Camino del Norte – pielgrzymi w Kraju Basków

Piotr DrzewieckiAlbergue, NewsLeave a Comment

Camino del Norte - Kraj Basków

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

W 2014 roku 15 791 pielgrzymów pokonało Camino del Norte.  Ponad 30% z nich rozpoczęło swoją wędrówkę w Kraju Basków. (więcej o statystykach pielgrzymów za 2014 rok). Począwszy od 2011 roku z każdym rokiem pojawia się o około 2000 więcej pielgrzymów. Miejscowości takie jak Gernika-Lumo czy Markina-Xemein notują oblężenie w miesiącach letnich.

Zgodnie z informacjami podawanymi przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Kraju Basków w albergues ww miejscowościach pojawiło się odpowiednio 1 015 i 3 992 pielgrzymów.

Szczególnie schronisko w Gernika-Lumo wydaje się fenomenem na tle bodajże wszystkich schronisk na szlakach jakubowych. Jest ono usytuowane w sali gimnastycznej szkoły Allende Salazar a dodatkowo otwierane jest tylko w sierpniu. W tym schronisku nocleg odbywa się na materacach gimnastycznych lub karimatach, które są udostępniane pielgrzymom, jeżeli ktoś nie ma własnych.

Albergue w Markina-Xemein jest otwierane w okresie maj – wrzesień. Na przestrzeni ostatnich 7 lat liczba pielgrzymów skoczyła z 1 534 (w 2007) do 3 992 (w 2014), a przyrost w latach 2013-2014 wyniósł 14%.

Dane adresowe ww. schronisk.

Albergue Markina-Xemein

Adres: Calle del Carmen, 5. Acceso por la calle Frai Bartolomé, Markina-Xemein
Kontakt: 609 031 526 (Juan José Mateu), albergues@hosvobi.org, www.hosvobi.org
Schronisko znajduje się w klasztorze Karmelitów a opiekują się nim wolontariusze z Stowarzyszenia Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Kraju Basków. Nocleg otrzymuje się tylko na podstawie credenciala.
Cena: donativo
Miejsc do spania: 28, brak możliwości rezerwacji noclegu.
Dostępność: 28-03-2015 al 07-04-2015 i 01-05-2015 al 30-09-2015 w godz. 15-22, schronisko trzeba opuścić do 8:00 rano. W schronisku są prysznice i jest pralnia. Brak kuchni.

Albergue Gernika-Lumo

Adres: Zeharreta, 11. Colegio Allende Salazar, Gernika-Lumo.
Kontakt: 609 031 526 (Juan José Mateu), albergues@hosvobi.org, www.hosvobi.org
Jest to schroniso municypalne a opiekują się nim wolontariusze z Stowarzyszenia Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Kraju Basków. Nocleg otrzymuje się tylko na podstawie credenciala.
Cena: donativo
Miejsc do spania: 35, brak możliwości rezerwacji noclegu.
Dostępność: cały sierpień. W godz. 15-22, schronisko trzeba opuścić do 8:00 rano. W schronisku są prysznice. Brak kuchni.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O Autorze

Piotr Drzewiecki

Facebook Twitter Google+

Ktoś, kiedyś zasiał w nim ziarno "Camino". Minęło długie 8 lat zanim wykiełkowało w postaci dwóch wypraw na Drogę Północną, kawałka Camino Primitivo, Camino Frances oraz tego portalu. Camino de la vida wzięło się z pasji do Camino de Santiago oraz piosenki Walk of life zespołu Dire Straits. Aktualnie mam za sobą już sześć wypraw drogami świętego Jakuba w Hiszpanii oraz kilka spacerów po polskich drogach. - Masz ciekawą historię związaną z Camino? - Chciałbyś się podzielić zdjęciami lub wiadomością? - A może nurtują Cię pytania związane z Camino de Santiago? Pisz śmiało. W miarę moich możliwości odpowiem na nie lub skieruję Cię we właściwe miejsce!

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości