Tren del peregrino – czyli pociągiem na Camino de Santiago

Piotr DrzewieckiBlogs, News, Peter AlexLeave a Comment

Tren del peregrino – czyli pociągiem na Camino de Santiago

Hiszpański przewoźnik kolejowy RENFE uruchomił wczoraj we czwartek połączenie w ramach tzw. Tren del Peregrino. Pociąg kursuje między Madrytem i Santiago de Compostela mijając po drodze stacje związane z Camino Frances. W ciągu 5 dni pielgrzym kolejowy odwiedza stacje w Astorga, Ponferrada, Monforte de Lemos, Ourense i Santiago de Compostela, aby później wrócić do Madrytu.

Potencjalny uczestnik wyjazdu ma możliwość zapoznania się z Francuską Drogą św. Jakuba w sposób bardziej aktywny niż tylko przez okna pociągu. Pielgrzymi piesi mają możliwość przejścia 3 odcinków: Foncebadón – Ponferrada, Sarria – Triacastela i O Pedrouzo – Santiago de Compostela. Jest też coś dla rowerowych aktywistów, którzy mogą przejechać etapy: Astorga – Ponferrada,  O Cebreiro – Sarria i O Pedrozuo – Santiago de Compostela. RENFE zapewnia dla takich pątników asystę w postaci busa. Niestety liczba pielgrzymów rowerowych ograniczona jest do 10 na każdy termin kursowania tren del peregrino (6, 13, 20 i 27 sierpnia).

Czytając informacje o tren del peregrino spotkały mnie dwie niespodzianki.

Pierwsza lekko szokująca dla mnie osobiście, że pielgrzym otrzyma certyfikat wystawiany przez katedrę w Santiago de Compostela, że przebył szlak. Druga – informacja, że na pierwsze dwa terminy nie ma już wolnych miejsc. Czyli jest popyt na tego typu usługę. Kto ma kasę i chęć może skorzystać jeszcze z przejazdu 20 i 27 sierpnia. A bilet nie jest tani, bo trzeba na niego wysupłać 595 EUR za osobę w dwuosobowej kabinie.

W cenie przejazdu są m.in.

  • 4 noclegi,
  • kolacje (w zależności od dnia), śniadania,
  • transport busem dla pielgrzymów pieszych i rowerowych,
  • zwiedzanie lokalnych miejscowości (z przewodnikiem w Las Médulas i Santiago de Compostela)

Z informacjami o pociągu możecie zapoznać się na stronie RENFE. Warto dodać, że na terenie Hiszpanii można skorzystać również z innych pociągów turystycznych np. Tren de Cervantes, Tren de Medieval czy Tren Campos de Castilla.

Tren del Peregrino - czyli pociagiem na Camino de Santiago