Krótki urlop na Camino de Santiago. Skąd wyruszyć?

Piotr DrzewieckiAlbergue, News, Peter AlexLeave a Comment

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Camino de Santiago pieszo - Horyzonty

Najbliższy termin wyprawy z naszym udziałem to wrzesień/październik 2018 roku.
Sprawdź więcej na stronie Klubu Podróży Horyzonty.

W ostatnim czasie pojawiło się sporo zapytań od Was w sprawie miejsc startowych na Camino de Santiago, gdy macie krótki urlop lub kiepską kondycje i obawiacie się wędrować więcej niż 100 km. Zmotywowały mnie one do tego, aby popełnić krótki wpis w tym temacie, który mam nadzieję pomoże Wam trochę rozwiać wątpliwości lub zaplanować trasę.

Mam krótki urlop, mam kiepską kondycję, mogę wędrować tylko 5 dni, dam radę przejść około 100 km. Skąd wyruszyć? Którą trasę wybrać?potencjalny pielgrzym

100 KM W 5 DNI NA CAMINO DE SANTIAGO

Zatem masz mało czasu lub kiepską kondycję i chcesz pielgrzymować szlakiem świętego Jakuba w Hiszpanii? Nie ma sprawy. Przede wszystkim da się zrobić, nic się nie bój.

Niezależnie od tego, czy podpadasz pod pierwszy czy drugi punkt dobrym dla Ciebie będzie ostatnie 100 km. Na początek, ponieważ jest duże prawdopodobieństwo, iż zakochasz się w Camino de Santiago i wrócisz tam na dłużej.

Masz do wyboru wiele pięknych miejsc, z których możesz wystartować a do których łatwo się dostać. Oto najpopularniejsze z nich:

Miejscowość Sarria jest najpopularniejszym miejscem, w którym pielgrzymi szlaków jakubowych w Hiszpanii rozpoczynają swoją wędrówkę. W 2014 roku co 4 pielgrzym zaczynał swoje Camino Frances właśnie tutaj.

Jak dojechać?

Najlepiej autobusami linii Alsa i Monobus.

Alsa: Madryt (Estancion Sur lub Aeropuerto Madrid – Barajas T4) – Lugo (koszt między od 24 EUR w zależności od klasy autobusu)

Monobus: Lugo – Sarria (koszt 1,65 EUR)

Linki: www.alsa.eswww.monbus.es

Można też dotrzeć z Barcelony, ale koszt jest wyższy (50 EUR + oraz czas podróży to 14h+ a do tego może być konieczna przesiadka). Również dobrą opcją jest dolecieć bezpośrednio do Santiago de Compostela i stamtąd dojechać do Sarri autobusem z dworca autobusowego w Santiago.

Gdzie nocować?

W Sarri jest ponad 13 albergue (publicznych i prywatnych), w których można znaleźć nocleg. Ze względu na duże obłożenie pielgrzymów dobrym pomysłem jest dokonanie wcześniejszej rezerwacji. Można spróbować bezpośrednio na stronie danego schroniska lub przez portal Booking.com.

Lista schronisk:

 • Albergue Xunta, municypalne, 40 miejsc, cena 6 EUR, wydają credencial, tel. 660 396 813, adres: c/ Mayor, 79
 • Albergue Los Blasones, prywatne, 40 miejsc, cena 10 EUR, tel. 982 530 666, c/ Mayor, 31, www.alberguelosblasones.com
 • Albergue Casa Peltre, prywatne, 22 miejsca, cena 10 EUR, tel. 606 226 067, adres: Escalinata da Fonte, 10, www.casapeltre.es
 • Albergue Mayor, prywatne, 16 miejsc, cena 10 EUR, tel. 685 148 474, adres: c/ Mayor, 64, www.alberguemayor.com
 • Albergue Monasterio de la Magadalena, prywatne, 100 miejsc, cena 10 EUR, tel. 982 533 568, adres: Avenida de la Merced, 60,www.alberguesdelcamino.com
 • Albergue Oasis, prywatne, 27 miejsc, cena 10 EUR, tel. 982 535 516, adres: Camino de Santiago a Tricastela, 12 www.albergueoasis.com
 • Albergue O Durmiñento, prywatne, 43 miejsca, cena 10 EUR, tel. 982 531 099, adres: c/ Mayor, 44
 • Albergue San Lazaro, prywatne, 30 miejsc, cena 10 EUR, tel. 982 530 626, adres: c/ San Lázaro, 7, www.alberguesanlazaro.com
 • Albergue Dos Oito Marabedis, prywatne, 24 miejsca, cena 10 EUR, tel. 629 461 770, adres: c/ Conde de Lemos, 23
 • Albergue Don Alvaro, prywatne, 40 miejsc, cena 9 EUR, tel. 982 531 592, adres: c/ Mayor, 10, www.alberguedonalvaro.com
 • Albergue Internacional, prywatne, 43 miejsca, cena 9 EUR, tel. 982 535 109, adres: c/ Mayor, 57, www.albergueinternacionalsarria.es
 • Albergue Barbacoa del Camino, prywatne, 18 miejsc, cena 8 EUR, tel. 619 879 476, adres: c/ Esqueiredos,1
 • Albergue A Pedra, prywatne, 15 miejsc, cena 9 EUR, tel. 982 530 130, adres: Camino Vigo, 19
Tui jest miastem leżącym na granicy Hiszpanii i Portugalii, nad brzegiem rzeki Miño. W zasadzie można ruszyć z Tui lub z leżącego 2 kilometry na południe Valenca do Minho (w Portugalii). Miasto leży na szlaku portugalskim, drugim pod względem liczby pielgrzymów a jednocześnie w 2014 roku rozpoczynało w nim swoją wędrówkę 4,35% wszystkich pielgrzymów Camino de Santiago.

Jak dojechać?

Do Tui dotrzeć można od strony Hiszpanii lub Portugalii. Miasto leży na trasie międzynarodowej, po której jeżdżą autobusy Alsa (Ferrol – Porto – Lizbona), które zatrzymują się w Tui – ostatnim mieście przed granicą. Tutaj zalecałbym uzyskać informację w biurze Alsy w Santiago, czy można kupić bilet do Tui na tej trasie, ponieważ wyszukiwarka internetowa nie umożliwia wyszukania takiego bezpośredniego połączenia.

Drugi sposób, to dotrzeć do Vigo autobusem firmy Monobus a następnie przesiąść się w autobus do Tui firmy Autna. Można też skorzystaćć z pociągów Renfe i Camboios de Portugal.

Z Portugalii dojedziemy z Porto do Valenca a po przejściu mostu lądujemy już w Tui. Można także pociągiem Camboios de Portugal.

Linki: www.monbus.es www.autna.com www.renfe.es www.cp.pt www.alsa.es www.rede-expressos.pt

Gdzie nocować?

W przypadku, gdy wybieramy Tui na miejsce startu, wówczas możemy przenocować zarówno w Tui, jak i Valenca, by kolejnego dnia przejść most i wylądować w Hiszpanii. Jest też trochę miejsc hotelowych i prywatnych kwater, które można zarezerwować online, np. poprzez portal Booking.com.

Lista schronisk:

 • Albergue de peregrinos de Tui, municypalne, 36 miejsc, 6 EUR, C/ Párroco Rodríguez Vázquez, Tui
 • Albergue El Camino (Tui), prywatne, 24 miejsc, 10-12 EUR, tel. 646 982 906, 636 839 675, C/ Obispo Lago, 5, Tui,www.albergueelcamino.com
 • Albergue Villa San Clemente, prywatne, 27 miejsc, 10-12 EUR, tel. 678 747 700, C/ Canónigo Valiño, 23, Tui, www.villasanclemente.es
 • Portal Booking.com
Lugo jest antycznym miastem rzymskim, założonym około 15 roku p.n.e. jako Lucus Augusti przez Fabiusa Maxumusa Paulo. Jest znane właśnie z pozostałości po rzymianach, tj. murów rzymskich otaczających całą starówkę. Ich pozostałości zajmują 2157 metrów i są wysokie między 10 a 15 metrów. W 2014 roku zaledwie 0,93% pielgrzymów (tj. 2201 osób) wybrało to miasto na początek swojego Camino.

Jak dojechać?

Autobusami Alsa:

Madryt (Estancion Sur lub Aeropuerto Madrid – Barajas T4) – Lugo (koszt między od 24 EUR w zależności od klasy autobusu)

Pociągiem Renfe:

Madrid-Chamartin – Lugo (koszt podróży od 30 EUR w górę w zależności od wybranej taryfy a czas trwania to około 7h + w zależności od pociągu)

Linki: www.alsa.es i  i www.renfe.com

Można też dotrzeć z Barcelony, ale koszt jest wyższy (50 EUR + oraz czas podróży to 14h+ a do tego może być konieczna przesiadka). Również dobrą opcją jest dolecieć bezpośrednio do Santiago de Compostela i stamtąd dojechać do Lugo autobusem z dworca autobusowego w Santiago.

Gdzie nocować?

W Lugo jest jedno albergue municypalne i sporo prywatnych kwater. Startując w lipcu 2014 roku z Lugo nocowaliśmy w prywatnym Hotel España, który rezerwowaliśmy przez portal Booking.com. Koszt pokoju za jedną noc wyniósł nas 35 EUR.

Lista schronisk:

 • Albergue de Lugo, municypalne, 44 miejsca, 6 EUR, adres: Rúa das Nóreas, 1, Lugo.
 • Hostel Roots & Boots Lugo, prywatne, 40 miejsc, cena 10-12 EUR, tel. 633 327 550, 982 22 97 09, Adres: Carretera Santiago, 216. Junto al puente romano del río Miño www.rootsandbootslugo.es
 • Portal Booking.com
Ourense leży na szlaku Camino Sanabres, który jest odnogą Via de la Plata. Jest trzecim co do wielkości miastem Galicji i wieloma zabytkami z okresu rzymskiego i średniowiecza. Warto zobaczyć most średniowieczny zbudowany na gruzach mostu rzymskiego, który do dnia dzisiejszego pozostaje w użytku (jako deptak).

Jak dojechać?

Autobusami i / lub pociągiem

Alsa: Madryt (Estancion Sur lub Aeropuerto Madrid – Barajas T4) – Lugo (koszt między od 24 EUR w zależności od klasy autobusu)

Renfe: Madrid-Chamartin – Lugo (koszt podróży od 30 EUR w górę w zależności od wybranej taryfy a czas trwania to około 7h + w zależności od pociągu)

Monobus: Lugo – Ourense (koszt 4,70 EUR, a czas podróży do 1h 45 min)

Linki: www.alsa.es www.monobus.es www.renfe.com

Można też dotrzeć z Barcelony, ale koszt jest wyższy (50 EUR + oraz czas podróży to 14h+ a do tego może być konieczna przesiadka). Również dobrą opcją jest dolecieć bezpośrednio do Santiago de Compostela i stamtąd dojechać do Ourense autobusem z dworca autobusowego w Santiago.

Gdzie nocować?

W Ourense są dwa albergue zgodnie ze stroną consumer.es.: municypalne i prywtne oraz dodatkowo około kilkunastu hoteli i hosteli a także prywatnych kwater, które można znaleźć przez portal Booking.com.

Lista schronisk:

 • Albergue de peregrinos de Ourense, municypalne – mieści się w starym klasztorze, 40 miejsc, 6 EUR, adres: Convento de San Francisco.strona schroniska
 • Los Albergues: Albergue Grelo Hostel, prywatne, 32 miejsca, cena 17 EUR, tel. 988 614 564, Adres: Rúa Peña Trevinca, 40www.grelohostel.com
 • Portal Booking.com
Vilalba to małe miasteczko z historią sięgającą VI wieku, które leży na szlaku Camino del Norte. Warto zobaczyć zabytkowy kościół świętej Marii, w którym odprawiane są msze święte dla pielgrzymów w godzinach wieczornych.

Jak dojechać?

Autobusem Alsa: Madryt (Estancion Sur lub Aeropuerto Madrid – Barajas T4) – Vilalba (koszt między od 42 EUR w zależności od klasy autobusu)

Linki: www.alsa.es

Gdzie nocować?

W Vilalba są dwa schroniska dla pielgrzymów: prywatne i municypalne.

Lista schronisk:

 • Albergue de peregrinos de Vilalba, municypalne – 48 miejsc, 6 EUR, adres: Polígono industrial de Vilalba, s/n. Antes de entrar en Vilalba
 • Los Albergues: Albergue Grelo Hostel, prywatne, 38 miejsc, cena 10 EUR, Adres: Rúa das Pedreiras, 16 www.alberguedevillalbacastelos.com
 • Portal Booking.com
Ferrol jest miejscem skąd rozpoczynamy wędrówkę Camino Ingles. Najkrótszym szlakiem Camino de Santiago w Hiszpanii, którego popularność rośnie z roku na rok ze względu na relatywnie krótki dystans oraz niewielki stopień trudności. Warto pamiętać, że Camino Ingles można rozpocząć w dwóch miastach: A Coruna i Ferrol, ale tylko start w tym drugim będzie uprawniał nas do uzyskania composteli w Biurze Pielgrzyma w Santiago de Compostela. Ten szlak był używany głównie przez pielgrzymów z północy Europy, a jak sama nazwa wskazuje szczególnie upodobali go sobie pielgrzymi z Wielkiej Brytanii. Również w Ferrol urodził się dyktator Hiszpanii – Francisco Franco. Jak dojechać?

Autobusami i / lub pociągiem

Alsa: Madryt (Estancion Sur lub Aeropuerto Madrid – Barajas T4) – Ferrol (koszt zależy od taryfy, autobusu i tego z jakim wyprzedzeniem kupimy bilety)

Renfe: Madrid-Chamartin – Ferrol (koszt podróży od 30 EUR w górę w zależności od wybranej taryfy a czas trwania to około 7h + w zależności od pociągu)

Linki: www.alsa.es www.renfe.com

Można też dotrzeć z Barcelony, ale koszt jest wyższy, a do tego trzeba doliczyć przesiadki. Również dobrą opcją jest dolecieć bezpośrednio do Santiago de Compostela i stamtąd dojechać do Ferrol autobusem lub pociągiem. Zaczynając Camino z Ferrol warto pamiętać, że można ograniczyć koszty podróży poprzez kupno biletu na autobus lub pociąg w dwie strony (np. Madryt – Ferrol i powrotny Ferrol – Madryt). Pociągi i autobusy z Ferrol do Madrytu jadą przez dworce w Santiago de Compostela.

Gdzie nocować?

W Ferrol nie ma jako takiego albergue. Pierwsze schronisko municypalne jest w Covas (9 km za Ferrol). Natomiast jest wiele miejsc hotelowych i prywatnych kwater, które można zarezerwować online, np. poprzez portal Booking.com.

Lista schronisk:

Pod koniec grudnia 2016 roku katedra w Santiago de Compostela zmieniła zasady wydawania composteli za przejście Camino Ingles. Wcześniej ze względu na brak dystansu 100 km nie było takiej możliwości. Aktualnie, aby otrzymać Ferrol jest miejscem skąd rozpoczynamy wędrówkę Camino Ingles.

Zasady przyznawania Composteli za pokonanie Camino Ingles dla Polaków ruszających z A Corunia (a nie z Ferrol), którzy chcą wcześniej przejść fragment w Polsce są następujące:

 • pokona na terenie swojego kraju (w tym przypadku Polski) dystans około 25 km (którego brakuje pielgrzymom ruszającym z A Corunia do zdobycia Composteli),
 • nawiedzi miejsca związane z kultem świętego Jakuba w swoim kraju (np. przejdzie etap szlaku świętego Jakuba w Polsce, odwiedzi kościół lub sanktuarium związane z kultem świętego Jakuba
 • pokona resztę trasy z A Corunii do Santiago de Compostela pieszo,
 • musi posługiwać się oficjalnym paszportem pielgrzyma (credencialem) lub autoryzowanym wydawanym przez organizacje upoważnione do tego przez Katedrę w Santiago de Compostela oraz
 • otrzyma po dwie pieczątki na dzień z wpisanymi datami.

Powyższe ustalenia zostały potwierdzone w trakcie ostatniej obecności w Santiago de Compostela a następnie poprzez korespondencję mailową z Biurem Prasowym Katedry w Santiago. Więcej informacji możecie przeczytać we wpisie: Camino Ingles – zmiana zasad wydawania composteli za przejście szlaku.

Jak dojechać?

Autobusami i / lub pociągiem

Alsa: Madryt (Estancion Sur lub Aeropuerto Madrid – Barajas T4) – A Coruna (koszt zależy od taryfy, autobusu i tego z jakim wyprzedzeniem kupimy bilety)

Renfe: Madrid-Chamartin – FerrolA Coruna (koszt podróży od 30 EUR w górę w zależności od wybranej taryfy a czas trwania to około 7h + w zależności od pociągu)

Linki: www.alsa.es www.renfe.com

Można też dotrzeć z Barcelony, ale koszt jest wyższy, a do tego trzeba doliczyć przesiadki. Również dobrą opcją jest dolecieć bezpośrednio do Santiago de Compostela i stamtąd dojechać do A Corunii autobusem lub pociągiem. Zaczynając Camino z A Corunii warto pamiętać, że można ograniczyć koszty podróży poprzez kupno biletu na autobus lub pociąg w dwie strony. Pociągi i autobusy z A Corunii do Madrytu jadą przez dworce w Santiago de Compostela.

Gdzie nocować?

W A Corunii nie ma jako takiego albergue. Pierwsze schronisko jest w Sergude (około 20 km za A Corunią). Natomiast jest wiele miejsc hotelowych i prywatnych kwater, które można zarezerwować online, np. poprzez portal Booking.com.

Lista schronisk:

UWAGA: WARTO PAMIĘTAĆ!

Krótkie caminowo-żołnierskie wskazówki:

 • startując z ww. miejsc nie znajdziesz ciszy na szlaku (szczególnie na Camino Frances i Camino Portugues), ponieważ na tych szlakach niezależnie od pory roku zawsze będzie dużo pielgrzymów, a szlak przypomina trochę autostradę (najmniej pielgrzymów spotkacie w miesiącach luty-marzec),
 • w związku z powyższym, jeżeli zależy Ci na ciszy i spokoju bądź lekkim odosobnieniu, może warto (jeżeli nie zależy Ci na composteli) wybrać inne odcinki szlaków jakubowych w Hiszpanii,
 • w albergues municypalnych i kościelnych musisz mieć ze sobą paszport pielgrzyma, aby otrzymać w nich nocleg, w prywatnych niekoniecznie, a dodatkowo właśnie w tych prywatnych możesz zarezerwować nocleg,
 • aby dostać compostele musisz zbierać na ostatnich 100 km po dwie pieczątki w ciągu dnia, ponieważ może się zdarzyć, że zostanie to zweryfikowane w Biurze Pielgrzyma w Santiago de Compostela, dostaniesz je w np. w kościołach, barach, biurach informacji turystycznej,
 • jeżeli masz kiepską kondycję lub cierpisz na jakąś przewlekłą chorobę, wówczas zanim wyruszysz skonsultuj się z lekarzem; w trakcie ostatniej wędrówki na Camino Primitivo spotkałem Japonkę, która:
  • była pozytywnie zdumiona tym, że w Polsce jemy sushi i jest ono dosyć popularne 🙂
  • szła maksymalnie 15 km dziennie, bo na więcej nie pozwalało jej zdrowie i mimo to cieszyła się z każdego przebytego kilometra,
 • mimo tego, że idziesz tylko 100 km to też jesteś pielgrzymem i masz prawo czuć się pielgrzymem jak ten co idzie 700 km dłużej od Ciebie, i nie musisz się z tego tłumaczyć dlaczego idziesz tylko 100 km po 15 km dziennie 😉 to Twoja prywatna sprawa.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O Autorze

Piotr Drzewiecki

Facebook Twitter Google+

Ktoś, kiedyś zasiał w nim ziarno "Camino de Santiago". Minęło długie 8 lat zanim wykiełkowało w postaci dwóch wypraw na Drogę Północną (Camino del Norte) oraz tego skromnego portalu. Później wędrował również Camino Frances, kawałek Camino Primitivo, Camino Portugues Central oraz Camino Ingles. Camino de la vida wzięło się z pasji do Camino de Santiago oraz piosenki Walk of life zespołu Dire Straits. Aktualnie ma za sobą już osiem wypraw drogami świętego Jakuba w Hiszpanii oraz kilka spacerów po polskich drogach. Czasami bywam również przewodnikiem po Camino de Santiago w Hiszpanii dla grup polsko i anglojęzycznych, dzieli się wiedzą i przekazuje pasję do wędrowania Drogami św. Jakuba. Masz ciekawą historię związaną z Camino? Chciałbyś się podzielić zdjęciami lub wiadomością? A może nurtują Cię pytania związane z Camino de Santiago? Chcesz nawiązać współpracę w celu promocji Camino de Santiago? Pisz śmiało. W miarę moich możliwości odpowie na nie lub skieruję Cię we właściwe miejsce!

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości