19 pielgrzymów uratowanych przez Guardia Civil na Camino de Santiago

Piotr DrzewieckiBezpieczeństwo, News, Peter Alex4 Komentarze

Peregrinos - Guardia Civil

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Jednostka Guardia Civil z Villafranca del Bierzo uratowała w okolicach misteczka Vega de Valcarce 19 pielgrzymów, którzy stracili orientację na szlaku Camino Frances. Trudne warunki pogodowe spowodowała burza śnieżna uniemożliwiając odnalezienie pielgrzymom oznakowania i tym samym szlaku.

Wśród uratowanych była grupa 13 pielgrzymów z Andory z dwójką opiekunów, 3 Koreańczyków i 1 obywatelka RPA. Dzięki Pani Burmistrz z miasteczka Vega de Valcarce – María Luisa Santín, wszyscy znaleźli schronienie w lokalnym albergue municypalnym.

Wędrując w miesiącach zimowych szlakiem Camino de Santiago warto pamiętać, że jest to o wiele bardziej niebezpieczne niż latem. Dwa lata temu pisałem o 5 pielgrzymach z Korei, którzy byli ratowani na początku Camino Frances (niedaleko Roncesvalles). Rozsądek przede wszystkim.

Więcej o bezpieczeństwie na Camino

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O Autorze

Piotr Drzewiecki

Facebook Twitter Google+

Ktoś, kiedyś zasiał w nim ziarno "Camino". Minęło długie 8 lat zanim wykiełkowało w postaci dwóch wypraw na Drogę Północną, kawałka Camino Primitivo, Camino Frances oraz tego portalu. Camino de la vida wzięło się z pasji do Camino de Santiago oraz piosenki Walk of life zespołu Dire Straits. Aktualnie mam za sobą już sześć wypraw drogami świętego Jakuba w Hiszpanii oraz kilka spacerów po polskich drogach. - Masz ciekawą historię związaną z Camino? - Chciałbyś się podzielić zdjęciami lub wiadomością? - A może nurtują Cię pytania związane z Camino de Santiago? Pisz śmiało. W miarę moich możliwości odpowiem na nie lub skieruję Cię we właściwe miejsce!

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości

 • Joanna

  Pisząc miesiące zimowe myślisz do kiedy one trwają. Ja chcę ruszyć 26 marca. Jest to już niby kalendarzowa wiosna, ale czy również w Pirenejach????

  • Na Twoje pytanie Asiu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jak zapewne dobrze wiesz w górach zawsze można liczyć na załamanie pogody lub jej niespodziewaną zmianę. Przełom marca i kwietnia to dobry czas na wędrówkę, ponieważ na Camino Frances nie ma jeszcze dużej liczby pielgrzymów. Spodziewałbym się temperatury z przedziału 5-15 stopni.

   • Joanna

    Dziękuję za odpowiedź. Ale mam jeszcze jedno (na razie :-))))) pytanie. Jak wygląda infrastruktura pielgrzymia i logistyka w czasie świąt – w moim przypadku Wielkiej Nocy – może masz informację nt

    • Z tego co się orientuję, to okres Świąt Wielkanocnych jest dosyć popularny na wędrówkę po Camino w Hiszpanii. Stąd można się spodziewać dwóch sytuacji: 1) nie będzie miejsca i musisz coś zarezerwować z wyprzedzeniem, 2) obliczyć sobie gdzie będziesz mniej więcej (jakie miasto) i sprawdzić, które schroniska będą w okolicy czynne.

     Z tego co popatrzyłem w przewodnik i datę startu jaką podałaś (o ile wtedy już będziesz wędrować), to zorientowałbym się, czy w tych miastach jest czynne albergue:

     Etap 9: Najera – Santo Domingo de la Calzada (20.5 km)
     Etap 10: Santo Domingo de la Calzada – Belorado (16.1 km)
     Etap 11: Belorado – San Juan de Ortega (24 km)
     Etap 12: San Juan de Ortega – Burgos (27.6 km)

     Tutaj jest lista albergue czynnych w zimie (aktualizowana na bieżąco) http://www.aprinca.com/alberguesinvierno/

     A z forum caminodesantiago.me możesz pobrać listę albergue z adresami stron www. Jak nie ma na stronie informacji, to po prostu bym zarezerwował w nich miejsca 🙂
     https://www.caminodesantiago.me/community/resources/%E2%80%9Call%E2%80%9D-albergues-on-the-camino-frances-in-one-pdf.10/