Camino Frances – nowe Albergue La Casa de Beli w Tardajos

Piotr DrzewieckiAlbergue, NewsLeave a Comment

Camino Frances - nowe Albergue La Casa de Beli w Tardajos

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Tardajos to małe miasteczko znajdujące się około 12 km za Burgos na odcinku do Hontonas. Dorobiło się właśnie 3 „albergue” i liczba miejsc noclegowych w miasteczku wzrosła do prawie 100 łóżek.

Nowe Albergue La Casa de Beli ma 50 miejsc noclegowych i znajduje się w odnowionym ponad 100 letnim budynku. Obiekt łączy w sobie schronisko dla pielgrzymów, hostel i hotel. Dodatkowo ma kawiarnię. Przystosowane jest także do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pierwsze piętro to typowe albergue dla pielgrzymów, gdzie znajduje się 5 pokoi z 28 łóżkami piętrowymi dla pielgrzymów, łazienkami z prysznicami oraz salonem do czytania. Na drugim piętrze znajdują się już pokoje hotelowe z osobnymi łazienkami. Warto dodać, że hostel pielgrzymi jest przystosowany także dla pielgrzymów rowerowych. W ramach wyposażenia hostelu wchodzą także pralki i suszarki dostępne dla pielgrzymów (zapewne za dodatkową opłatą).

Miasteczko jest wybierane jako miejsce postoju z reguły przez pielgrzymów, którzy nie lubią wielkich miast na szlaku. W tym przypadku docierają tu pątnicy, którzy omijają pobliskie Burgos.

Na profilu Caminodelavida na FB pozwoliłem sobie na stwierdzenie, że coraz więcej miejsc nadaje sobie miano „albergue”, ale z Albergue mają one coraz mniej wspólnego. Marysia Sikorska zadała pytanie:

Czym różni się według Caminodelavida „albergue”, od Albergue?Marysia Sikorska

W mojej opinii podstawową różnicą między Albergue a „albergue” jest cel działania, w przypadku Albergue jest to pomoc pielgrzymom poprzez udostępnienie miejsca do spania a w przypadku „albergue” celem jest zarobek. Oczywiście są płatne Albergue (zarówno municypalne, kościelne, jak i prowadzone przez stowarzyszenia), ale nadal ich cel działania jest zupełnie inny niż komercyjny.

Schronisko dla pielgrzymów można zdefiniować wtedy, gdy jego podstawowym celem jest przyjęcie i opieka nad pątnikami w zamian za drobną opłatę lub donativo. Tak, jak wspomniał Łukasz z Gdzie indziej o Albergue możemy mówić również wtedy, gdy pielgrzym dostaje w nim nocleg na podstawie credenciala (paszportu pielgrzyma) oraz nie ma możliwości rezerwacji miejsc noclegowych.

Większość tzw. prywatnych „albergue” nie spełnia tych wymogów. Gdybym miał użyć gradacji „zarzutów” dla takich miejsc, to wymieniłbym: umożliwianie rezerwacji miejsc noclegowych, brak pierwszeństwa noclegu dla pielgrzymów pieszych przed rowerowymi, brak wymogu posiadania paszportu pielgrzyma, brak kuchni do przyrządzania posiłku etc. To dosyć ogólna opinia na szybko 😉

Wraz z rozwojem szlaków Camino de Santiago coraz więcej hosteli i hoteli „podszywa” się pod Albergue, ponieważ widzą w tym zarobek. Stąd też następuje rozmycie szlaku, jako pielgrzymiego z definicji. Jednak ich działanie jest odpowiedzią na niszę logistyczną, która pojawia się na szlaku. Trudno winić podmioty prywatne, że odpowiadają na zapotrzebowanie społeczne (pielgrzymie), gdy nie jest w stanie go wypełnić Państwo czy organizacje (Stowarzyszenia). Na przesteni ostatniego roku dotarły do mnie sygnały, że w Hiszpanii spróbują ten dualizm w jakiś sposób usankcjonować i nadawać coś w rodzaju certyfikatów dla schronisk. W ten sposób pielgrzym mógłby łatwiej rozróżnić Albergue od „albergue”.

Żeby nie było, nie jestem tym oburzony. Moim zdaniem, tak samo było w średniowieczu, że byli Ci, których było stać na nocleg w karczmach („albergue”) oraz Ci których nie było stać, zatem korzystali ze szpitali dla pielgrzymów (Albergue). To jest naturalna kolej rzeczy. Każdy wybiera dla siebie to co dobre. Zarówno Albergue, jak i „albergue” mają swój specyficzny klimat i jedne cieszą się dobrą, a inne złą sławą.

Dane ALBERGUE LA CASA DE BELI W TARDAJOS

 • Dane adresowe: C/ Avenida General Yagüe, 16. Tardajos – Burgos.  (+34) 629 351 675 / (+34) 947 451 234. lacasadebeli@gmail.com, http://lacasadebeli.com/
 • Ceny:
  • 10 € łóżka piętrowe.
  • 30 € pokój jednoosobowy
  • 45 € pokój dwuosobowy
  • 60 € pokój trzyosobowy
 • Liczba miejsc: 50.
 • Możliwość rezerwacji – nie jest wymagany paszport pielgrzyma.
 • Czynne: 12-22, cały rok.
 • Wyposażenie:
  • pralka (3 €)
  • suszarka (4 €)
  • ogrzewanie + ciepła woda,
  • prysznice + toalety
  • ręczniki + mydło
  • szafki zamykane na klucz,
  • apteczka
  • bar i restauracja, brak kuchni dla pielgrzymów
  • salon, taras i ogród,
  • schowek na rowery,
  • darmowe wifi

W miasteczku Tardajos znajduje się informacja dla pielgrzymów, budka telefoniczna, bankomat, lekarz, apteka, sklep spożywczy, piekarnia, bary i restauracje. Dodatkowo są też dwa inne albergue. Jedno municypalne, które dysponuje 18 miejscami noclegowymi za donativo. Drugie prywatne z 26 miejscami za cenę 12-35 €.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O Autorze

Piotr Drzewiecki

Facebook Twitter Google+

Ktoś, kiedyś zasiał w nim ziarno "Camino de Santiago". Minęło długie 8 lat zanim wykiełkowało w postaci dwóch wypraw na Drogę Północną (Camino del Norte) oraz tego skromnego portalu. Później wędrował również Camino Frances, kawałek Camino Primitivo, Camino Portugues Central oraz Camino Ingles. Camino de la vida wzięło się z pasji do Camino de Santiago oraz piosenki Walk of life zespołu Dire Straits. Aktualnie ma za sobą już osiem wypraw drogami świętego Jakuba w Hiszpanii oraz kilka spacerów po polskich drogach. Czasami bywam również przewodnikiem po Camino de Santiago w Hiszpanii dla grup polsko i anglojęzycznych, dzieli się wiedzą i przekazuje pasję do wędrowania Drogami św. Jakuba. Masz ciekawą historię związaną z Camino? Chciałbyś się podzielić zdjęciami lub wiadomością? A może nurtują Cię pytania związane z Camino de Santiago? Chcesz nawiązać współpracę w celu promocji Camino de Santiago? Pisz śmiało. W miarę moich możliwości odpowie na nie lub skieruję Cię we właściwe miejsce!

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości