Transport na Camino Frances

Piotr DrzewieckiNews, Peter Alex, TransportLeave a Comment

Transport Camino Frances

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Jeszcze kilka lat temu dojazd do Saint Jean Pied de Port skąd startuje spora liczba pielgrzymów wędrujących po Francuskiej Drodze świętego Jakuba było mocno utrudniony. Próżno było szukać (przynajmniej od strony hiszpańskiej) jakiejś zorganizowanej i taniej komunikacji. Pielgrzymi byli zdani na jazdę z przewoźnikami prywatnymi, u których o cenie decydowała liczba osób zabieranych do samochodu czy busa.

Począwszy od tego roku na przeciw oczekiwaniom pielgrzymów wyszedł hiszpański przewoźnik Alsa, który uruchomił przejazdy z Pamplony i San Sebastian do Saint Jean Pied de Port.

Aktualnie dotarcie na początek szlaku nie stanowi większych wyzwań. No chyba, że sami sobie skomplikujemy sytuację i będziemy musieli dotrzeć na określoną godzinę do Saint Jean.

Najczęściej wybierane sposoby dotarcia do Saint Jean są opisane poniżej. Pielgrzymi przylatują do Biarritz / Paryża / Barcelony / Madrytu a następnie pociągami lub autobusami docierają do miasta. Często pojawiają się promocje – im wcześniej kupisz bilet, tym jest on tańszy. Warto zatem śledzić strony przewoźników, które podałem na dole wpisu i weryfikować koszty.

JAK DOTRZEĆ DO SAINT JEAN PIED DE PORT?

Zatem, jak dotrzeć na początek Francuskiej Drogi św. Jakuba?

od strony Francji:

Bilet można kupić poprzez stronę en.voyages-sncf.com/en/train-ticket/ a jego koszt to 10-12 EUR.

od strony Hiszpanii:

MÓJ SPOSÓB DOJAZDU DO SAINT JEAN PIED DE PORT?

W moim przypadku nie wybieram się żadną z tras opisanych powyżej prowadzących na początek szlaku, które są najczęściej wykorzystywane przez pielgrzymów. Pierwszy dzień na Camino Frances zacznę zapewne dopiero około południa i muszę dotrzeć przez 18:30 do schroniska w Orisson (8 km wędrówki). Stąd moja trasa wygląda następująco:

  • Samolot – WizzAir: Gdańsk – Barcelona (koszt 330 zł, w tym bagaż rejestrowy i przedłużenie karty WizzAir): 17:00-20:05.
  • Autobus – Monobus (dawna Vibasa): Barcelona Sants – Irun (koszt 33,70 EUR): 22:35-5:50
  • przejście około 3 km przez granicę do miasteczka Hendaye
  • Pociąg – autobusy: Hendaye – Bayonne – Combo Les Bains – Saint Jean Pied de Port (koszt 15:70 EUR), 6:56 – 8:58.

Jak widać, wszystko dopięte jest na „ostatnią minutę” i lekkie opóźnienie może spowodować obsuwę. Ale – Ultreia

Przydatne linki:

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O Autorze

Piotr Drzewiecki

Facebook Twitter Google+

Ktoś, kiedyś zasiał w nim ziarno "Camino de Santiago". Minęło długie 8 lat zanim wykiełkowało w postaci dwóch wypraw na Drogę Północną (Camino del Norte) oraz tego skromnego portalu. Później wędrował również Camino Frances, kawałek Camino Primitivo, Camino Portugues Central oraz Camino Ingles. Camino de la vida wzięło się z pasji do Camino de Santiago oraz piosenki Walk of life zespołu Dire Straits. Aktualnie ma za sobą już osiem wypraw drogami świętego Jakuba w Hiszpanii oraz kilka spacerów po polskich drogach. Czasami bywam również przewodnikiem po Camino de Santiago w Hiszpanii dla grup polsko i anglojęzycznych, dzieli się wiedzą i przekazuje pasję do wędrowania Drogami św. Jakuba. Masz ciekawą historię związaną z Camino? Chciałbyś się podzielić zdjęciami lub wiadomością? A może nurtują Cię pytania związane z Camino de Santiago? Chcesz nawiązać współpracę w celu promocji Camino de Santiago? Pisz śmiało. W miarę moich możliwości odpowie na nie lub skieruję Cię we właściwe miejsce!

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości