Camino Frances: Droga Napoleońska przez Pireneje zamknięta w zimie

CaminodelavidaBezpieczeństwo, News, O Camino, Trasa Camino FrancesLeave a Comment

Droga Napoleońska - Camino Frances

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Ostatnie kilka wpisów na Caminodelavida oscyluje wyraźnie wokół tematu bezpieczeństwo na Camino de Santiago. Ten będzie podobny, ale tym razem inspirowany wiadomością, która dotarła do nas z Hiszpanii, a konkretnie Nawarry.

Dziennik Diario de Navarra informuje, że w okresie od 1 listopada do 31 marca Droga Napoleońska przez Pireneje będzie zamknięta dla pielgrzymów wędrujących z Saint Jean Pied de Port do Roncesvalles szlakiem Camino Frances. Wszyscy pątnicy, którzy zdecydują się w tym okresie na wędrówkę szlakiem francuskim będą zmuszeni wybrać wariant drogi poprzez Valcarlos.

Decyzja władz jest konsekwencją sytuacji na szlaku świętego Jakuba na granicy hiszpańsko-francuskiej. Wraz ze wzrostem liczby pielgrzymów w ostatnich latach pojawiło się także coraz więcej sytuacji zagrożenia życia prowokowanych przez nieprzygotowanych do wędrówki turystów. Nie chodzi tutaj bynajmniej o mentalne przygotowanie do wędrówki, chociaż patrząc na to jakie błędy są popełniane przez pątników, wydaje się, że niektórym z nich brak wyobraźni. Nie są to odosobnione przypadki, w których pielgrzymi nie mając wystarczającej kondycji fizycznej, ekwipunku, doświadczenia oraz wiedzy, decydują się na pokonanie szlaku zimą. W konsekwencji wychodzą w trudnych warunkach pogodowych i alarmują służby ratownicze, że nie są w stanie kontynuować wędrówki ze względu na wyczerpanie fizyczne lub zgubienie drogi. Wszystkie te sytuacje doprowadzają do kosztownego zaangażowania środków publicznych w postaci służb ratowniczych.

Muszę przyznać, że decyzja jest nieco drastyczna dla pątników. Może lepszym rozwiązaniem byłoby złożenie odpowiedniego oświadczenia przez pielgrzyma, który decydowałby się na taką wędrówkę szlakiem w zimie składałby oświadczenie w Biurze Pielgrzyma w Saint Jean Pied de Port. Dokument, w którym oświadczałby, że zna ryzyko wędrówki i jest ubezpieczony a także w przypadku wystąpienia sytuacji ekstremalnej ponosi koszty akcji ratowniczej. Chociaż z drugiej strony czasami trzeba bronić niektórych przed nimi samymi 😉

Ku przestrodze poniżej filmik, jak wygląda akcja ratunkowa na Camino Frances.

Bezpieczeństwo na Camino

Przeczytaj najnowsze artykuły na temat bezpieczeństwa na Camino de Santiago

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.