Zamknięta Droga Napoleońska z Saint Jean Pied de Port do Roncesvalles 1 listopada – 31 marca

Piotr DrzewieckiBezpieczeństwo, News, Peter Alex, Trasa Camino FrancesLeave a Comment

Droga Napoleońska - Camino Frances

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Rząd Nawarry ponownie wydał decyzję administracyjną zamykającą tzw. drogę napoleońską na okres od 1 listopada do 31 marca 2017 roku.

Decyzja ma charakter prewencyjny w celu zapobieżenia kosztownym akcjom ratunkowym pielgrzymów, którzy wyruszają na Camino Frances i przeceniają swoje siły czy mają niedostateczny ekwipunek.

Tradycyjny pierwszy odcinek Camino Frances biegnie z Saint Jean Pied de Port do Roncesvalles. Pielgrzymi mają do dyspozycji dwie wersje trasy: przez Valcarlos i wariant nazywany drogą napoleońską.

Najczęściej wybierają tzw. drogę napoleońską, która wiedzie przez wzgórze Col de Leopoder znajdujące się na granicy francusko-hiszpańskiego. Jest to wariant dosyć niebezpieczny w okresie od listopada do kwietnia ze względu na zmieniającą się często pogodę, duże opady śniegu oraz ryzyku zgubienia szlaku. W tym roku w pierwszym kwartale tego roku było kilka akcji ratunkowych pielgrzymów, którzy zignorowali ostrzeżenia w Biurze Pielgrzyma w Saint Jean Pied de Port i wyszli na szlak. Za swoją lekkomyślność i głupotę zapłacili rekompensatę akcji ratunkowej.

W zimie dostępna dla pielgrzymów jest tylko droga przez Valcarlos. Pamiętajcie o tym wybierając się w okresie zimowym na szlak francuski.

http://www.navarra.es/

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O Autorze

Piotr Drzewiecki

Facebook Twitter Google+

Ktoś, kiedyś zasiał w nim ziarno "Camino". Minęło długie 8 lat zanim wykiełkowało w postaci dwóch wypraw na Drogę Północną, kawałka Camino Primitivo, Camino Frances oraz tego portalu. Camino de la vida wzięło się z pasji do Camino de Santiago oraz piosenki Walk of life zespołu Dire Straits. Aktualnie mam za sobą już sześć wypraw drogami świętego Jakuba w Hiszpanii oraz kilka spacerów po polskich drogach. - Masz ciekawą historię związaną z Camino? - Chciałbyś się podzielić zdjęciami lub wiadomością? - A może nurtują Cię pytania związane z Camino de Santiago? Pisz śmiało. W miarę moich możliwości odpowiem na nie lub skieruję Cię we właściwe miejsce!

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości