Konferencja w Lublinie: wykład i pokaz filmu o Camino de Santiago

Piotr DrzewieckiNews, Peter Alex1 Comment

Konferencja Koła Hispanistów w Lublinie

W dniach 23-24 października 2013 r. (wtorek/środa) na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbędzie się dwudniowe wydarzenie naukowo-kulturalne: JORNADAS ESTUDIANTILES DE LA LENGUA Y CULTURA ESPAÑOLAS. Organizatorem jest Koło Hispanistów UMCS, a caminodelavida.pl patronuje temu wydarzeniu i zachęca do uczestnictwa wszystkich miłośników Półwyspu Iberyjskiego. Wydarzenie stanowi część obchodów zbliżającego się jubileuszu Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Konferencja będzie doskonałą okazją do poszerzenia swojej wiedzy o Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej – z wykładami wystąpią podróżnicy, wykładowcy i studenci. Czy można sobie wyobrazić kulturę latynoamerykańską bez muzyki? Raczej nie. Stąd elementy muzyczne zagoszczą na scenie również pod postacią pokazów tanecznych – gorące amerykańskie rytmy zwieńczone pokazem flamenco prosto z Hiszpanii w wykonaniu zawodowców.

W ramach konferencji poprowadzę wykład, panel i zarazem krótką dyskusję na temat: „Trekking, pielgrzymka czy turystyka – po co ludzie chodzą na Camino de Santiago?”. Będzie o motywacji i emocjach, które towarzyszą pielgrzymom wędrujących szlakami św. Jakuba do Santiago de Compostela. Do tego trochę niepublikowanych do tej pory w Polsce statystyk dotyczących naszych rodaków, którzy otrzymali w Biurze Pielgrzyma w Santiago de Compostela compostelkę.  

Wydarzeniem poprzedzającym i zarazem doskonałym wstępem do dyskusji będzie pokaz krótkometrażowego filmu dokumentalnego „Something Grand”. Film jest próbą odpowiedzi na pytanie:

„Dlaczego udajemy się w drogę, która może ciągnąć się setki kilometrów i trwać tygodnie?”.

Reżyserem i pomysłodawcą filmu jest kanadyjski profesor Matthew Anderson, który w 2012 roku przemierzył Camino Frances.  W trakcie swojej wędrówki nagrywał wywiady z pielgrzymami, którzy podobnie jak on poszukiwali lub chcieli dokonać czegoś „wielkiego”. Warto zaznaczyć, że pokaz jest możliwy tylko i wyłącznie dzięki uprzejmości Matthew, który z radością i entuzjazmem podszedł do pomysłu zaprezentowania filmu polskim studentom w Lublinie. Thank you Matthew i Buen Camino w trakcie Twoich wędrówek.


JORNADAS ESTUDIANTILES DE LA LENGUA Y CULTURA ESPAÑOLAS pod Patronatem Honorowym Ambasady Hiszpanii – program:

—–> 23.10.2013; Mała Aula Wydziału Humanistycznego UMCS

10:00 – Rozpoczęcie konferencji, przywitanie gości
10:10 – Raj na ziemi istnieje! – czyli kilka słów o osobliwościach Wysp Kanaryjskich (Marietta Sokalska)
[message_box  color=”red”]10:30 – „Something Grand”: polska premiera filmu w reż. Matthew Anderson, Kanada 2012
Trekking, pielgrzymka czy turystyka – po co ludzie chodzą na Camino de Santiago? – dyskusja (Piotr Drzewiecki, caminodelavida.pl)[/message_box]

11:30 – Wszystkie twarze Ameryki – podróż poprzez obyczaje, wierzenia i życie codzienne (Alicja Trzaska)

11:45-12:00 przerwa

12:00 – Compendio de la cultura iberoamericana desde Río Bravo hasta Patagonia (José Gerardo Arroyo González)
12:20 España y el cine fantástico y terrorífico: de la serie Z al canon artístico (Miguel Carrera Garrido)
12:40 – La Guerra Civil española en la obra de Arturo Barea (dr Elżbieta Bender)
13:00 – zakończenie konferencji

—–> 24.10.2013; Sali Widowiskowa Inkubatora Medialno-Artystycznego w ACK Chatka Żaka (ul. Radziszewskiego 16); od godz. 17:00

Konkurs Piosenki Hiszpańskojęzycznej oraz pokazy tańców w wykonaniu:

Antonina i Joanna Korona, tancerki ze szkoły La Vuelta – flamenco
Duet Latino Show
Extreme Dance Studio – tańce latino

GWIAZDA WIECZORU – Andrzej Lewocki i Anahí Martincorena

Patronat Honorowy na wydarzeniem objęła Ambasada Hiszpanii.
Patronat medialny: Akademickie Radio Centrum, portal caminodelavida.pl
Partnerzy: Centrum Języka Hiszpańskiego Iberia, Studio Ruchu i Flamenco La Vuelta

Wszystkich zainteresowanych nabyciem filmu „Something grand” odsyłam do strony autora z prośbą o kontakt z nim: http://somethinggrand.wordpress.com/trailer-something-grand/