydawania composteli za przejście szlaku

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Władze kościelne katedry w Santiago de Compostela za zgodą arcybiskupa Barrio uznały, że pielgrzymi ruszający z miasta A Coruna mogą otrzymać compostelę lub certyfikat przejścia szlaku.

Skąd w ogóle ten pomysł?

Otóż już od jakiegoś czasu na katedrę w Santiago de Compostela zgłaszane były petycje przez stowarzyszenia, bractwa, instytucje czy władze lokalne, aby A Corunia stała się miastem, z którego można zacząć Camino de Santiago i otrzymać certyfikat. Dotychczas barierą był dystans 100 km, który pielgrzym musiał pokonać. W przypadku miasta z wieżą Herkulesa nie było, to możliwe, ponieważ leży w odległości 75 km od Santiago.

Jednakże w końcu przeważyły argumenty o tym, że ta trasa jest historyczną, ze względu na fakt, iż z reguły była pierwszym etapem dla pielgrzymów przybywających drogą morską, którzy mają już za sobą odpowiedni dystans pokonany w innych krajach lub zwyczajnie przepłynęli tę odległość.

Zasady przyznawania Composteli za pokonanie Camino Ingles dla Polaków ruszających z A Corunia (a nie z Ferrol), którzy chcą wcześniej przejść fragment w Polsce są następujące:
  • pokona na terenie swojego kraju (w tym przypadku Polski) dystans około 25 km (którego brakuje pielgrzymom ruszającym z A Corunia do zdobycia Composteli),
  • nawiedzi miejsca związane z kultem świętego Jakuba w swoim kraju (np. przejdzie etap szlaku świętego Jakuba w Polsce, odwiedzi kościół lub sanktuarium związane z kultem świętego Jakuba
  • pokona resztę trasy z A Corunii do Santiago de Compostela pieszo,
  • musi posługiwać się oficjalnym paszportem pielgrzyma (credencialem) lub autoryzowanym wydawanym przez organizacje upoważnione do tego przez Katedrę w Santiago de Compostela oraz
  • otrzyma po dwie pieczątki na dzień z wpisanymi datami.

Powyższe ustalenia zostały potwierdzone w trakcie ostatniej obecności w Santiago de Compostela a następnie poprzez korespondencję mailową z Biurem Prasowym Katedry w Santiago. Tutaj możecie przeczytać komunikat o tym wydany przez Biuro Prasowe Katedry, a uszczegółowiony wyżej poprzez korespondencję z nimi.

Rozwój szlaku Camino Ingles a Camino w innych krajach

Definitywnie informacja o tym, że można ruszyć z A Corunia i otrzymać compostelę jest jedną z najlepszych wiadomości tego roku. Co fajne, przychodzi też tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Możecie ją traktować jako prezent pod choinkę.

Jest to też prezent dla naszych rodzimych bractw i stowarzyszeń, które organizują przejścia po szlakach w Polsce. Jest to dodatkowy powód, aby wędrować Drogą św. Jakuba w kraju, by potem przejść z A Corunii do Santiago i uzyskać compostelę. To doskonałe rozwiązanie dla osób nie mających zbyt długiego urlopu.

Liczba pielgrzymów na Camino Ingles w ubiegłych latach

W 2016 roku liczba pielgrzymów, którzy przeszli z Ferrol do Santiago de Compostela przekroczyła liczbą pątników, którzy przeszli Via de la Plata. W ciągu ostatnich 2 lat przekroczyła 9000 osób i z roku na rok rośnie. Decyzja Katedry w Santiago może dać tylko dodatkowy impuls dla rozwoju tego szlaku w Hiszpanii, ale także w innych krajach, o ile lokalne stowarzyszenia czy bractwa będą w stanie umiejętnie wykorzystać ten fakt do promocji Camino de Santiago.

Rok Świat Polska
2004 3.092 0
2005 651 0
2006 804 1
2007 1.085 6
2008 1.451 3
2009 1.752 22
2010 6.464 46
2011 2.733 29
2012 3.577 48
2013 4.405 44
2014 7.200 40
2015 9.247 80
2016 9.703 94

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O Autorze

Piotr Drzewiecki

Facebook Twitter Google+

Ktoś, kiedyś zasiał w nim ziarno "Camino de Santiago". Minęło długie 8 lat zanim wykiełkowało w postaci dwóch wypraw na Drogę Północną (Camino del Norte) oraz tego skromnego portalu. Później wędrował również Camino Frances, kawałek Camino Primitivo, Camino Portugues Central oraz Camino Ingles. Camino de la vida wzięło się z pasji do Camino de Santiago oraz piosenki Walk of life zespołu Dire Straits. Aktualnie ma za sobą już osiem wypraw drogami świętego Jakuba w Hiszpanii oraz kilka spacerów po polskich drogach. Czasami bywam również przewodnikiem po Camino de Santiago w Hiszpanii dla grup polsko i anglojęzycznych, dzieli się wiedzą i przekazuje pasję do wędrowania Drogami św. Jakuba. Masz ciekawą historię związaną z Camino? Chciałbyś się podzielić zdjęciami lub wiadomością? A może nurtują Cię pytania związane z Camino de Santiago? Chcesz nawiązać współpracę w celu promocji Camino de Santiago? Pisz śmiało. W miarę moich możliwości odpowie na nie lub skieruję Cię we właściwe miejsce!

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości