Albergue na Monte do Gozo w ruinie

Piotr DrzewieckiAlbergue, Blogs, News, Peter AlexLeave a Comment

Albergue Monte do Gozo w ruinie

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Wielkie albergue municypalne na Monte do Gozo po 22 latach wraca pod zarząd władz Galicji. Od 1993 roku ośrodkiem zarządzała prywatna firma Estrela de Santiago będąca częścią katalońskiej grupy Hotusa. Niestety brak pomysłów na aktywizację ośrodka oraz cągłe dokładanie do jego funkcjonowania wpędziły w ruinę zabudowania a samą firmę naraziły na straty. W związku z tym Xunta i Hotusa postanowiły wypowiedzieć za porozumieniem stron umowę na zarządzanie ośrodkiem, która miała obowiązywać jeszcze dwa lata.

Aktualnie schronisko przeszło we władanie Sociedade Anónima de Xestión do Plan Xacobeo. Jest to spółka publiczna będąca własnością Xunty, która powstała w 1991 roku z myślą o przygotowaniach do roku świętego 1993 w Santiago de Compostela. Ogólnie firma zajmuje się promocją Camino de Santiago na terenie Galicji.

Niestety albergue na Monte do Gozo nigdy nie było dobrze zarządzane. Jak sami Hiszpanie przyznają przebłyski pojawiały się jedynie w trakcie wielkich wydarzeń (rok święty 1993, 1999). Ostatni rok święty 2010 pokazał wyjątkowo niedostatki z jakimi borykało się to wielkie na 800 osób schronisko.

Statystyki Biura Pielgrzymów pokazują rosnącą ciągle liczbę pątników na Camino de Santiago. W lipcu w okresie Fiesty del Apostol Santiago zdarzało się, że pielgrzymi nie mieli gdzie znaleźć noclegu i spali na ulicach. W tym kontekście leżące na Francuskiej Drodze świętego Jakuba schronisko, tuż u bram miasta kompletnie nie spełniało pokładanych w nim nadziei. Z 30 pawilonów dostępnych w trakcie roku świętego dla pielgrzymów ostatnio funkcjonowały tylko trzy. A sam kompleks, na terenie którego znajduje się audytorium, małe jeziorko, schronisko i 3 gwiazdkowy hotel znalazło się zwyczajnie w ruinie. Dla odmiany w nagłówku macie zdjęcie z czasów świetności albergue.

Przechodząc pod koniec maja przez teren albergue wisiały informacje o tym, że z powodu remontu przeniesiono recepcję. Jednak wszędzie na terenie schroniska znajdowały się śmieci. Miejsce, w którym kiedyś była restauracja wyglądało jak opuszczony budynek zamieszkany przez bezdomnych. Aż żal było patrzeć.

Albergue Municipal Monte do Gozo

zdjęcie z nagłówka pochodzi ze strony: www.alberguescaminosantiago.com

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na: