[Video] Fuegos del Apostol 2015 plus komentarz

Piotr DrzewieckiBlogs, Filmy z Camino, News, Peter AlexLeave a Comment

Na przestrzeni ostatnich lat dwa razy bylem obecny w Santiago de Compostela na Fuegos. Również dwa razy oglądałem transmisje online z pokazu fajerwerków. Do tej pory byłem zachwycony. Zarówno wrażenia na żywo, jak i online były pozytywne. W tym roku również nastawiałem się na coś fajnego, tym bardziej, że sam pisałem o tym (Fuegos del Apostol 2015 – coś czego nie było do tej pory), że ma być wyjątkowo.

Rozczarowałem się. Dla mnie z dużej chmury, mały deszcz. Nie chodzi mi tylko o realizację transmisji. Była słaba. Realizator, albo zaczął za wcześnie świętować z wino tinto, albo pierwszy raz w życiu robił coś takiego. Druga rzecz, która rzuciła mi się w oczy, to brak jakiejś spójności. Niby zapowiadano, że ma motywem przewodnim ma być 30 lecie wpisania starego miasta Santiago de Compostela na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a finalnie wyszła kulawe „coś”.

W pierwszej części mappingu dochodził jeszcze natrętny bełkot komentatorów, który zagłuszał jakiekolwiek efekty. Czasami kamerzysta podchodził praktycznie pod fasadę pałacu czy katedry i próbował pokazywać „szerszą” perspektywę. Gdybym mieszkał w Galicji i miał prawo do głosowania, to pokazałbym tym, którzy odpowiadali za przygotowanie i transmisję żółtą kartkę.

Na szczęście w sieci pojawił się filmik zmontowany przez producenta ACCIONA Producciones y Diseño. Możecie go obejrzeć wyżej i w panoramie 360 stopni. Co do tego, czy historia spina się Wam w całość, wyróbcie sobie sami zdanie. Miłego oglądania. Wszystkie inne filmiki, które widzieliście w sieci lub ten ze strony CRTVG są słabsze – takie jest moje zdanie.

Warto dodać, że te braki i tak nie zmieniają całego wydźwięku, który niosą za sobą ognie świętego Jakuba. Jest to nadal moim zdaniem największe tego typu wydarzenie w Europie, w którym współgra w różny sposób tyle narzędzi oddziałujących na zmysły człowieka.