Fuegos del Apostol 2016

Piotr DrzewieckiNews, Peter AlexLeave a Comment

Fuegos del Apostol 2016

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Buen Camino!

W dniu patrona nas peregrinos wszystkim Buen Camino 🙂 wczoraj w wigilię święta Fiesta de Santiago uraczyła nas uroczystymi Fuegos del Apostol. Kto był wśród ponad 6000 osób na placu zapewne nie żałuje. Ci co oglądali w internecie mogli przeżyć lekkie rozczarowanie. Camino Xacobeo obiecywało transmisję na swoim profilu na Facebooku, ale pokonała ich technika. Na szczęście dla nas można było oglądać na stronach TV Gallega. Chociaż jakość przekazu ponownie pozostawiała wiele do życzenia.

Pokaz został podzielony na cztery bloki tematyczne dotyczące głównie miasta Santiago de Compostela a nie samego Camino de Santiago. Aczkolwiek pojawiły się alegorie do św. Jakuba (przybycie uczniów apostoła do Galicji) czy rozwoju Camino de Santiago (wielka mapa szlaków w Europie). Narrator spektaklu przeprowadził widza przez historię miasta (narodziny, rozwój, charakterystyczne miejsca) i związanych z nią ludzi. Wspominano zatem Uniwersytet w Santiago de Compostela i postać Alfonso III de Fonseca. Arcybiskup Santiago de Compostela i światły umysłów renesansu utrzymującym kontakty m.in. z Erazmem z Rotterdamu. Za jego życia doszło do wykupienia starego szpitala dla pielgrzymów i konsolidacji szkół w Uniwersytet co zostało potwierdzone bullą papieską. Dzisiaj pomnik Alfonso stoi na dziedzicu rektoratu uniwersytetu, który znajduje się w pałacu jego imienia.

W tym roku nie było pełnego pokazu na fasadzie katedry. Główną rolę odgrywał Pazo de Raxoi a wspierał go Hostal dos Reis Católicos. Dlaczego nie „użyto” katedry? Podobno z powodu tego, że nadal jest w remoncie i nie zmieni się to przed kolejnym rokiem świętym (2021). Przedstawienie miało charakter 360 stopniowego mappingu, czyli każdy budynek otaczający plac brał w nim w jakimś stopniu udział. Dodatkowo było lepiej widoczne ze wzgórz otaczających miasto.

Za cały pokaz odpowiadało 80 osób, techników, aktorów. Użyto świateł o mocy 360 000 lumenów a system dźwiękowy miał moc 50.6000 WAT. Do tego doszło 24 000 środków pirotechnicznych. Dla porównania w ubiegłym roku było tylko 5000. Robi wrażenie.

Pokaz możecie obejrzeć niżej lub na stronie TV Gallega (lepsza jakość).

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O Autorze

Piotr Drzewiecki

Facebook Twitter Google+

Ktoś, kiedyś zasiał w nim ziarno "Camino de Santiago". Minęło długie 8 lat zanim wykiełkowało w postaci dwóch wypraw na Drogę Północną (Camino del Norte) oraz tego skromnego portalu. Później wędrował również Camino Frances, kawałek Camino Primitivo, Camino Portugues Central oraz Camino Ingles. Camino de la vida wzięło się z pasji do Camino de Santiago oraz piosenki Walk of life zespołu Dire Straits. Aktualnie ma za sobą już osiem wypraw drogami świętego Jakuba w Hiszpanii oraz kilka spacerów po polskich drogach. Czasami bywam również przewodnikiem po Camino de Santiago w Hiszpanii dla grup polsko i anglojęzycznych, dzieli się wiedzą i przekazuje pasję do wędrowania Drogami św. Jakuba. Masz ciekawą historię związaną z Camino? Chciałbyś się podzielić zdjęciami lub wiadomością? A może nurtują Cię pytania związane z Camino de Santiago? Chcesz nawiązać współpracę w celu promocji Camino de Santiago? Pisz śmiało. W miarę moich możliwości odpowie na nie lub skieruję Cię we właściwe miejsce!

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości