Razem czy osobno, „komercyjnie” czy prywatnie?

ZofijaBlogs, News, ZofijaLeave a Comment

Tour Operatorzy na Camino de Santiago

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Często słyszymy, że camino trzeba przejść w samotności, aby mieć czas na odnalezienie samego siebie, zawarcie nowych znajomości, odcięcie się od życia codziennego. Jednak, nie oszukujmy się, wymaga to pewnej dozy odwagi. Nie wszyscy też potrzebują odosobnienia, aby spotkać samego siebie. No i nie każdy ma zdolności organizatorskie. Może warto więc skorzystać z pomocy specjalistów?

Pierwszą grupą specjalistów są osoby, które już przeszły camino. Często więcej niż raz. Możemy takich ludzi spotkać m. in. na forach internetowych. Śledzący fora internetowe na pewno zauważyli, że co jakiś czas pojawiają się pielgrzymi-weterani zawsze chętni do udzielenia pomocy. Możemy też tam spotkać samoorganizujące się grupy. Ktoś szuka towarzysza, ktoś inny się dołącza i dzięki temu nikt nie musi iść sam.

Z drugiej strony na całym świecie istnieją firmy, które profesjonalnie zajmują się organizowaniem pielgrzymek (wędrówek) szlakiem św. Jakuba. Korzystając z tego rodzaju usług, nie musimy się martwić o bieg do schroniska, posiłki, przekąski, problemy ze zdrowiem, brak towarzystwa. Firma zrobi wszystko, aby wędrowało się nam wygodnie. Standardowa oferta obejmuje transport naszego bagażu, zakwaterowanie, posiłki a przede wszystkim opiekę wykwalifikowanego przewodnika. Wędrujemy wtedy w niewielkiej grupie niekoniecznie znanych nam osób. Możemy też wyruszyć sami lub z przyjaciółmi. Firma dostarcza nam wtedy mapy (np. papierowe i na smartfony) każdego z etapów wraz ze wskazówkami a także rezerwuje w naszym imieniu noclegi w hotelach o wybranym przez nas standardzie. Liczyć również możemy na stały kontakt telefoniczny z pracownikiem firmy, który gotowy jest do udzielenia nam pomocy w razie jakichkolwiek problemów.

Oferty firm są bardzo elastyczne. Tak więc w grę wchodzą zarówno wędrówki piesze, jak i pokonywanie szlaku na rowerze (specjalizuje się w tym m. in. firma BiciGrino) lub konno. Możemy zdecydować się na przemierzanie szlaku w częściach (np. weekendowo – choć ta oferta skierowana jest raczej do tubylców) lub za jednym razem. Niektóre z firm specjalizują się w jednym ze szlaków np. Portugal Green Walks poświęca się głównie drodze portugalskiej. Inne stawiają na określony typ klienta np. El Camino En Familia zajmuje się organizacją wędrówek rodzinnych. Brazylijskie biuro podróży Bancorbras stawia natomiast na aspekt kulturowy. Jeśli się zdecydujemy skorzystać z jego usług, podróżować będziemy wygodnym autokarem a nie pieszo, więc nie zdobędziemy Composteli, ale za to poznamy najważniejsze zabytki na szlaku. Wśród ofert pojawiają się również ciekawostki. Jak chociażby treningi jogi na camino oferowane przez amerykańską firmę SpanishSteps. Irlandczycy z FollowTheCamino dorzucą do jogi kurs z aromaterapii. W Australii znajdziemy kursy przygotowawcze do camino organizowane przez Camino Downunder, na których możemy poznać historię i współczesność szlaku, uzyskać praktyczne wskazówki, aby później móc samodzielnie wyruszyć. Dla niektórych camino staje się okazją do spotkania „drugiej połówki”: Travel Single organizuje wędrówki dla singli.

Jak wiadomo, korzystanie z usług firm organizujących camino w naszym imieniu wiąże się z wyższymi kosztami dla nas. Oczywistym jest, że nie są to organizacje charytatywne a przedsiębiorcy. Jest to więc opcja raczej dla osób, które wolą wydać więcej i nie przejmować się problemami logistycznymi.

Portugal Green Walks

Poza tym, camino to też, mimo wszystko, przeciwności losu, z którymi musimy się zmierzać każdego dnia. Powierzenie się całkowitej opiece biura turystycznego może pozbawić nas cennej życiowej lekcji. Mnie osobiście camino dostarczyło nie tylko przeżyć duchowych, ale także nauczyło mnie lepszej organizacji. Dowiedziałam się, między innymi, jak szukać tanich połączeń, gdzie rezerwować bilety na autobusy czy pociągi, jak się spakować, żeby być w stanie unieść plecak przez 25-30 km. Nauczyłam się również międzynarodowego języka uśmiechu i życzliwości (udając się pierwszy raz na szlak mój hiszpański ograniczał się do hola, buenos días). Myślę, że przekazanie tych „zmartwień” przedstawicielom biura podróży, zubożyłoby moją wędrówkę.

Postanowiłam jednak przyjrzeć się bliżej ofertom różnych firm. Uważam bowiem, że każdy powinien odbyć camino w taki sposób, który jego zdaniem jest dla niego najodpowiedniejszy.

Jako luzomaniaczka obserwuję ze szczególną uwagą szlaki jakubowe na zachodnim krańcu Europy. Zauważyłam, że od pewnego czasu rośnie popularność szlaku portugalskiego. Zwrócili na to uwagę także właściciele Portugal Green Walks, którzy w przeszłości towarzyszyli grupom organizowanym przez różne stowarzyszenia przyjaciół caminho mające charakter pielgrzymek. Jednak jak sami mówią: Portugal Green Walks: odkryliśmy, że wiele osób chce odbyć caminho nie tylko ze względów religijnych. Osoby te nie miały żadnego wsparcia, ponieważ nie chciały zatrzymywać się w schroniskach.

W tym upatrzyli swoją szansę. Zaczęli organizować usługi dla pielgrzymów z zagranicy, którzy nie wiedzieli jak zrealizować swoje marzenie odbycia caminho português Firma specjalizuje się w szlaku portugalskim, a większość jej klientów pochodzi z Wielkiej Brytanii, chociaż obsługiwali już osoby z Portugalii, Brazylii, Meksyku, Australii, Libanu, Szwajcarii, Holandii, Norwegii i Finlandii.

Największą popularnością Green Walks cieszy się organizowanie wypraw dla osób indywidualnych, chociaż zdarzają się również grupy zainteresowane wspólnym wędrowaniem. Pielgrzymi najczęściej wbierają opcję wędrówki z Porto połączoną z rezerwacją noclegów i transportem bagażu.

FollowTheCaminoPrzeglądając oferty firm organizujących wyprawy szlakiem jakubowym, moją uwagę przykuło także irlandzkieFollow The Camino. Zainteresowały mnie szczególnie autorskie programy tej firmy Camino Zen Aromatic i The Camino Literary, The Camino Romantic, które mogą wydawać się ekscentrycznymi dla pielgrzymów z Polski. Z informacji uzyskanych od Irlandczyków wynika, że ich autorskie programy są właśnie odpowiedzią na potrzeby pielgrzymów, którzy chcą przeżyć i doświadczyć camino w inny sposób niż pielgrzymka. Stąd zen yoga, aromatic, czy spotkania z literaturą na szlaku świętego Jakuba: „Właściwie wszystkie te zajęcia zbliżają cię do natury, do twojego wnętrza, zajęcia, którymi chciałbyś się cieszyć, ale nie możesz ze względu na nasz szalony styl życia”. Ciekawym pomysłem jest The Camino Romantic, którego celem jest zbliżenie do partnera życiowego i wzmocnienie wzajemnej miłości. Z informacji od Follow The Camino przyciąga on głównie nowożeńców i pary poszukujące „czegoś innego”.

Wielu ludzi boi się camino, ponieważ według „prawdziwych” pielgrzymów musi być ono trudne, spanie w schroniskach, niesienie plecaków, brak radości a tylko wędrówka, modlitwa i jedzenie. Mimo tworzenia nowych autorskich programów przez różnego rodzaju operatorów turystycznych związanych z camino, nadal najpopularniejszym jest wędrowanie tradycyjne, chociaż jak zaznaczają przedstawiciele Follow The Camino, powoli się to zmienia. Stąd również najczęściej wybierane są programy, które ofertują przejście co najmniej ostatnich 100 km w celu zdobycia compostelki. Firma działa głównie na rynku krajów anglojęzycznych, a zdecydowaną grupę klientów stanowią kobiety w średnim wieku.

