Rewitalizacja oznakowania Camino de Santiago w Galicji – petycja na change.org

Piotr DrzewieckiNewsLeave a Comment

Rewitalizacja oznakowania Camino de Santiago w Galicji - petycja na change.org

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

W Hiszpanii pojawiła się kolejna inicjatywa, która liczy na wsparcie społeczności Camino de Santiago. Hiszpańska Federacja zrzeszająca Stowarzyszenia Przyjaciół Dróg świętego Jakuba wydała kilka dni temu komunikat w sprawie usuwania oznakowania postawionego w latach 1986-1989. Można się z nim zapoznać na tej stronie.

W skrócie, Federacja przypomina, że granitowe słupki są dziedzictwem Camino de Santiago. Były stawiane ponad 30 lat temu przez Elijah Valiña (księdza z O Cebreiro, który przyczynił się do rewitalizacji szlaku), uzupełnione przy okazji uznania Drogi św. Jakuba za pierwszy Europejski Szlak Kulturowy przez Radę Europy w 1987, czy później wpisania Camino de Santiago na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego przez UNESCO w 1993 roku.

Federacja zwraca uwagę na niekonsekwencję władz Galicji, która przyjmując w 2015 roku plan przygotowań do kolejnego roku świętego (2021 r.) wyznaczyła sobie jako cel dbanie o dziedzictwo Drogi. Tymczasem usuwane jest oznakowanie, które jest tym dziedzictwem. Dodatkowo mimo zapowiedzi konsultacji planu z lokalnymi Stowarzyszeniami, nic takiego nie nastąpiło. Władze Galicji nie odpowiedziały również na zapytania kierowane przez Federację w sprawie planu czy rewitalizacji oznakowania.

Równocześnie na portalu change.org pojawiła się petycja do władz Galicji w związku z usuwaniem starego oznakowania. Nie wiem, jak Wy, ale podpisałem.

Temat jest o tyle smutny, że z jednej strony rzeczywiście ludzie dostrzegają potrzebę rewitalizacji, ale nie poprzez eliminację. Przyznam się, że będzie mi brakowało tych oznaczeń. Z drugiej strony może, jak sugerują ludzie na fejsie, można by je adoptować.

W ubiegłym roku wrzuciłem Wam info o rewitalizacji oznakowania na Camino de Santiago w Hiszpanii...

Posted by Caminodelavida on Saturday, January 23, 2016

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.