[Aktualizacja] Jarmarki jakubowe, odpusty i inne wydarzenia w lipcu 2016

Piotr DrzewieckiNewsLeave a Comment

Fuegos de Apostol 2014

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Lipiec nie od dzisiaj świętym Jakubem stoi. Hiszpańska fiesta z okazji Santiago tradycyjnie rozpoczyna się już kilka dni przed świętem Jakuba, tj. 25 lipca. W wigilię pielgrzymi i turyści zgromadzeni na Praza do Obradorio oraz okolicach katedry mogą podziwiać Fuegos del Apostol. 30 minutowy pokaz sztucznych ogni połączony z audiowizualnym mappingiem na fasadzie katedry. Opowiadano już w ten sposób historię katedry, pielgrzymowania św. Franciszka z Asyżu do Santiago czy wspominano tragiczną śmierć pielgrzymów w katastrofie kolejowej na rogatkach Santiago de Compostela. Czym zaskoczy nas w tym roku pokaz? Zobaczycie 24 lipca o godz. 23:30. Pokaz zapewne będzie dostępny online na stronach TVG Gallega.

W Polsce organizowanych jest kilka różnego rodzaju jarmarków czy dni jakubowych o różnym zasięgu. Od tych małych parafialnych po duże – miejskie, które ściągają czasami turystów z Polski i zagranicy. Poniżej wrzucam informację o wydarzeniach, które zostały podesłane do mnie przez organizatorów. W miarę dosyłania kolejnych będę wrzucał je na stronę. Udanej zabawy i łączenia sacrum z profanum. Buen Camino!

Aktualizacja 22.07. godz. 9:05

Fuegos del Apostol, Santiago de Compostela, 24.07 godz. 23:30

Dowiedziałem się poprzez Twittera, że Fuegos del Apostol w tym roku będzie można obejrzeć poprzez profil Camino Xacobeo na Facebooku.

Aktualizacja 21.07. godz. 10:17

Jakubowe świętowanie, Gdańsk 23.07

W ogrodach Braci Mniejszych Kapucynów w sobotę 23 lipca od godz. 15:00 będzie Jakubowe świętowanie. W programie m.in. jazz dla dzieci, wernisaż wakacyjnej galerii rzeźby oraz Camino w mieście a także koncert zespołu węgierskiego Cabaret Medrano.

Szczegóły tutaj.

II Spływ św. Jakuba, Ciechocin, 30-31.07

Spływ św. Jakuba to przedsięwzięcie nawiązujące do tradycji wędrówki najsłynniejszym szlakiem pielgrzymkowym Europy – Camino de Santiago, którego część stanowi Polska Droga – Camino Polaco. Na terenie województwa Kujawsko-Pomorskiego Szlak Św. Jakuba pokrywa się w dużej części z przebiegiem rzeki Drwęcy. Spływ kajakowy wydaje się w tej sytuacji wyśmienitym alternatywnym sposobem pielgrzymowania.

Impreza jest dwudniowa, ale można płynąć tylko jeden dzień. Więcej informacji na stronie wydarzenia na facebooku.


Fiesta de Santiago, Fuegos del Apostol – Santiago de Compostela 15-31.07.

Najdłuższe, największe i przyciągające najwięcej turystów obchody święta Jakuba odbywają się oczywiście w Santiago de Compostela. W tym roku trwają od 15 do 31 lipca. Ich kulminacją jest pokaz sztucznych ogni (tzw. Fuegos del Apostol) odbywający się na fasadzie katedry świętego Jakuba oraz okolicznych budynkach otaczających Praza do Obradorio. Pokaz zaczyna się o 23:30 i trwa do północy. Jest to z reguły audiowizualne przedstawienie wsparte sztucznymi ogniami. W ubiegłym roku miało nietypowy charakter, ponieważ uczestniczyli w nim również ludzie, a do całego przedstawienia włączono nie tylko gotycką fasadę katedry, ale także budynki otaczające plac.

Ludzie na Praza do Obradorio gromadzą się już przed godziną 20:00. Plac przedzielony jest barierkami a porządku pilnuje Guardia Civil wsparta lokalną policją. Nie warto zabierać ze sobą plecaków, możecie nie zostać wpuszczeni. Weźcie jakieś przekąski oraz wodę do picia.

