Nowe połączenia lotnicze do Santiago de Compostela

Piotr DrzewieckiNews, TransportLeave a Comment

Airplane by Fredrik Olastuen

Linia Vueling uruchomi kolejne bezpośrednie połączenie lotnicze do Santiago de Compostela. Tym razem z Brukseli, co może być również interesujące dla Polaków wracających lub lecących do Santiago. Jak donosi strona Concello de Santiago, Vueling zwiększy liczbę miejsc w samolotach z/do Santiago w sezonie letnim 2014 o 22% w porównaniu do tego roku.

Pierwsze bezpośrednie loty mają zacząć się 3 maja 2014 roku i będą odbywać się cyklicznie we wtorki, czwartki i soboty, a cena za miejsce ma zaczynać się od 44,99 EUR (łącznie ze wszystkimi opłatami). Bruksela dołączy tym samym do Paryża i Zurychu, z których to miast również odbywają się loty bezpośrednie do stolicy Galicji.

Wydaje się, że oferta linii Vueling jest odpowiedzią na zwiększoną liczbę turystów z Belgii w Galicji. Zgodnie ze statystykami Biur Turystycznych w Santiago w 2012 roku miasto św. Jakuba odwiedziło ponad 9,5 tys. Belgów, z których 1955 otrzymało w Biurze Pielgrzyma compostelkę potwierdzającą przejście Camino de Santiago. Bezpośrednie połączenie lotnicze ze stolicą Belgii w gorącym sezonie na szlaku św. Jakuba (maj-wrzesień) może poprawić gorszą w tym roku kondycję lotniska w Santiago de Compostela, które mimo że obsłużyło 1 631 486 pasażerów, to jednak zanotowało spadek o 5,6% w stosunku do 2012 roku.

Aktualnie (stan na 08.11.2013) port lotniczy w Santiago de Compostela przyjmuje samoloty następujących linii lotniczych: Turkish Airlines, Ryanair, Iberia, Vueling, EasyJet, Air Europa.

I na koniec ciekawostka: jak donosi Santiago Turismo obecne na World Travel Market 2013 w Londynie, miało miejsce spotkanie między przedstawicielami Concello de Santiago a naszego rodzimego przewodnika LOT-u. Wydaje się, że nasza obecność w Santiago de Compostela została dostrzeżona na tyle, że wzrost liczby pielgrzymów z 357 w 2004 roku do 2463 w roku bieżącym mógłby być powodem do uruchomienia bezpośrednich połączeń z Polski do Santiago de Compostela. Przełożyłoby się to w znacznym stopniu na wzrost liczby turystów w obu kierunkach oraz (mam nadzieję) na spadek kosztów podróży. Przyszłość pokaże, czy będzie nam dane bezpośrednio latać lotami rejsowymi do Santiago. Oby.

Źródło: www.santiagodecompostela.org
Zdjęcie: Fredrik Olastuen, Flicker.com