200 000 pielgrzym w Santiago de Compostela przybył wcześniej

Piotr DrzewieckiNews2 Komentarze

Wielokrotnie w ubiegłych latach na łamach naszego skromnego bloga wspominałem o wzrastającej z miesiąca na miesiąc liczbie pielgrzymów meldujących się w Santiago de Compostela. W ubiegłym roku po raz pierwszy w historii nowożytnego pielgrzymowania do grobu św. Jakuba liczba pielgrzymów przekroczyła 200 000 w latach nie będących rokiem świętym. W sposób szczególny ten moment celebrują władze świeckie i duchowe Galicji, wyróżniając tego konkretnego pielgrzyma, który staje się niejako wyznacznikiem powiększącej się rodziny. Do tego dochodzi też szum medialny i swego rodzaju nagroda.

W 2013 roku hiszpańska prasa donosiła o pojawieniu się się 200 tys. pielgrzyma (Stephen Wood) 13 października. Natomiast w tym roku obchodzimy tą rocznicę w dniu dzisiejszym a tym szczęśliwcem został Michel Such, który przybył aż spod Arles ze swoją małżonką Jenevieve.

No cóż, szybciej rośniemy na szlakach jakubowych. Do tych 200 tys. można doliczyć także nas, którzyśmy trochę tam wędrowali z Lugo na Camino de Santiago. Oprócz nas było jeszcze wg. stanu na koniec sierpnia 2093 rodaków. To nadal mniej niż w 2 ostatnich latach, ale do końca roku jeszcze trochę czasu, więc może statystyki nam podskoczą! Buen Camino!

 

zdjęcie za turGalicia.es