Kalendarium Camino de Santiago 2015

Piotr DrzewieckiNews1 Comment

Kalendarium Camino de Santiago 2015

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Chciałoby się napisać – „jak ten czas leci”, gdy kolejny rok praktycznie za nami. Było ciekawie i rekordowo. Wreszcie udało mi się dotrzeć do Saint Jean Pied de Port i odbyć pielgrzymkę Camino Frances, którą spora część z Was śledziła poprzez profil Camino de la Vida na Facebooku. Jednak moja 800 km wyprawa to był pryszcz (na sami wiecie czym) w porównaniu do naszych rodzimych długodystansowców, którzy wyruszali z progu własnego domu. Z 4 takich muszkieterów zrobiliśmy zresztą w Warszawie spotkanie w ramach wieczorów grupy Camino de Santiago Polska.

Nie wiem, jak u Was, ale u mnie panuje permanentny niedosyt związany z Camino. Dzisiaj napisał do mnie Irlandczyk, z którym wędrowałem szlakiem francuskim. Okazuje się, że wybiera się w tym roku na Camino del Norte i chce skorzystać z mojego doświadczenia w tym względzie. Może i nie uda mi się powędrować Camino w dalekich krajach, ale każda taka wyprawa moich znajomych i tych, którzy o coś podpytują zabiera mnie także na wędrówkę. Dzięki i za to. Aha – i wielu dobrych kilometrów w 2016! Buen Camino! 🙂

Skoro koniec roku, to czas podsumowań zatem przygotowałem dla Was krótkie summa summarum wydarzeń na Camino de Santiago w Polsce i Hiszpanii. Takie subiektywnie skromne kalendarium Camino de Santiago 2015 roku.

Camino del Norte, Camino del Interior, Camino Liebanego i Camino Primitivo wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Hiszpanie 7 długich lat starali się o wpisanie kolejnych szlaków na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO podjął na 39 sesji w Bonn decyzję o wpisaniu północnych szlaków świętego Jakuba w Hiszpanii na Listę Światowego Dziedzictwa. Oznacza to, że do Camino Frances dołącza prawie 1500 km nowych dróg świętego Jakuba.

Wśród szlaków wpisanych na Listę znalazły się Camino del Norte (lub inaczej Camino de la Costa – 936 km), Camino del Interior (Ruta del Tunel – 196 km), Camino Liebana (Camino de Santo Toribio – 55 km) oraz Camino Primitivo (311 km).

Więcej o szlakach Camino de Santiago wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

10 lecie Dróg świętego Jakuba w Polsce

Pierwszy szlak jakubowy w Polsce został otwarty w 2005 roku, była to Dolnośląska Droga św. Jakuba.

Na przestrzeni ostatnich 10 lat powstało ponad 4 tys. km wyznakowanych szlaków świętego Jakuba. Z danych Stowarzyszenia Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce wynika, że naszymi rodzimymi drogami wędruje około 1,5 tys. osób rocznie. Z tego jedną trzecią stanowią pielgrzymi z zagranicy (głównie Niemcy, Szwajcarzy i Holendrzy).

Więcej informacji o Drogach świętego Jakuba na terenie naszego kraju można znaleźć na portalu Stowarzyszenia.

Polacy na Camino de Santiago w 2015

Moim zdaniem to był ważny rok dla Polaków na Camino de Santiago.  Nie tylko ze względu na wyprawę Marka Kamińskiego oraz innych Polaków – długodystansowców, którzy wyruszyli z Polski, by po 3 miesiącach dotrzeć do Santiago. Przede wszystkim jednak dlatego, że na koniec września 2015 roku pojawiło się nas 3342 w Biurze Pielgrzyma. Tylu z nas zdecydowało się odebrać potwierdzenie odbycia pielgrzymki.

Zamordowana na Camino de Santiago pątniczka z USA – Denise Thiem

Wiadomość o zaginięciu, poszukiwaniach i odnalezienia ciała Denise Thiem była jedną z najtragiczniejszych i smutnych chwil na Camino de Santiago. Sprawca specjalnie malował żółte strzałki, które miały zmylić pielgrzymów i doprowadzić ich do jego domu. Zginęła od ciosu w głowę, gdy prosiła swojego zabójcę o wskazanie właściwej drogi. Okazało się, że pod latarnią najciemniej a o bezpieczeństwo na Camino de Santiago trzeba dbać nawet we współczesnym świecie.

Aplikacja na telefon po Pomorskiej Drodze i anglojęzyczny Przewodnik po Kujawsko-Pomorskiej Drodze św. Jakuba

Świat idzie do przodu, a my w tyle. Wreszcie coś nieznacznie się ruszyło w tym temacie. Pierwsze aplikacje w Polsce na smartfony ze śladem GPS, mapami i informacjami o noclegach pojawiły się dla Pomorskiej Drogi świętego Jakuba. Są dostępny na telefony z Androidem  i iOS. Może pozostawiają trochę do życzenia, ale ważne, że powstały.

Drugi sygnał przyszedł z Torunia. Autorzy Przewodnika po Kujawsko-Pomorskiej Drodze św. Jakuba, który ukazał się w 2013 roku dostarczyli pierwszy w Polsce anglojęzyczną wersję przewodnika wydawaną komercyjnie. Przewodnik jest uzupełnioną kopią wersji z 2013 roku. Można śmiało polecać na prezent.

Warto dodać, że niekomercyjne wydania przewodnika w języku angielskim są dostępne jedynie dla Pomorskiej Drogi św. Jakuba.

Otwarto Drzwi Święte w Santiago z okazji Jubileuszu Miłosierdzia

Zwykle otwierane są przy okazji, gdy święto Jakubowe wypada w niedzielę. Ostatni raz miał miejsce w 2010 roku, a kolejny miał zdarzyć się dopiero w 2021. Jednak papież Franciszek ogłaszając w kościele katolickim Jubileusz Miłosierdzia zdecydował również o tym, że mają zostać otwarte Drzwi Święte.

W Santiago otworzył je abp. Julian Bario Bario. Zatem w 2016 roku pątnicy będą mieli szansę, aby przez nie przejść.

Nowe Biuro Pielgrzyma w Santiago de Compostela

Informacje z początku roku potwierdziły się i mamy nową siedzibę Biura Pielgrzyma w Santiago. Większa i bardziej przestronna. Dodatkowo ma spełniać również szersze zadania niż tylko wydawanie compostelek.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.