Przewodnik polskojęzyczny po Santiago de Compostela i Galicji

Piotr DrzewieckiNews, Peter Alex1 Comment

Eliza Szymaniak i Marek Kamiński w Santiago de Compostela

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

PODRÓŻOWAĆ TO ZWIEDZAĆ

Kocham podróżować, zwiedzać muzea, kościoły, lokalne atrakcje turystyczne. Lubię czytać ich historię i pasjonować się ciekawostkami, które są z nimi związane. Przed każdą wyprawą długo szukam w sieci lub przewodnikach papierowych informacji na temat tego co mogę zobaczyć, jak tam dotrzeć i jaką historię mają mi do opowiedzenia. Staram się zwiedzać i jednocześnie poznawać. Słuchać. Czasami usiąść i popatrzeć. Jak choćby siedząc w El Escorial w wielkiej katedrze, gdzie dwie boczne nawy są zastawione całe przeróżnymi relikwiami świętych.

Dużym mankamentem zagranicznych wycieczek jest bariera językowa oraz brak informacji w rodzimym języku na temat zwiedzanych obiektów. Dobrze, gdy trafi się folder w języku angielskim a jak już jest oprowadzanie z przewodnikiem angielskojęzycznym, to jest prawdziwy cud.

ZWIEDZANIE SANTIAGO DE COMPOSTELA Z PRZEWODNIKIEM

Docierając kilka razy do Santiago de Compostela czy też wędrując po Galicji za każdym razem mam wrażenie, że przechodzę przez ten region, nigdy go nie poznawszy. Nigdy tak naprawdę nie miałem okazji zwiedzić z przewodnikiem Santiago lub pojechać na Costa da Morte. Mam takie wewnętrzne poczucie pustki związane z tym regionem. Zawsze główną inspiracją do dotarcia do Santiago było pokonanie Camino de Santiago. Meta. Dekoracja i powrót do domu lub podróż dalej. Lekko rozczarowujące.

Eliza Szymaniak - przewodnik po Santiago de Compostela

W ubiegłym roku będąc w Santiago de Compostela udało mi się wreszcie spotkać z Elizą Szymaniak, moją krajanką z Lublina. Eliza mieszka w Santiago od 6 lat. Ma męża Hiszpana i dwójkę dzieci. Jest nadto licencjonowanym przewodnikiem turystycznym, który dysponuje ogromną wiedzą na temat miasta, regionu i sytuacji ekonomiczno-politycznej Galicji.

Spacerując po Santiago opowiadała nam o mieście, historii i wskazywała knajpki, do których warto zajrzeć, a której lepiej omijać z daleka ze względu na ceny lub brak darmowych tapas. W jednej z takich knajpek zakotwiczyliśmy. Okazało się, że jest to restauracja San Clemente, w której oprócz typowych tapas dają zawsze jedno pincho do wyboru dla każdego. Można nim spokojnie zaspokoić pierwszy głód, czekając na właściwy posiłek. I nie były to standardowe chipsy czy oliwki.

W trakcie naszego spotkania mówiła o planach związanych z uruchomieniem strony oraz świadczeniem usług dla pielgrzymów związanych z turystyką. Kibicowaliśmy jej z całych sił, ponieważ nam właśnie kogoś takiego jak Eliza brakowało w Santiago. Kogoś, kto mógłby nas oprowadzić po mieście i regionie pokazując jednocześnie historię oraz atrakcje, na które sami w życiu byśmy nie trafili.

Kilka dni temu dostaliśmy wreszcie owoc jej pracy w postaci strony: http://compostela.pl i informacji, że zaprasza nas na zwiedzanie Galicji z przewodnikiem. Z czego oczywiście w trakcie najbliższej naszej bytności w Hiszpanii zamierzamy skorzystać.

Gdybyście chcieli usłyszeć historię Galicji, Santiago de Compostela, muszli Vieria czy sprawdzić, gdzie można dobrze zjeść lub pobawić się, możecie śmiało kontaktować się z Elizą. Na pewno nie będziecie zawiedzeni, a tylko skorzystacie poznając lokalne atrakcje kulinarne i turystyczne.

Kontakt do Elizy poprzez stronę compostela.pl, eliza.szymaniak[at]gmail.com, tel.+34 693633660

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.