Gdzie najlepiej usiąść? Na środku – blisko Pazo de Raxoi. Stamtąd zobaczycie najwięcej.

25 lipca o godz. 10:00 odbędzie się uroczysta msza święta z procesją. Weźmie w niej udział przedstawiciel króla Hiszpanii – Miguel Santalices, który jest aktualnie przewodniczącym Parlamentu Galicji. Również w ubiegłym roku, król nie znalazł czasu na wizytę w Santiago w dniu patrona Hiszpanii.

Fiesta w Santiago, to także liczne koncerty, przedstawienia oraz inne wydarzenia towarzyszące, które odbywają się w Santiago de Compostela. Warto wtedy być i obserwować jak sacrum miesza się z profanum. Program dostępny jest tutaj [pdf].

VIII Jarmark Jakubowy, Szczecin, 21-24.07

Jarmark Jakubowy w Szczecinie to jeden z dwóch (obok Lęborka) największych wydarzeń związanych ze św. Jakubem w Polsce. Północne krańce naszego kraju zostały włączone w sieć dróg jakubowych wraz z wytyczeniem Pomorskiej Drogi świętego Jakuba. Szczecin jest jej ważnym punktem.

To połączenie tradycji ze współczesnością. Począwszy od średniowiecza odpustom zawsze towarzyszyły jarmarki, na których kupiectwo dzieliło się swoimi wyrobami. Obecnie jarmarki to nie tylko domena małych miast i miasteczek. Pojawiają się także w większym aglomeracjach czego przykładem jest Szczecin.

Szczegółowy program jarmarku dostępny jest tutaj.

Lęborskie Dni Jakubowe, 20-25.07

Z każdym rokiem Lębork coraz bardziej kojarzy się turystom z tą właśnie, najważniejszą imprezą kulturalno-rekreacyjno-handlową w Lęborku, powiązaną z odpustem św. Jakuba Ap.

Jarmark nawiązuje do tradycji spotkań kupców i rzemieślników, które organizowano w Lęborku od XIV wieku, łącząc wymiar religijno-duchowy z czysto handlowym. Reaktywowano go jako odpust w parafii św. Jakuba. Od tego czasu Jarmark co roku przyciąga tysiące turystów.

Stałe punkty programu to:

  • Międzynarodowy Zlot Jakubów –  Zlot kończy się tradycyjnym finałem na scenie głównej z losowaniem cennych nagród i wspólnym zdjęciem. Gwarantujemy dzień pełen wrażeń dla Jakubów w każdym wieku!
  • Uliczny Bieg św. Jakuba – 10-kilometrową trasą wiodącą ulicami miasta. Rekord trasy: 29 minut i 38 sekund ustanowiony został w 2006 roku przez Kenijczyka Abla Kirui.
  • Obóz rycerski nad rzeką przy zamku krzyżackim dla wszystkich, którzy chcą przenieść się w czasy średniowiecza.
  • Do tego: kramy, konkursy, kuglarze, koncerty…

Duchowy wymiar Jarmarku

Biskup Pelpliński J.B. Szlaga dekretem z 25 lipca 1998 r. ustanowił św. Jakuba Apostoła Patronem Lęborka. Tradycyjny niedzielny korowód z relikwiami św. Jakuba Ap. i uroczysta suma odpustowa w kościele św. Jakuba dopełniają lęborskiego święta.

Główną gwiazdą tegorocznej edycji Lęborskich Dni Jakubowych będzie Sylwia Grzeszczak. Koncert odbędzie się 23 lipca w sobotę na Placu Pokoju w Lęborku. Natomiast dzień później wystąpi zespół ENEJ.

Szczegółowy program Lęborskich Dni Jakubowych znajdziecie tutaj.

Dni Jakubowe w Tolkmicku i 800 lecie Chrztu Lanzanii, 23-24.07

Program Dni Jakubowych w Tolkmicku został ubogacony serią wydarzeń inspirowanych osiemsetną rocznicą chrztu Lanzanii. Zatem w sobotę 23 lipca o godzinie 10 przy „Świętym Kamieniu” rozpocznie się inscenizacja chrztu Warpody – władcy Lanzanii, nawróconego przez mnicha – misjonarza, Chrystiana. Dla wszystkich będzie dostępna tzw. Wioska Pruska oraz liczne atrakcje związane z tradycją Prusów.

Oprócz wydarzeń związanych z rocznicą chrztu będą także typowe dla odpustu jakubowego wydarzenia: poświęcenie łodzi, jachtów oraz samochodów. Msza święta odpustowa zostanie odprawiona w niedzielę 24 lipca o godz. 13:00.

Pełen program znajdziecie tutaj.

V Krzepickie Dni Jakubowe, 23-24.07

Gmina Krzepice już po raz piąty będzie obchodzić Dni Jakubowe. W tym roku na lokalnej scenie pojawią się zespoły: SAMI i Cała Góra Barwinków oraz  Cezary Żak i Artur Barciś. Dla najmłodszych przygotowano bezpłatną strefę zabaw. We czwartek 21 lipca zostanie rozegrany Gminno – Parafialny Turniej Amatorskich Drużyn Piłkarskich. W kolejnych dniach odbędzie się także Turniej Piłki Siatkowej i zawody wędkarskie. Suma odpustowa zostanie odprawiona w niedzielę o godz. 12:00.

Szczegóły na plakacie [pdf]

Dni Jakubowe Olsztyn, 22-25.07

Miasto, w którym powstała pierwsza na świecie Droga św. Jakuba dla dzieci również obchodzi Dni Jakubowe oraz Jarmark św. Jakuba w ramach Dni Olsztyna. Będzie dużo koncertów, zabaw dla dzieci oraz warsztatów. Szczegóły znajdziecie na stronie MOK Olsztyn.

Dybów – Nieszawa, 25.07

Kilka dni temu dostałem ciekawą propozycję przejścia z Kujawsko-Pomorskiej Drogi świętego Jakuba od Fundacji Zamek Dybów i Gród Nieszawa. Przekazuje Wam w całości.

Fundacja „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” przywraca pamięć o kujawsko-pomorskim odcinku Szlaku św. Jakuba. Już 25 lipca br. odbędzie się pieszy rajd z ruin Zamku Króla Kazimierza Wielkiego w Złotorii do Zamku Dybów. „Odkryjmy Camino na nowo w dzień św. Jakuba” to wydarzenie mające na celu przybliżenie mieszkańcom Torunia i okolic znaczenia wspomnianego wyżej szlaku, jak i sylwetki Świętego.

Rajd startuje o godzinie 10:00 z ruin zamku znajdujących się w Złotorii, gdzie będzie miała również miejsce zbiórka. Trasa o długości ok. 12 kilometrów zakończy się na Zamku Dybowskim, planowo o godzinie 15:00. Obydwie budowle znajdują się na kujawsko-pomorskim odcinku szlaku i stanowią dodatkową atrakcję tego przedsięwzięcia.

Sama wędrówka powinna obfitować w rozmowy, ciekawostki i przyjemne widoki, jednak nie będzie to koniec atrakcji. Po dotarciu na Zamek Dybów w Toruniu rozpocznie się Msza Święta, którą prowadzić będą ks. dr Piotr Roszak oraz ks. Łukasz Skarżyński. Następnie ks. dr Roszak, Przewodniczący Rady Programowej ds. Rozwoju Szlaku św. Jakuba w województwie kujawsko-pomorskim, przedstawi historię i znaczenie Camino jako „najdłuższej ulicy Europy”.

Sama organizacja stawia sobie za cel uświadomienie mieszkańcom regionu znaczenia pielgrzymek po Camino, jak i również ukazanie istoty prac ewangelizacyjnych Świętego Jakuba Starszego. Postać obrońcy wiary i jego wpływ na rozwój chrześcijaństwa również zostaną przybliżone w trakcie wykładu.

Uzupełnieniem całości będzie prezentacja poświęcona podróży Grzegorza Zmuda Trzebiatowskiego, który dekadę temu pokonał drogę Camino Frances odziany w strój średniowiecznego pielgrzyma, a także wystawa fotografii przedstawiających m.in. piękne widoki, jakie towarzyszyły piechurowi. Autor zdjęć osobiście opowie o przebiegu podróży, jak również trudach z nią związanych.

