Rewitalizacja oznakowania Camino de Santiago w Galicji

Piotr DrzewieckiNews1 Comment

Rewitalizacja oznakowania Camino de Santiago w Galicji

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

W Galicji rusza właśnie rewitalizacja z jednoczesny ujednoliceniem oznakowania szlaku Camino de Santiago przebiegającego przez ten region. Można powiedzieć: wreszcie! Wędrując Camino Frances na całej długości odniosłem subiektywne wrażenie, że właśnie w Galicji oznakowanie szlaku jest najgorsze i panuje spory chaos. Części oznakowania nie ma, część została zniszczona i rozkradziona przez m.in. pielgrzymów, którzy zabierali sobie na pamiątkę tablice z muszelkami przyczepionymi do kamiennych słupków. Można też dostrzec czasami prywatne oznakowanie lokalnych społeczności czy nawet wykonane przez albergue, hostele i bary. Zatem decyzja o odnowieniu muszelek i strzałek jest jak najbardziej słuszna.

Operacja rozpoczyna się tej jesieni, a finał prac przewidziany został na październik 2019 roku. Rewitalizacja ma objąć wszystkie odcinki Camino de Santiago w Galicji. Kilka tysięcy znaków na blisko 1320 km szlaków świętego Jakuba. Pierwsze efekty można będzie zobaczyć na Camino Frances. Na odcinku między O Cebreiro i O Pinio. Kolejne odcinki, które zostaną wyposażone w nowe oznakowanie to wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO szlaki Camino del Norte i Camino Primitivo. Następnie pozostałe.

Nowe oznakowanie możecie zobaczyć na przygotowanej przez La Voz de Galicia grafice. Zostanie utrzymana dominacja żółtych strzałek i muszli na niebieskim tle z jednoczesnym dodaniem napisu Marca Galicia. Kolorystyka i nowy układ pojawi się na słupkach betonowych, tablicach informacyjnych i wskazujących przebieg szlaku.

Ale jest też druga strona medalu…

Patrząc na projekt mam jednak lekki niepokój, ponieważ szlaki podzielono a znajdujące się na wspomnianej przeze mnie Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i nie. Te, które znajdują się na niej mają być nie tylko oznaczone odpowiednio poprzez dodanie symboli UNESCO, ale również inaczej wskazywać kierunek od tych, które nie zostały na nią wpisane. Może to budzić lekki niepokój (chociaż dobrze, że jest strzałka).

Niepokój pojawił się nie tylko u mnie, ale również w ramach samych władz Galicji (Departamentu Turystyki – przeprowadzającego zmianę oznakowania i Departamentu Kultury – do którego należy Generalna Dyrekcja Dziedzictwa) i Federacji Stowarzyszeń Jakubowych w Hiszpanii. U nich z innego powodu. Podkreślają one, że inicjatywa odnowienia oznakowania jest słuszna, ale nie konsultowano jej z innymi środowiskami jakubowymi. Równocześnie mówią o tym, że dywersyfikacja oznakowania w różnych prowincjach i regionach jest bogactwem w samym sobie, które również należy chronić. Często kamienie milowe znajdujące się na trasach Camino mają motywy artystyczne – szczególnie na Via de la Plata w prowincji Ourense. Inne na trasie francuskiej w prowincji Lugo mają wartość historyczną, ponieważ były stawiane w latach 1986-1987 przed ogłoszeniem Camino de Santiago pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym Europy (1987) czy wpisaniem Camino Fraces na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (1993). Zatem, jak podkreślają przedstawiciele Federacji są one również pośrednio chronione. Ciekawe co z tego wyniknie.

A jak Wy zapatrujecie się na odnowienie oznakowania? Przydałoby się?

Oznakowanie Camino

Obejrzyj galerię zdjęć z oznakowaniem szlaku Camino de Santiago

Galeria z oznakowaniem Camino de Santiago

Źródło: www.lavozdegalicia.es, www.alberguescaminosantiago.com, www.caminosantiago.org

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na: