Koniec Jubileuszu Miłosierdzia i zamknięcie Drzwi Świętych w Santiago de Compostela

Piotr DrzewieckiNews, Peter AlexLeave a Comment

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia a Święte Drzwi w katedrze w Santiago de Compostela

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Dobiega końca Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia ogłoszony przez Papież Franciszka 11 kwietnia 2015 roku. Rozpoczął się w niedzielę III Niedzielę Adwentu w 2015 roku, a zakończy 20 listopada br.

W Santiago de Compostela Drzwi Święte zostały otwarte 13 grudnia 2015 roku. Zamknie je abp. Juliana Bario Bario w najbliższą niedzielę, 13 listopada. Ceremonia zamknięcia drzwi i dziękczynienia za rok jubileuszowy rozpocznie się w katedrze w Santiago de Compostela o godz. 17:00.

Zatem wszyscy, którzy są w okolicach Santiago i jeszcze nie skorzystali z tej niebywałej okazji (nie tylko religijnej, ale i historycznej) przejścia przez drzwi święte, muszą się spieszyć.

Kolejne otwarcie drzwi świętych w Santiago nastąpi zgodnie z tradycją w najbliższym roku świętym, który przypada na 2021 rok.

Tzw. Drzwi Przebaczenia Puerta del Perdon w bazylice Świętego Jakuba były otwierane na rozpoczęcie roku jubileuszowego w Santiago de Compostela. Pierwszy rok jubileuszowy został ogłoszony przez papieża Kaliksta II a następnie potwierdzony przez kolejnych papieży. W 1179 roku papież Aleksander III przyznał ten przywilej bezterminowo swoją bullą papieską „Regis eterni”. Na przestrzeni ponad 800 lat Rok święty obchodzono 119 razy w Santiago. Przypada on w każdym wieku 14 razy, co 6, 5, 6 i 11 lat i zawsze w roku, w którym święto Jakuba wypada w niedzielę. Rok jubileuszowy jest specjalnym okresem w życiu Kościoła Katolickiego kiedy można uzyskać specjalny odpust. Aby uzyskać odpust jubileuszowy pielgrzym musi zgodnie z tradycją spełnić trzy warunki:

  • nawiedzić grób Świętego Jakuba Apostoła w Katedrze i pomodlić się
  • wyspowiadać się (15 dni przed lub po nawiedzeniu grobu)
  • przyjąć Komunię Świętą.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O Autorze

Piotr Drzewiecki

Facebook Twitter Google+

Ktoś, kiedyś zasiał w nim ziarno "Camino de Santiago". Minęło długie 8 lat zanim wykiełkowało w postaci dwóch wypraw na Drogę Północną (Camino del Norte) oraz tego skromnego portalu. Później wędrował również Camino Frances, kawałek Camino Primitivo, Camino Portugues Central oraz Camino Ingles. Camino de la vida wzięło się z pasji do Camino de Santiago oraz piosenki Walk of life zespołu Dire Straits. Aktualnie ma za sobą już osiem wypraw drogami świętego Jakuba w Hiszpanii oraz kilka spacerów po polskich drogach. Czasami bywam również przewodnikiem po Camino de Santiago w Hiszpanii dla grup polsko i anglojęzycznych, dzieli się wiedzą i przekazuje pasję do wędrowania Drogami św. Jakuba. Masz ciekawą historię związaną z Camino? Chciałbyś się podzielić zdjęciami lub wiadomością? A może nurtują Cię pytania związane z Camino de Santiago? Chcesz nawiązać współpracę w celu promocji Camino de Santiago? Pisz śmiało. W miarę moich możliwości odpowie na nie lub skieruję Cię we właściwe miejsce!

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości