Liczba pielgrzymów na Camino de Santiago w 2016 roku przekroczyła sumę pątników za cały 2015 rok

Piotr DrzewieckiNewsLeave a Comment

Liczba pielgrzymów na Camino de Santiago w 2016 roku przekroczyła sumę pątników za cały 2015 rok

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Biuro Pielgrzyma w Santiago de Compostela dzień 22 października br. uznało za historyczny pod względem liczby pielgrzymów, których obsłużyło w postaci wydania im compostelek lub potwierdzenia przejścia szlaku. W okresie od 1 stycznia do 22 października zameldowali  262 913 pielgrzymów. Dla porównania w całym 2015 roku pątników było 262 515.

dokładnie
0
pielgrzymów w 2016 roku
dokładnie
0
pielgrzymów w 2015 roku

Porównując analogiczne przedziały czasowe na przestrzeni ostatnich dwóch lat, okazuje się, że o liczba pielgrzymów wzrosła o 5,22%.

Hiszpanie a obcokrajowcy (w tym Polacy)

Liczba Hiszpanów wędrujących drogami św. Jakuba w Hiszpanii osiągnęła po raz kolejny najniższy udział procentowy w stosunku do pielgrzymów innych nacji. W 2016 roku do tej pory odnotowano 118 664 Hiszpanów, co stanowiło zaledwie 45,13% łącznej liczby pielgrzymów.

Wśród pozostałych – najliczniejszych nacji pojawiają się również Polacy, których zaczęto w tym roku wymieniać jednym tchem obok Włochów, Niemców, Amerykanów, Portugalczyków, Francuzów, Irlandczyków, Brytyjczyków, Australijczyków, Kanadyjczyków, Brazylijczyków, Koreańczyków, Holendrów, Duńczyków, czy Meksykanów.

Hiszpanie, a przede wszystkim Galicja niezmiernie się cieszą z faktu, że na koniec października liczba pielgrzymów z innych krajów wzrosła o 11 876 osób w stosunku do 2015 roku. Przekłada się to na wymierne korzyści ekonomiczne w postaci zapełnionych miejsc noclegowych, restauracji, korzystania z usług turystycznych na miejscu.

Cegiełkę do wzrostu ekonomicznego dołożyli także Polacy. Jak wspomniałem wyżej, po raz pierwszy czytam o nas i widzę, że pojawiamy się wśród liczb na równi z innymi – bardzo licznymi nacjami. Polaków już jest więcej niż w 2015 roku, gdzie pojawiło się wg oficjalnych danych 3772 osoby. Dokładne liczby poznamy na koniec roku. Jednak mimo „przeszkody” w postaci Światowych Dni Młodzieży w Krakowie zaliczyliśmy wzrost. Znajdujemy się na 9 miejscu wśród wszystkich krajów. W ubiegłym roku mieliśmy 13 miejsce. Jest progres.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.