Botafumeiro – kiedy można zobaczyć w katedrze w Santiago de Compostela w 2016 roku?

Piotr DrzewieckiBlogs, News, Peter Alex3 Komentarze

Botafumeiro - kiedy można zobaczyć w katedrze w Santiago de Compostela?

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Botafumeiro na 2017 rok

Sprawdź kiedy można zobaczyć botafumeiro w 2017 roku

Kiedy można zobaczyć Botafumeiro w 2016 roku?

Każdego roku ogłaszane są dni, w których będzie można zobaczyć botafumeiro w akcji z urzędu. Daty bywają zmienne i odpowiadają kalendarzowi liturgicznemu kościoła rzymsko-katolickiego. Dzisiaj zostało podpisane porozumienie między Departamentem Turystyki a Katedrą w Santiago de Compostela, na mocy którego – podobnie, jak w ubiegłym roku – w każdy piątek (za wyjątkiem Wielkiego Piątku) na mszy o godz. 19:30 będzie pokaz botafumeiro. Będzie to kosztowało 4000 EUR, a cel jest prosty – pielgrzymi i turyści mają być w mieście i zostawić tutaj swoje pieniądze. W końcu botafumeiro to jedna z głównych atrakcji i wielu dostosowuje swój czas przybycia do Santiago właśnie zgodnie z harmonogramem tego pokazu.

W przypadku pozostałych dat wygląda to tak w 2016 roku:

 • 6 stycznia: Święto Trzech Króli
 • Wielkanoc w 2016 roku, 27 marca
 • Wniebowstąpienie Pańskie: w 2016 roku, 8 maja
 • Zesłanie Ducha Świętego (50 dni po Wielkanocy): w 2016 roku, 15 maja
 • 23 maja: Rocznica bitwy pod Clavijo
 • 25 lipca: Święto Świętego Jakuba – odpust w katedrze w Santiago de Compostela
 • 15 sierpnia: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada: Dzień Wszystkich Świętych
 • Uroczystość Chrystusa Króla (niedziela przed pierwszą niedzielę Adwentu): w 2016 roku, 22 listopada
 • 8 grudnia: Niepokalane Poczęcie
 • 25 grudnia: Boże Narodzenie
 • 30 grudnia: Przyjazd Świętego Apostoła

Równocześnie istnieje możliwość zamówienia pokazu botafumeiro na wskazanej mszy świętej. Zamówienia należy kierować do Biura Pielgrzyma w Santiago de Compostela (adres niżej – ale uwaga Biuro Pielgrzyma ma nową siedzibę!). Cena za pokaz ostatnio sięgała 400 EUR. Nie jest mało, ale cieszy się dużym powodzeniem szczególnie wśród zorganizowanych grup pielgrzymów i turystów z zachodu.

Oficina de Acogida de Peregrinos (Biuro Pielgrzymów)
Calle Carretas nº 33
Santiago de Compostela, Spain
+34 981 56 88 46

www.peregrinossantiago.es
botafumeiro@catedraldesantiago.es

Czym jest botafumeuro?

Botafumeiro jest niczym innym, jak wielkim kadzidłem, trybularzem którego obecność kojarzy się dzisiaj głównie z katedrą w Santiago de Compostela. Już pierwszy przewodnik po Camino de Santiago – Kodeks Kalikstysński wspomina o botafumeiro nazywając je magno turibulo argenteum. Jednak jego nazwa pochodzi z połączenia dwóch wyrazów w języku galisyjskim: botar (wyrzucać) i fume (dym).

Pusta kadzielnica waży 53 kg, a po zapełnieniu 63 kg. Jej wysokość to 150 cm. Do jej rozbujania potrzeba 8 ludzi nazywanych tiraboleiros. Całość porusza się z prędkością 68 km/h od transeptu do transeptu. wzdłuż bocznych naw bazyliki w Santiago. Zanim zostanie rozbujane jest napełniane węgielkami i kadzidłem, a rozbujane rozrzuca wonny dym po całym kościele.

Dzisiaj ma znaczenie rytualne i jest po prostu niezłym widowiskiem dla pielgrzymów, turystów i uczestników nabożeństw. Jednak w średniowieczu spełniało również dodatkową funkcję – zabijało smrodek, którzy przynosili ze sobą pątnicy do katedry.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.