Badanie polskich pielgrzymów do Santiago de Compostela 2016

Piotr DrzewieckiNews, Peter Alex1 Comment

Badanie polskich pielgrzymów do Santiago de Compostela 2016

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Biuro Pielgrzyma w Santiago de Compostela publikuje statystyki i informacje na temat pielgrzymów, którzy docierają do Santiago i odbierają certyfikat lub compostelkę. Takie potwierdzenie, że pokonałeś/aś Drogą lub odbyłeś/aś pielgrzymkę. Pierwszy lepszy badacz wie, nawet amator – jak ja, że są one mało miarodajne. Suche liczby bez odniesienia do czegokolwiek. Wchodzisz i widzisz – 3772 Polaków w 2015 roku. Z jednej strony WOW i super, ale z drugiej czegoś brakuje.

I tak po roku snucia różnego rodzaju planów o zrobieniu badania pielgrzymów. Wreszcie udało się znaleźć współpielgrzymów o podobnym zapale i ciekawości, którzy chcieliby zrobić to samo. Wszyscy mamy za sobą pielgrzymki Drogami świętego Jakuba. Paweł Chmielowski wędrował Camino Frances i Primitivo, Łukasz Śledziecki przeszedł z Polski do Santiago de Compostela. Dodatkowo są socjologami, więc badania mają we krwi. Pracując przez ostatnie półtora miesiąca stworzyliśmy badanie, może nie idealne, ale zawsze stanowiące doskonały punkt wyjścia do dalszych rozważań.

Zatem dzisiaj chcemy zapytać Was – naszych współpielgrzymów o tematy związane z Camino de Santiago. Spróbować wspólnie określić kim jest Polak – Pielgrzym? Dlaczego tak wybiera się na Camino? Jakie są jego motywacje i powody? Dlaczego wraca na szlak?

Wyniki zaprezentujemy uczestnikom Parlamentu Jakubowego we Wrocławiu 2 kwietnia 2016 roku. Później opublikujemy je w formie raportu na stronach internetowych organizatorów.

Badanie Polaków na Camino

Udział w badaniu wymaga około 10 minut Waszego cennego czasu. Badanie jest anonimowe. Może w nim wziąć udział ten kto był na Camino de Santiago lub zamierza się na nie wybrać.

Paweł Chmielowski – szczęśliwy mąż oraz ojciec dwóch córeczek. Dwukrotnie pieszo dotarł przed grób św. Jakuba (Frances i Primitivo). Pielgrzymował również z Poznania do Pragi oraz 19-krotnie z Poznania na Jasną Górę. Socjolog, przedsiębiorca, analityk sportowy, specjalista z zakresu badań ilościowych i statystyki.
Łukasz Śledziecki – w 2015 dotarł do Santiago de Compostela wyruszając z Polski. Absolwent antropologii i socjologii. Badacz, podróżnik. Prowadzi bloga: gdzieindziej.blogspot.com.
Piotr Drzewiecki – pasjonat Camino, którym wędrował kilka razy w Polsce i Hiszpanii. Wszędzie, gdzie pojedzie szuka śladów świętego Jakuba, nawet na innych kontynentach. Na co dzień konsultant z branży IT/E-commerce.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.