6 lat więzienia za gwałt w hostelu na Camino de Santiago

CaminodelavidaBezpieczeństwo, NewsLeave a Comment

6 lat więzienia za gwałt w hostelu na Camino de Santiago

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Sąd Najwyższy w Hiszpanii utrzymał wyrok sądów niższych instancji i skazał 75 letniego obywatela Hiszpanii na 6 lat więzienia i zapłacenie 6000 EUR rekompensaty za straty moralne. Zdarzenie miało miejsce w sierpniu 2013 roku w schronisku municypalnym dla pielgrzymów w Burgos, a ofiarą jest 60 letnia pątniczka ze Szwecji.

Sąd odrzucił tym samym apelację złożoną przez adwokatów oskarżonego, którzy podnosili, że sądy niższej instancji naruszyły konstytucyjną zasadę niewinności. Sąd Najwyższy stwierdził również, że oskarżony odmawiając przejścia testów DNA osłabił pozycję obrony ponieważ obawiał się, że będą one dla niego obciążające. Ofiara rozpoznała sprawcę na zdjęciach spośród 8 jej przedstawionych fotografii.

W całej tej sprawie dosyć istotne jest to, że Szwedka była na swoim 6 Camino de Santiago i nigdy wcześniej nie spotkała się z aktami przemocy. Dodatkowo sprawa została zgłoszona policji dopiero kilka miesięcy po powrocie do Szwecji. Sąd Najwyższy nie uznał również argumentów obrony, że opóźnienie w zgłoszeniu sprawy było nielogiczne. Podniósł natomiast argument, że wynikało to z kondycji psychicznej ofiary, która nie znała języka hiszpańskiego a także funkcjonowania hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości. Szwedka zgłosiła całą sprawę pod wpływem terapii u psychologa, na którą się udała po powrocie do kraju.

Pielgrzymka Camino de Santiago przeciwko „Kobietobójstwom”

W ostatnich dniach do Santiago de Compostela dotarła Grazia Andriola z Włoch. Niosła ze sobą przesłanie „Stop Femicide” czyli stop kobietobójstwom, morderstwo kobiet i dziewczyn ze względu na ich płeć.

Jej wędrówka z Italii nabiera szczególnego wydźwięku w zestawieniu z opisanym powyżej przypadkiem, śmiercią Denise Thiem oraz protestami w Argentynie przeciw przestępstwom na tle seksualnym wobec kobiet.

Camino de Santiago wykorzystywane do różnych działań i manifestów. Pielgrzymka Włoszki na pewno jest jednym z tych, o których warto mówić.


źródło: www.poderjudicial.es i lavozdegalicia.es

Bezpieczeństwo na Camino

Przeczytaj najnowsze artykuły na temat bezpieczeństwa na Camino de Santiago

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.