Marek Kamiński na Camino de Santiago – 3 Biegun

Piotr DrzewieckiBlogs, News, Peter Alex3 Komentarze

Marek Kamiński na Camino de Santiago - 3 Biegun

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

MAREK KAMIŃSKI – POLARNIK, PODRÓŻNIK, PIELGRZYM.

Już 16 marca 2015 roku Marek Kamiński wyruszy na wędrówkę z Kaliningradu do Santiago de Compostela szlakiem świętego Jakuba.

Kamińskiego chyba nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać – jest pierwszym człowiekiem na świecie, który zdobył dwa bieguny Ziemi w tym samym roku (by powtórzyć ten wyczyn z Jaśkiem Melą w 2004 roku) czy przepłynął Wisłę kajakiem. W oparciu o swoje doświadczenia stworzył 10 krokową – motywacyjną metodę Biegun. Jest nie tylko podróżnikiem, ale także pisarzem. Jego książka „Odkryj, że biegun nosisz w sobie” została niedawno uznana książką roku magazynu National Geographic.

CAMINO DE SANTIAGO I PROJEKT 3 BIEGUN

Tegoroczny projekt Marka Kamińskiego – 3 Biegun – ma przede wszystkim wymiar duchowy. Dystans ponad 4000 km między Kaliningradem a Santiago de Compostela chce pokonać w około 100 dni, przemierzając dziennie około 40 km. Ruszy z „bieguna rozumu” – Kaliningradu, miasta Immanuela Kanta, by zakończyć swoja wędrówkę w Santiago de Compostela, miejsca spoczynku Świętego Jakuba Większego – „bieguna wiary” i dalej na koniec średniowiecznego świata – Finisterrę.

Wędrówka ma być podróżą „szlakiem wartości”. Miejscem spotkań z ludźmi i rozmów o tym co najważniejsze – prawdzie, dobru, szczerości, uczciwości, duchowości, miłości czy szacunku. Jak sam mówi –

(…) ta podróż – pielgrzymka do Santiago de Compostela – jest całkiem inna niż wszystkie drogi, które przeszedłem do tej pory. Cieszę się na nieznane (…)

Pielgrzymka ma być czasem spotkań z ludźmi, o co nie trudno na Camino de Santiago. Kamiński zabiera ze sobą namiot, który będzie wykorzystywał, gdy nie znajdzie noclegu u ludzi. Natomiast w Hiszpanii będzie korzystał z infrastruktury dostępnej dla pielgrzymów – albergues.

Zapisem wędrówki będą nie tylko notatki, rysunki, wpisy na stronie 3biegun.kaminski.pl ale także film dokumentalny „Pielgrzym”. Jego reżyserem i scenarzystą będzie Jan Czarlewski – mieszkający we Francji artysta młodego pokolenia, nagradzany wielokrotnie na festiwalach w Locarno, Amsterdamie i European Film Awards.

(…) pielgrzymkę będzie można geolokalizować na stronie, na Facebooku, na Twitterze i być może będą się przyłączać do Marka ludzie, więc to będzie taki ciekawy eksperyment do pokazania, bardzo bym chciał, aby na tej Drodze można było odbyć kilka takich przypadkowych spotkań (…) – Jan Czarlewski.

Wspólnie spędzą na trasie blisko 40 dni filmując zmagania podróżnika na szlaku i jego spotkania z ludźmi. Zamysłem autorów jest pokazanie rezultatów projektu i utrwalenie kluczowych przemyśleń na temat wartości, które Marek Kamiński odnajdzie w drodze do Santiago de Compostela, a które każdy z nas może odnajdować w swoim życiu na co dzień. Autorzy projektu przewidują również zebranie środków na realizacje filmu na portalu crowdfundingowym polakpotrafi.pl.

PROMOCJA CAMINO DE SANTIAGO W POLSCE

W historii pielgrzymowania do grobu świętego Jakuba było kilka momentów wpływających na liczbę pielgrzymów przybywających do Santiago de Compostela.

Znający temat pamiętają dobrze, że boom na pielgrzymowanie trwał do czasów reformacji, by potem stać się niszową „rozrywką” i prawie zniknąć z w trakcie wojen religijnych.

Współcześnie pielgrzymowanie dynamizowane jest w znaczny sposób przez okresy zwane rokiem świętym, kiedy to uroczystość świętego Jakuba przypada w niedzielę (kolejny taki rok wypadnie w 2021 roku).

Jednakże począwszy od lat 80 XX wieku widać wyraźnie oddziaływanie jednostek na ruch pielgrzymkowy na szlakach świętego Jakuba. Dynamizm budowany bywał globalnie przez wystąpienia Jana Pawła II (1982 i 1989 w Santiago de Compostela) czy decyzję Rady Europy z 1987 roku. Równocześnie pojawiły się też inspiracje lokalne na konkretne nacje – Paulo Coelho z książką „Pielgrzym” na Brazylijczyków czy komik Hape Kerkeling („Na szlaku do Composteli”) na Niemców lub grupy językowe w postaci filmów „Droga Życia” z Martinem Sheenem lub książkę „The Camino : A Journey of the Spirit” Shirley MacLain.

Po filmie „The Way” Emilio Esteveza i Martina Sheena można było zaobserować niesamowity skok liczby pielgrzymów z krajów angielskojęzycznych. Zobaczcie sami statystyki Camino de Santiago.

W tym kontekście pojawia się Marek Kamiński, polarnik, podróżnik i pielgrzym. Będzie niósł charakterystyczną muszlę na plecaku. Nakręci film z podróży.

Chyba dobrze by było usłyszeć na jakubowym szlaku, że inspiracją do wyruszenia lub poznania szlaku nie był niemiecki komik czy brazylijski pisarz a Marek Kamiński. Tego sobie i Wam życzę.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Caminodelavida

Facebook Twitter

Caminodelavida to portal informacyjny o Drogach świętego Jakuba w Polsce i Camino de Santiago na świecie. Pełni rolę internetowego biura informacji, a redaktorzy realizują misję wirtualnych hospitaleros.