Nowe zasady poruszania się po katedrze w Santiago de Compostela

Piotr DrzewieckiNewsLeave a Comment

Nowe zasady poruszania się po katedrze w Santiago de Compostela

Władze duchowne katedry w Santiago de Compostela w porozumieniu z siłami porządkowymi wprowadziły nowe zasady poruszania się w środku kościoła. W związku z tym, że zbliża się pełnia sezonu w lipcu i sierpniu, to postanowiono, że od 10 lipca wejście do katedry będzie od bramy La Puerta de Platerias, a wyjście od strony La Puerta de Azabachería.

Patrząc na grafikę przygotowaną przez katedrę w Santiago widać wyraźnie, że wchodzić wolno od strony jeszcze dotychczasowej siedziby Biura Pielgrzyma (Praza das Praterías i Rua do Vilar), a wychodzimy na Praza de Immaculada.

Nowe zasady poruszania się po katedrze w Santiago de Compostela

Do tej pory próbowano regulować ruch już kilkukrotnie co niekiedy doprowadzało do permamentnej dezorganizacji. W roku świętym 2010 były otwarte 3 wejścia i 2 wyjścia. Wpuszczano przez bramę roku świętego, a wypuszczano jednym z bocznych wejść. Równocześnie pielgrzymi byli wpuszczani także bocznymi wejściami. Dwunawowe drzwi po obu stronach katedry podzielono na wejście i wyjście. W kolejnych latach oba boczne drzwi służyły jako wejście lub wyjście. Najpierw wypuszczano a potem wpuszczano pielgrzymów po uroczystościach.

Ciekawe jak przebiegnie ten nowy eksperyment. Odwiedzają katedrę warto pamiętać, że jest ona otwarta cały rok między 7 a 20:30. Generalnie nie wolno wejść z plecakiem i zapewne w miesiącach największego natłoku pielgrzymów (wspomniany lipiec-sierpień) będzie to przestrzegane. Jednak np. w maju zdarzyło mi się widzieć pielgrzymów wchodzących z plecakami. Generalnie zależy to od pracownika ochrony nawet mimo odgórnie ustalonych zasad. Od strony Biura Pielgrzyma jest przechowalnia bagażu, w której można zostawić plecak na cały dzień z drobną opłatą. Są nawet specjalni naganiacze, którzy chodzą wokół wejścia do katedry i mówią pielgrzymom, że nie mogą wejść z plecakiem i wskazują miejsce, gdzie można go zostawić.

Z przydatnych informacji w miesiącu lipcu, warto pamiętać jeszcze o tym, że na Praza do Obradorio nie wpuszczą nas z plecakiem na Fuegos del Apostol (o Fiesta de Santiago i Fuegos del Apostol 2015 możecie więcej przeczytać tutaj). Guardia Civil pełniąca wtedy służbę przeszukuje pielgrzymów i lepiej jest trzymać wszystko w rękach lub w przezroczystych reklamówkach niż w plecaku, ponieważ nas odeślą.

Aktualizacja sierpień 2015: specjalne wejście do katedry dla pielgrzymów

Po miesiącu funkcjonowania nowych zasad poruszania się po katedrze i gigantycznych kolejkach do wejścia wprowadzono zmianę. Dla pielgrzymów przygotowano specjalne wejście, które znajduje się z tej samej strony co normalne. Mogą nim wejść pielgrzymi za okazaniem credenciala lub compostelki. Warto je mieć zatem ze sobą – unikniecie stania w kolejce. Dodatkowo osoby niepełnosprawne na wózkach lub z innymi rodzajami niepełnosprawności mogą wejść również od strony Praza de Immaculada, gdzie zlokalizowane jest wyjście. Ma to związek z tym, że tam mają łatwiejszy dostęp do katedry.

Jest jeszcze kolejna ciekawostka. W katedrze zainstalowano tzw. abrazómetro do liczenia pielgrzymów chcących wejść za ołtarz i objąć figurę świętego. Dane z elektronicznego liczydła pokazują, że dziennie około 5 tys. osób wpada przytulić świętego.

Zdjęcie planu i źródło informacji: www.catedraldesantiago.es