Fiesta del Apostol Santiago 2015 w Santiago de Compostela

Piotr DrzewieckiNews2 Komentarze

Fiesta del Apostol 2015 w Santiago de Compostela

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Lipiec, czyli miesiąc jakubowy. Tak kojarzy się nam – fanom szlaków świętego Jakuba, ta pora roku. Przynajmniej od chwili, gdy odkryliśmy, że istnieje coś takiego jak Camino de Santiago.

Wizyta w okolicy 25 lipca w Santiago de Compostela od kilku ładnych lat jest prawdziwą celebracją imienin Jakuba. Pielgrzymi, turyści i mieszkańcy mają możliwość uczestniczyć w różnego rodzaju atrakcjach kulturalnych, turystycznych i religijnych. Dla każdego coś się znajdzie.

Fuegos de Apostol – ognie świętego Jakuba

Głównym punktem obchodów z punktu widzenia turysty – pielgrzyma są ognie świętego Jakuba, czyli tradycyjne Fuegos del Apostol połączone z mappingiem na fasadzie katedry. Za każdym razem organizator poprzez pokaz animacji opowiada jakąś historię: 800 lecia powstania katedry, historię pielgrzymowania do Santiago, uczczenie 800 lecia pielgrzymki świętego Franciszka z Asyżu do Santiago de Compostela. W dotychczasowej krótkiej historii, fuegos nie odbyły się w 2013 roku ze względu na katastrofę kolejową na przedmieściach Santiago de Compostela, w której zginęło prawie 80 osób. W 2014 roku w mappingu na fasadzie katedry wspominano ofiary tego tragicznego wydarzenia.

Fuegos del Apostol rozpoczyna się tradycyjnie 24 lipca o godzinie 23:30. Jednak na Praza do Obradorio widzowie zbierają się już w okolicach godziny 19-20. Trwa prawdziwy piknik. Ludzie zabierają ze sobą karimaty, śpiwory, jedzenie i picie, aby jakoś przetrwać czas oczekiwania. Grzechem byłoby nie zobaczyć pokazu sztucznych ogni, jeżeli będziecie wtedy w Santiago. Jednak łatwiej z placu jest wyjść niż na niego wejść. Guardia Civil zabezpieczenia wszystkie wejścia i nie pozwala wchodzić z plecakami na plac. Dobrze mieć przezroczyste reklamówki lub siatki, albo zwyczajnie wszystko trzymać w rękach.

Fiesta w Santiago de Compostela

Fiesta del Apostol, to nie tylko pokaz sztucznych ogni. W tym roku fiesta potrwa w dniach 17-31 lipca i będzie najdłuższą w całej historii. Otwarcia dokona urodzona w Santiago de Compostela Vero Boquete. Dla tych co nie wiedzą (nie martwcie się, ja też nie wiedziałem) jest to jedyna kobieta z Galicji, która wygrała żeńska odpowiedniczkę Ligi Mistrzów w piłkę nożną. Aktualnie gra w Bayernie Monachium (dla laików – Robert Lewandowski też gra w tym klubie).

W dniu 25 lipca główny punkt obchodów z punktu widzenia pielgrzyma to msza święta z procesją i królem o godz. 10:00. Chyba się jeszcze nie zdarzyło w trakcie mojej historii fascynacji Camino de Santiago, aby króla nie było w tym dniu w Santiago de Compostela. Wygłasza on zwyczajowo krótkie orędzie i tak, jak zwyczajny pielgrzym podchodzi do figury świętego za ołtarzem głównym, obejmuje ją i powierza swoje intencje oraz intencje kraju.

Obchodom uroczystości będzie towarzyszyło sporo wydarzeń kulturalnych, które będą się odbywały w blisko 20 punktach całego miasta a nie tylko ścisłym centrum. Będą występy gwiazd i lokalnych artystów, coś dla dużych i małych, koncerty muzyki poważnej, pop, hip hop, reagge i wiele innych. Być w Santiago de Compostela i nie uczestniczyć w nich to poważne zaniedbanie. Ze szczegółowym programem możecie zapoznać się na naszej stronie pobierając PDF (1 mb).

Program, obrazek i źródło wiadomości za: santiagodecompostela.org

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na: