Liczba pielgrzymów na Camino de Santiago w 2016 roku przekroczyła sumę pątników za cały 2015 rok

Piotr DrzewieckiNewsLeave a Comment

Liczba pielgrzymów na Camino de Santiago w 2016 roku przekroczyła sumę pątników za cały 2015 rok

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Biuro Pielgrzyma w Santiago de Compostela dzień 22 października br. uznało za historyczny pod względem liczby pielgrzymów, których obsłużyło w postaci wydania im compostelek lub potwierdzenia przejścia szlaku. W okresie od 1 stycznia do 22 października zameldowali  262 913 pielgrzymów. Dla porównania w całym 2015 roku pątników było 262 515.

dokładnie
0
pielgrzymów w 2016 roku
dokładnie
0
pielgrzymów w 2015 roku

Porównując analogiczne przedziały czasowe na przestrzeni ostatnich dwóch lat, okazuje się, że o liczba pielgrzymów wzrosła o 5,22%.

Hiszpanie a obcokrajowcy (w tym Polacy)

Liczba Hiszpanów wędrujących drogami św. Jakuba w Hiszpanii osiągnęła po raz kolejny najniższy udział procentowy w stosunku do pielgrzymów innych nacji. W 2016 roku do tej pory odnotowano 118 664 Hiszpanów, co stanowiło zaledwie 45,13% łącznej liczby pielgrzymów.

Wśród pozostałych – najliczniejszych nacji pojawiają się również Polacy, których zaczęto w tym roku wymieniać jednym tchem obok Włochów, Niemców, Amerykanów, Portugalczyków, Francuzów, Irlandczyków, Brytyjczyków, Australijczyków, Kanadyjczyków, Brazylijczyków, Koreańczyków, Holendrów, Duńczyków, czy Meksykanów.

Hiszpanie, a przede wszystkim Galicja niezmiernie się cieszą z faktu, że na koniec października liczba pielgrzymów z innych krajów wzrosła o 11 876 osób w stosunku do 2015 roku. Przekłada się to na wymierne korzyści ekonomiczne w postaci zapełnionych miejsc noclegowych, restauracji, korzystania z usług turystycznych na miejscu.

Cegiełkę do wzrostu ekonomicznego dołożyli także Polacy. Jak wspomniałem wyżej, po raz pierwszy czytam o nas i widzę, że pojawiamy się wśród liczb na równi z innymi – bardzo licznymi nacjami. Polaków już jest więcej niż w 2015 roku, gdzie pojawiło się wg oficjalnych danych 3772 osoby. Dokładne liczby poznamy na koniec roku. Jednak mimo „przeszkody” w postaci Światowych Dni Młodzieży w Krakowie zaliczyliśmy wzrost. Znajdujemy się na 9 miejscu wśród wszystkich krajów. W ubiegłym roku mieliśmy 13 miejsce. Jest progres.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O Autorze

Piotr Drzewiecki

Facebook Twitter Google+

Ktoś, kiedyś zasiał w nim ziarno "Camino de Santiago". Minęło długie 8 lat zanim wykiełkowało w postaci dwóch wypraw na Drogę Północną (Camino del Norte) oraz tego skromnego portalu. Później wędrował również Camino Frances, kawałek Camino Primitivo, Camino Portugues Central oraz Camino Ingles. Camino de la vida wzięło się z pasji do Camino de Santiago oraz piosenki Walk of life zespołu Dire Straits. Aktualnie ma za sobą już osiem wypraw drogami świętego Jakuba w Hiszpanii oraz kilka spacerów po polskich drogach. Czasami bywam również przewodnikiem po Camino de Santiago w Hiszpanii dla grup polsko i anglojęzycznych, dzieli się wiedzą i przekazuje pasję do wędrowania Drogami św. Jakuba. Masz ciekawą historię związaną z Camino? Chciałbyś się podzielić zdjęciami lub wiadomością? A może nurtują Cię pytania związane z Camino de Santiago? Chcesz nawiązać współpracę w celu promocji Camino de Santiago? Pisz śmiało. W miarę moich możliwości odpowie na nie lub skieruję Cię we właściwe miejsce!

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości