Zmagania z Camino Frances

Piotr DrzewieckiBlogs, News, Peter Alex, Trasa Camino FrancesLeave a Comment

Camino Frances - Francuska Droga świętego Jakuba

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Mija już ponad 13 lat od kiedy usłyszałem o Camino de Santiago. Na pierwszą wyprawę czekałem prawie 8 lat. W roku świętym 2010 (wtedy, gdy święto Jakuba przypada w niedzielę) z 3 dziewczynami ruszyliśmy szlakiem północnym. Niesamowite wyzwanie, oczy dookoła głowy, setki pomysłów koleżanek młodszych o ponad dekadę ode mnie i plecak ciężki momentami na 15 kg. Kolejna pielgrzymka miała miejsce rok później, kiedy to dokończyłem Camino del Norte z Irun do Ribadesella. Trasę pokonałem samotnie z plecakiem ważącym zaledwie 8 kg. Potem przydarzały się spontaniczne przejścia po polskim Camino.

Ostatnia wyprawa miała miejsce rok temu. Zaledwie 100 km z Lugo w towarzystwie przyszłej żony. Nie myślcie, że to wspaniałe doświadczenie wspólnej wędrówki natchnęło mnie, aby powiedzieć: „ja Cię zawzięcie, a Ty mnie zażarcie (albo na odwrót)”. No nie bardzo, chociaż Ona swoją biżuterię zaręczynową nosiła przez kilka dni w swoim plecaku, bo przez pomyłkę spakowałem nie tam gdzie trzeba.

Przez ostatnie 5 lat sporo osób mnie pytało, dlaczego wybrałem akurat Camino del Norte na swój pierwszy szlak? Przecież Camino Frances jest o wiele bardziej popularne, więcej zabytków, lepsza logistyka, szlak jest łatwiejszy… itd. Padało wiele argumentów, które miały mnie przekonać do francuskiej drogi świętego Jakuba.

Za każdym razem mówiłem, że w lecie lepiej iść nad Oceanem, że Camino del Norte jest bardziej urozmaicone, a przede wszystkim jest na nim mniej ludzi (w tłoku się duszę). Dodatkowo w natłoku pytań o porównanie obu szlaków czułem się trochę jak teoretyk ruchu – nie byłem na Camino Frances, więc moja wiedza płynęła z opowieści innych, for internetowych czy wpisów blogowych znajomych.

Pora to zmienić. Żona powiedziała – jedź. Mam nadzieję, że uśmiech na jej twarzy w chwili jak mnie lekko popychała w kierunku akceptacji decyzji nie oznacza miesiąca imprez beze mnie 😉

Bilety kupione i 26 kwietnia wylatuję do Barcelony, aby kolejnego dnia wyruszyć z Saint Jean Pied de Port na pierwsze 8 km szlaku francuskiego. Mam zamiar 27 kwietnia dojść do Refuge Orisson, w którym zarezerwowałem nocleg. Wiąże się to z pewnym ryzykiem, ponieważ pogoda w Pirenejach jest zmienna i kolejnego dnia może być trochę niebezpiecznie wędrować drogą Napoleona do Roncesvalles. Pan Bóg jednak kocha głupców i pijaków, a ponieważ kwalifikuję się do obu kategorii, to wierzę, że zaopiekuje się mną podwójnie.

Po raz pierwszy też w historii moich wypraw nie jestem ograniczony czasem. Nie planuję biegu od albergue do albergue, uczestniczenia w wyścigu pielgrzymów o nocleg. Nie oznacza to, że nie będzie porannego wstawania lub marszu po 30-40 km dziennie. Wszystko w moim własnym tempie.

Rozpoczęcie zmagań z Camino Frances oznaczałoby lekką wegetację strony. Przygotowałem jednak specjalną zakładkę z trasą francuskiej drogi świętego Jakuba, na której będą pojawiały się automatycznie informacje agregowane z profili społecznościowych Caminodelavida (Facebook,Twitter, Pinterest, Instagram). Dodatkowo znajdziecie tam informacje o miejscowościach na szlaku i schroniskach a także mapie szlaku. Takie małe kompendium wiedzy w pigułce o Camino Frances (ciągle uzupełniane).

Zatem Buen Camino i do zobaczenia na szlaku.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.