W Polsce niewiele biur podróży ma w swojej ofercie camino de Santiago. Specjalizują się w tym diecezjalne biura pielgrzymkowe, jak np.www.pielgrzymki.szczecin.pl, caritas.travel.q4.pl czy www.pielgrzymki.katowice.pl, gdzie stawia się głównie na aspekt religijny. Pielgrzymki mają głównie charakter autokarowych wycieczek objazdowych po miejscach świętych. Tracą więc aspekt camino – drogi. Celem jest samo miasto Santiago de Compostela. Znaleźć jednak można również oferty, w której część szlaku odbywa się pieszo www.pielgrzymki.tarnow.pl/santiago lub www.eltravel.pl/pielgrzymki/piesza-pielgrzymka-do-santi.html czy weska.pl.

Pallotyńskie Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne PEREGRINUS, jak poinformowała nas jego przedstawicielka Beata Kozakiewicz, rozpoczęło swoją przygodę z camino od organizacji pielgrzymki na zlecenie pewnej fundacji edukacyjnej dla młodzieży.

Osoby prowadzące tę fundację co 2 lata organizują dla swoich podopiecznych wyjazdy zagraniczne o określonej tematyce. W 2008 roku był to właśnie wyjazd na camino (z pieszym przejściem przez Galicję – od sanktuarium w O Cebreiro). Ponieważ wyjazd ten był bardzo udany postanowiliśmy wprowadzić go na stałe do naszej oferty. Niewątpliwie decyzja ta była podyktowana także rosnącą popularnością, wręcz „modą”, na chodzenie na camino. Trasę przed jej wprowadzeniem do oferty przejechały i częściowo przeszły osoby organizujące te wyjazdy. Z każda grupą trasę przechodzi jej przewodnik – ks. Roman Tkacz SAC.

Pielgrzymka do Santiago to obecnie stała pozycja w ofercie firmy.

Program umieszczamy co roku w naszym katalogu i na stronie internetowej. Uczestnicy zgłaszają się indywidualnie. Wędrówki mają zdecydowanie charakter religijny (choć przed i po części pieszej towarzyszy im także program turystyczny). Pielgrzymi uczestniczą w codziennych Mszach św. odprawianych dla przewodnika grupy.

Typowy klient biura to osoba w wieku średnim lub starsza. Tak, jak we wspomnianych wcześniej firmach zagranicznych, przeważają kobiety.

Osobiście jestem zwolenniczką organizowania samemu wędrówki do Santiago. Wiem jednak, że nie wszyscy mają na to czas i ochotę a również mogą odczuwać lęk przed samodzielną wyprawą do innego kraju. Dobrze więc, że są firmy, które, jeśli chcemy, zajmą się tym w naszym imieniu.

A Wy jak wędrujecie: razem czy osobno, „komercyjnie” czy prywatnie?

Wywiad po portugalsku przeprowadzony z The Portugal Green Walks:

Todos os vossos clientes são portugueses?

Não. A maioria dos nossos clientes são estrangeiros. E, dentro desses a maioria são brasileiros. Este ano já tivemos pessoas de Portugal, Brasil, México, Austrália, Líbano, Suíça, Holanda, Noruega e Finlândia.

A vossa empresa especializa-se no caminho português. Não pensaram em organizar os grupos para o caminho francês?

Sim, pretendemos afirmarmo-nos como especialistas no Caminho Português. Nos outros já há muita concorrência…

Entendemos que este produto a partir de Portugal tem um potencial enorme para crescer.

A maioria das pessoas quer caminhar sozinha ou em grupo? Se for em grupo, são amigos/conhecidos ou são pessoas individuais das quais vocês organizam um grupo?

Até agora temos tido maior procura por parte dos individuais. No caso dos grupos eles são organizados previamente por um operador.

Para o ano vamos também definir duas datas (uma em Abril e outra em Setembro) para que as pessoas que estão sozinhas possam ir num grupo organizado por nós.

Vi que a vossa empresa oferece muitos programas e serviços. Qual deles tem mais êxito? Há muitas pessoas que querem somente o transporte de bagagem?

O serviço “standard” com mais procura é o Caminho com saída do Porto + marcação dos alojamentos + transfer de bagagem. Nota que nós fornecemos um serviço de acompanhamento 24h/dia e um roadbook com todas as informações necessárias de cada etapa.

O transporte de bagagem apenas é um serviço pouco pedido.

Por que, como empresa, interessaram-se pelo caminho? Fizeram-no no passado ou somente viram que está de moda e podem ganhar dinheiro com isto?

No passado, começámos a acompanhar alguns grupos por ano para algumas associações dos amigos dos caminhos de santiago. Eram peregrinações. Mas descobrimos que muitas pessoas querem fazer o Caminho sem ser por motivos religiosos. E essas não tinham qualquer apoio, porque também não queriam ficar em albergues. Então achámos que esta poderia ser uma oportunidade de oferecer um serviço diferenciado a todos aqueles que, vindo do estrangeiro, não sabem como empreender este desejo que é o de fazer o Caminho Português. Então o nosso site tenta reunir o máximo de informação que um turista poderá necessitar para fazer o Caminho.

Há muitas pessoas que decidem fazer o caminho a cavalo ou de bicicleta ou a maioria prefere caminhar?

A cavalo e de bicicleta são programas recentes. Só para o ano é que vamos ter alguma procura significativa. Já tivemos um casal de mexicanos que fez de bicicleta a partir do Porto e, neste preciso momento que te escrevo, recebi uma chamada do Brasil a pedir informações para 3 pessoas fazerem o Caminho de bicicleta em Março do próximo ano. Respondendo à tua pergunta, a maioria prefere caminhar!

Na vossa oferta vi a opção de ‚outros serviços’. Tiveram algum pedido estranho ou surpreendente?

Não, mas nunca se sabe o que pode acontecer… hehehehe

Queriam acrescentar algo que podíamos escrever no nosso site?

Sim, dizer que este é um serviço altamente personalizado, conhecemos o Caminho, e toda a logística que pode ser necessária requisitar, como ninguém. Cada programa é criado de acordo com os requisitos do cliente o que implica muitas das vezes redefinir as distâncias de cada etapa e consequentemente os locais para dormir. Entregamos pessoalmente o roadbook no início da primeira etapa a cada cliente e acompanhamos os clientes durante os primeiros quilómetros para que se sintam seguros, aproveitando também para dar algumas dicas.

Por últimos dizer que o grau de satisfação e o feedback de todos os nossos clientes é motivo de orgulho  e só nos motiva ainda mais!

Wywiad z przedstawicielami FollowTheCamino:

Which product is the most popular? Just walking or some special offer like Camino Zen Aromatic?

Signature tours are popular but new, so they are not as sold as the more traditional walks. But this is changing rapidly. The Heming Way is very popular… and we have more coming soon… Zen is proving to create a lot of interest to nature lovers, spiritual people who were intimidated by the camino as they think it is just a religious matter. The Camino Romantico, where you do the camino to bind even more with your partner and hopefully reinforce your love for one another, is attracting couples and honeymooners looking for something different.

Which camino do people choose most often?

The best sellers you can see on our website… the last 100 km which allow you to get the Compostella… and many pilgrims do not know of any other route than the French Way, so this one is HUGELY popular, but my favourite one is the Portuguese way and the primitivo by horse…

What’s the profile of your typical client (gender, nationality, age, etc.)?

I can’t really say too much about this but say it is middle aged ladies usually… we operate mostly in English speaking countries.

Do your clients walk in groups or individually? If in groups, how big the groups are.

Both, but increasingly individual, alone as they feel they cant wait for people to join in… Groups are mostly charity or clubs… and we have a great product called EDUcamino.

Are there many people who want to do the camino on the bike or horse?

Bike is definitely growing and we ave great fun tours like the Camino Challenge Vuelta for real cycling fanatics! and sport people!

Horse is more difficult to organise but it has a specific audience.

Would you want to add something to our article?

The Camino is a unique journey, healing souls, mind and spirit. At Follow the Camino, we believe that everyone should answer the Camino call, which ever way they want to experience it, so we do the most traditional ways, different budget (low cost, medium and luxury), as a tour with all services or not and specific ways like Zen aroma, Romantico, Hemingway. So pilgrims and whoever want t experience the Camino, can do it as they like.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O Autorze

Zofija

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości