Harcerze z Polski idą na Camino de Santiago – 410 km w poszukiwaniu wartości

Piotr DrzewieckiNews

Harcerze z Polski idą na Camino de Santiago - 410 km w poszukiwaniu wartości

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Brać harcerska z ZHP z Hufca Podhalańskiego im. Kurierów Tatrzańskich rusza na Camino de Santiago. Będą wędrowali w szczycie sezonu. Zaczynają w połowie sierpnia w Leon pielgrzymkę Camino Frances.

Wyprawa będzie typowo harcerska. Ruszą w małych zastępach, jednak nie będą się zamykali na indywidualne przeżywanie Drogi. Zależy im na wzmacnianiu poczucia wspólnoty, ale jednocześnie pielgrzymka Drogą świętego Jakuba ma być szansą na odnalezienie w sobie tego co ucieka w codziennej gonitwie. Spojrzenie na samego siebie i zmierzenia się ze słabościami. Mimo podziału na zastępy, każdy harcerz ma prowadzić indywidualny dziennik podróży. Na pewno czeka ich niesamowita przygoda.

Zorganizowanie Camino dla grupy harcerzy stanowi pewne wyzwanie logistyczne. Do Hiszpanii dostaną się samolotem przez Madryt, by dalej ruszyć koleją RENFE do Leon i powędrować przez Santiago de Compostela na koniec średniowiecznego świata – Fisterrę. Podzieleni na małe grupki noclegi będą spędzać, jak typowi peregrinos – w albergues. W ten sposób nie zatkają, jako duża grupa całego schroniska. Jako ubezpieczenie zabierają namioty. Możliwe, że spotkacie ich w schroniskach, gdzie będą gotować posiłki wspólnie z innymi pielgrzymami.

Caminodelavida i moja skromna osoba objęliśmy ich naszym patronatem. W ten sposób staram się wspierać inicjatywy związane z Camino, które mają ręce i nogi oraz są przemyślane. Fajne jest to, że wpisują się w moja ideę pielgrzymowania – bez pustych przebiegów. Będą chcieli poznawać nie tylko aspekty pielgrzymowania szlakiem francuskim, ale także kulturę, zwyczaje oraz kuchnię hiszpańską. Spojrzeć nieco szerzej na świat.

Mam nadzieję, że później wrócą na szlak podobnie jak Skauci Europy, którzy pielgrzymowali przy okazji Światowych Dni Młodzieży w Madrycie w 2011 roku. Zdarzało mi się ich spotykać na szlaku i w Polsce i wspominali, że wspólna harcerska wyprawa spowodowała w nich lekki niedosyt i swego rodzaju „zarażenie” ideą Camino de Santiago. Oby tak było i tym razem.

Gdyby ktoś z Was chciał wesprzeć ZHP swoją wiedzą lub finansowo, to więcej informacji szukajcie na ich stronie podhalanski.zhp.pl/santiago.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O Autorze

Piotr Drzewiecki

Facebook Twitter Google+

Ktoś, kiedyś zasiał w nim ziarno "Camino". Minęło długie 8 lat zanim wykiełkowało w postaci dwóch wypraw na Drogę Północną, kawałka Camino Primitivo, Camino Frances oraz tego portalu. Camino de la vida wzięło się z pasji do Camino de Santiago oraz piosenki Walk of life zespołu Dire Straits. Aktualnie mam za sobą już sześć wypraw drogami świętego Jakuba w Hiszpanii oraz kilka spacerów po polskich drogach. - Masz ciekawą historię związaną z Camino? - Chciałbyś się podzielić zdjęciami lub wiadomością? - A może nurtują Cię pytania związane z Camino de Santiago? Pisz śmiało. W miarę moich możliwości odpowiem na nie lub skieruję Cię we właściwe miejsce!

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości