Koniec Jubileuszu Miłosierdzia i zamknięcie Drzwi Świętych w Santiago de Compostela

Piotr DrzewieckiNews, Peter AlexLeave a Comment

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia a Święte Drzwi w katedrze w Santiago de Compostela

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Dobiega końca Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia ogłoszony przez Papież Franciszka 11 kwietnia 2015 roku. Rozpoczął się w niedzielę III Niedzielę Adwentu w 2015 roku, a zakończy 20 listopada br.

W Santiago de Compostela Drzwi Święte zostały otwarte 13 grudnia 2015 roku. Zamknie je abp. Juliana Bario Bario w najbliższą niedzielę, 13 listopada. Ceremonia zamknięcia drzwi i dziękczynienia za rok jubileuszowy rozpocznie się w katedrze w Santiago de Compostela o godz. 17:00.

Zatem wszyscy, którzy są w okolicach Santiago i jeszcze nie skorzystali z tej niebywałej okazji (nie tylko religijnej, ale i historycznej) przejścia przez drzwi święte, muszą się spieszyć.

Kolejne otwarcie drzwi świętych w Santiago nastąpi zgodnie z tradycją w najbliższym roku świętym, który przypada na 2021 rok.

Tzw. Drzwi Przebaczenia Puerta del Perdon w bazylice Świętego Jakuba były otwierane na rozpoczęcie roku jubileuszowego w Santiago de Compostela. Pierwszy rok jubileuszowy został ogłoszony przez papieża Kaliksta II a następnie potwierdzony przez kolejnych papieży. W 1179 roku papież Aleksander III przyznał ten przywilej bezterminowo swoją bullą papieską „Regis eterni”. Na przestrzeni ponad 800 lat Rok święty obchodzono 119 razy w Santiago. Przypada on w każdym wieku 14 razy, co 6, 5, 6 i 11 lat i zawsze w roku, w którym święto Jakuba wypada w niedzielę. Rok jubileuszowy jest specjalnym okresem w życiu Kościoła Katolickiego kiedy można uzyskać specjalny odpust. Aby uzyskać odpust jubileuszowy pielgrzym musi zgodnie z tradycją spełnić trzy warunki:

  • nawiedzić grób Świętego Jakuba Apostoła w Katedrze i pomodlić się
  • wyspowiadać się (15 dni przed lub po nawiedzeniu grobu)
  • przyjąć Komunię Świętą.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.