Xunta de Galicia planuje zmianę trasy Camino del Norte

ZofijaBlogs, News, Zofija2 Komentarze

Sobrado dos Monxes

4 września br. rząd Galicji ogłosił zmiany w trasie Camino del Norte. Regionalna Komisja Kultury chce zmienić przebieg szlaku, żeby „zagwarantować lepszą ochronę miejsc, budynków i krajobrazów”, przez które przebiega. Modyfikacje mają być wynikiem „intensywnych i dogłębnych” badań teoretycznych i w terenie opartych na metodologii takich dziedzin, jak historia, antropologia, archeologia, geografia i nauki przyrodnicze.

Wiele organizacji i stowarzyszeń nie zgadza się jednak z propozycjami władz Galicji. Według przeciwników projektu z prowincji Lugo nowy przebieg szlaku nie ma uzasadnienia historycznego, ponieważ opiera się jedynie na badaniach nieznanych historyków w 1991 r., którzy za początek camino uznają przełom wieków XVIII i XIX, pomijając okres jego rozkwitu w średniowieczu a także sam fakt odkrycia grobu Apostoła w IX w. Ponadto władze Galicji nie wzięły pod uwagę wpływu zmian na gospodarkę miejscowości, przez które dotychczas przebiega szlak. W gminach Santa Leocadia i San Breixo w Guitiriz oraz Seixón, Miraz, Anxerir, Anafreita, San Mamede de Nodar i Silvela w Friol znacząco ucierpi ponad 20 przedsiębiorstw, które świadczą pielgrzymom różnego rodzaju usługi. Wolontariusze, Bractwo Świętego Jakuba z Wielkiej Brytanii (csj.org) oraz lokalne organizacje przyjaciół dróg św. Jakuba są oburzeni propozycją Xunta de Galicia, która chce przepisami prawnymi regulować, to co zostało ukształtowane na przestrzeni ostatnich lat.

Plan władz Galicji zakłada bowiem pominięcie miejscowości Baamonde i Miraz (jest tutaj schronisko prowadzone przez CSJ z Wielkiej Brytanii). Projekt zakłada kilka wariacji szlaku Camino del Norte, w tym jedną prowadzącą wprost do Santiago z pominięciem miejscowości Arzua.

Nowy przebieg szlaku Camino del Norte

Żółty kolor – dotychczasowy przebieg szlaku. Pomarańczowy – nowy.
zdjęcie ze strony: http://www.caminodelnorte.es/2013/09/delimitacion-del-camino-del-norte-en.html

Ponadto, według Carlosa Mencosa (autora kilku przewodników po camino de la costa i twórcy bloga poświęconego temu szlakowi), plany Galicji przekreślają 15 lat prac nad kształtem szlaku przez ten region autonomiczny. Propozycja utrzymuje część dotychczasowego przebiegu, dodaje kilka wariantów niektórych odcinków (z których najkrótszy byłby zapewne najczęściej wybierany), omija m. in. słynny klasztor w Sobrado. Wielu miejscowych nie zgadza się z wprowadzaniem nowych wariantów szlaku. Na Facebook’u powstała np. strona Obrona aktualnego przebiegu Camino del Norte przez Baamonde Defensa do actual trazado do Camiño Norte ao seu paso por Baamonde, którą „lubi” już prawie 500 osób. Zbierane są także podpisy przeciw zmianom na change.org.

Przeciwnicy zmian mieli dwa miesiące, które właśnie minęły, na przedstawienie swoich argumentów. W najbliższych dniach powinniśmy się spodziewać ostatecznej decyzji władz Galicji, o której na pewno Was poinformujemy.

Źródła: www.caminodelnorte.es, www.lne.es, blog.deputacionlugo.org, www.xunta.es