Ponadto uczestnicy będą mieli możliwość odwiedzenia namiotu z pamiątkami pielgrzyma i wzięcia udziału w konkursie z ciekawymi nagrodami.Na zakończenie wydarzenia, ok. godziny 18:00, na zamkowym placu odbędzie się ognisko z poczęstunkiem.

Uczestnikom pragnącym powrócić do Złotorii organizatorzy zapewniają transport. Autobus zostanie podstawiony o godz. 19:00.

Do udziału zapraszamy wszystkich mieszkańcow Torunia i regionu, ale również turystów odwiedzających szlak. Zachęcamy do skorzystania z możliwości zapisu, który stanowi gwarancję otrzymania darmowej wody i wspomnianego posiłku. Ilość miejsc jest ograniczona, a zapisu dokonać można drogą telefoniczną, mailową lub przez portal Facebook.

Kontakt:

Telefon: +48 537 370 730

E-mail: sekretariat@dybow-nieszawa.org.pl

Wydarzenie na Facebooku: wydarzenie

Fanpage: FundacjaDybow

 

XIV Jarmak Św. Jakuba, Murowana Goślina, 23-24.07

Tegoroczna impreza jarmarkowa w Murowanej Goślinie odbędzie się pod hasłem: „W Gościnie u Księcia Mieszka”. Wśród atrakcji będzie XII Światowy Zjazd Gośliniaków, przedstawienia dla dzieci, inscenizacja chrztu Mieszka I, pokazy walk rycerskich. Gwiazdą wieczoru będzie wytęp Zbigniewa Wodeckiego z zespołem. W niedzielę o 12:30 natomiast sacrum w postaci mszy odpustowej.

Program znajdziecie tutaj.

Jarmak Gostyniński Św. Jakuba, Gostynin, 23-24.07

Gostynin cieszy się św. Jakubem tylko w sferze profanum. W programie nie ma żadnych akcentów związanych z odpustem. Chyba, że za taki można podciągnąć wizytę młodzieży z Armenii w ramach Światowych Dni Młodzieży.

Program tutaj.

XI Jarmak Średniowieczny na św. Jakuba, Kętrzyn, 22-24.07

W scenerii kętrzyńskiego Zamku odbędzie się XI JARMARK ŚREDNIOWIECZNY NA ŚW. JAKUBA. Startuje w piątek 22 lipca o 21:30. Będą przedstawienia, pokazy uzbrojenia wojów średniowiecznych, gry i zabawy plebejskie dla dzieci, kuchnia średniowieczna z degustacją dla uczestników.

Program tutaj.

Koncert + slajdowisko: Szlakiem Muszli do współczesnej wieży Babel czyli… wędrówki Camino de Santiago!, Przysłop pod Baranią Górą, 23.07

Specjalnie na światowy Dzień Włóczykija Schronisko Górskie PTTK Przysłop pod Baranią Górą przygotowało prelekcje o Camino de Santiago. Prelegentami będą znany większości: Maciej Ratajczak oraz Agnieszka Rudnicka. Więcej informacji tutaj.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O Autorze

Piotr Drzewiecki

Facebook Twitter Google+

Ktoś, kiedyś zasiał w nim ziarno "Camino". Minęło długie 8 lat zanim wykiełkowało w postaci dwóch wypraw na Drogę Północną, kawałka Camino Primitivo, Camino Frances oraz tego portalu. Camino de la vida wzięło się z pasji do Camino de Santiago oraz piosenki Walk of life zespołu Dire Straits. Aktualnie mam za sobą już sześć wypraw drogami świętego Jakuba w Hiszpanii oraz kilka spacerów po polskich drogach. - Masz ciekawą historię związaną z Camino? - Chciałbyś się podzielić zdjęciami lub wiadomością? - A może nurtują Cię pytania związane z Camino de Santiago? Pisz śmiało. W miarę moich możliwości odpowiem na nie lub skieruję Cię we właściwe miejsce!

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości