Camino del Norte – pielgrzymi w Kraju Basków

Piotr DrzewieckiAlbergue, NewsLeave a Comment

Camino del Norte - Kraj Basków

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

W 2014 roku 15 791 pielgrzymów pokonało Camino del Norte.  Ponad 30% z nich rozpoczęło swoją wędrówkę w Kraju Basków. (więcej o statystykach pielgrzymów za 2014 rok). Począwszy od 2011 roku z każdym rokiem pojawia się o około 2000 więcej pielgrzymów. Miejscowości takie jak Gernika-Lumo czy Markina-Xemein notują oblężenie w miesiącach letnich.

Zgodnie z informacjami podawanymi przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Kraju Basków w albergues ww miejscowościach pojawiło się odpowiednio 1 015 i 3 992 pielgrzymów.

Szczególnie schronisko w Gernika-Lumo wydaje się fenomenem na tle bodajże wszystkich schronisk na szlakach jakubowych. Jest ono usytuowane w sali gimnastycznej szkoły Allende Salazar a dodatkowo otwierane jest tylko w sierpniu. W tym schronisku nocleg odbywa się na materacach gimnastycznych lub karimatach, które są udostępniane pielgrzymom, jeżeli ktoś nie ma własnych.

Albergue w Markina-Xemein jest otwierane w okresie maj – wrzesień. Na przestrzeni ostatnich 7 lat liczba pielgrzymów skoczyła z 1 534 (w 2007) do 3 992 (w 2014), a przyrost w latach 2013-2014 wyniósł 14%.

Dane adresowe ww. schronisk.

Albergue Markina-Xemein

Adres: Calle del Carmen, 5. Acceso por la calle Frai Bartolomé, Markina-Xemein
Kontakt: 609 031 526 (Juan José Mateu), albergues@hosvobi.org, www.hosvobi.org
Schronisko znajduje się w klasztorze Karmelitów a opiekują się nim wolontariusze z Stowarzyszenia Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Kraju Basków. Nocleg otrzymuje się tylko na podstawie credenciala.
Cena: donativo
Miejsc do spania: 28, brak możliwości rezerwacji noclegu.
Dostępność: 28-03-2015 al 07-04-2015 i 01-05-2015 al 30-09-2015 w godz. 15-22, schronisko trzeba opuścić do 8:00 rano. W schronisku są prysznice i jest pralnia. Brak kuchni.

Albergue Gernika-Lumo

Adres: Zeharreta, 11. Colegio Allende Salazar, Gernika-Lumo.
Kontakt: 609 031 526 (Juan José Mateu), albergues@hosvobi.org, www.hosvobi.org
Jest to schroniso municypalne a opiekują się nim wolontariusze z Stowarzyszenia Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Kraju Basków. Nocleg otrzymuje się tylko na podstawie credenciala.
Cena: donativo
Miejsc do spania: 35, brak możliwości rezerwacji noclegu.
Dostępność: cały sierpień. W godz. 15-22, schronisko trzeba opuścić do 8:00 rano. W schronisku są prysznice. Brak kuchni.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O Autorze

Piotr Drzewiecki

Facebook Twitter Google+

Ktoś, kiedyś zasiał w nim ziarno "Camino de Santiago". Minęło długie 8 lat zanim wykiełkowało w postaci dwóch wypraw na Drogę Północną (Camino del Norte) oraz tego skromnego portalu. Później wędrował również Camino Frances, kawałek Camino Primitivo, Camino Portugues Central oraz Camino Ingles. Camino de la vida wzięło się z pasji do Camino de Santiago oraz piosenki Walk of life zespołu Dire Straits. Aktualnie ma za sobą już osiem wypraw drogami świętego Jakuba w Hiszpanii oraz kilka spacerów po polskich drogach. Czasami bywam również przewodnikiem po Camino de Santiago w Hiszpanii dla grup polsko i anglojęzycznych, dzieli się wiedzą i przekazuje pasję do wędrowania Drogami św. Jakuba. Masz ciekawą historię związaną z Camino? Chciałbyś się podzielić zdjęciami lub wiadomością? A może nurtują Cię pytania związane z Camino de Santiago? Chcesz nawiązać współpracę w celu promocji Camino de Santiago? Pisz śmiało. W miarę moich możliwości odpowie na nie lub skieruję Cię we właściwe miejsce!

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości