Pomorska Droga świętego Jakuba – przewodnik, paszport – idzie nowe?

Piotr DrzewieckiNews11 Komentarze

Pomorska Droga św. Jakuba

Pomorska Droga św. Jakuba - Wyspa SobieszewskaPod koniec lipca (28.07.) otwarto w Lęborku oficjalnie Pomorską Drogę św. Jakuba, ale niektórzy z nas mieli okazję wędrować już wcześniej tymi szlakami (m.in. Ania, czy Sławek). Także my, tydzień przed uroczystością testowaliśmy odcinek zlokalizowany na Wyspie Sobieszewskiej. Jeszcze przed wyjazdem do Sobieszewa podpytywaliśmy urzędników z Lęborka, jak to jest z oznakowaniem. Okazuje się, że jest, a trasa będzie jeszcze znakowana dokładniej. Co więcej – i jest to budujące, oznakowanie już jest bardzo dobre (przynajmniej na tym odcinku, którym wędrowaliśmy), chociaż naszym zdaniem należy szczególnie położyć nacisk na miejsca skrzyżowań, aby przebieg szlaku nie budził wątpliwości. Wyjątkowo cieszy nas, że Sobieszewo znalazło się na szlaku, ze względu na to, iż przebiega on w ten sposób niecały kilometr od domu. Nic tylko zostać hospitalero!

Galeria zdjęć z Pomorskiej Drogi św. Jakuba

Dodatkowo wyspa jest na tyle ładnym miejscem, że praktycznie cały odcinek można latem pokonać plażą i przejść od Mewiej Łachy aż do Sobieszewa nie koniecznie trzymając się szlaku. Osobiście bardzo mnie cieszą te lokalne spacery od muszli do muszli z oznaczeniem: „Pomorska Droga św. Jakuba”. Jak wspomniałem cały szlak nie jest jeszcze oznaczony, a prace znakarskie mają trwać aż do listopada 2013 roku. Należy spodziewać się,  że na wiosnę będzie już można spokojnie wędrować po Jakubowym Pomorzu.

Oznakowanie trasy będzie analogiczne do hiszpańskich odcinków: żółta strzałka, kierunkowskaz (pokazujący kilometraż pozostały do końca odcinka/do Santiago de Compostela), naklejki, słupki betonowe i tablice informacyjne (widzieliśmy takie przy kościołach jakubowych w Gdańsku i Lęborku).

Paszport Pomorska Droga św. JakubaPaszport pielgrzyma

W trakcie ostatniej wizyty w Gdańsku udało nam się także odwiedzić przyjaznych Braciszków Kapucynów, gdzie sympatyczny brat furtian obdarował nas nowymi i świeżo dostarczonymi paszportami po Pomorskiej Drodze. Wykonane są na wzór hiszpańskich credenciali, ale nieznacznie mniejsze. Nasze mają już specjalną pieczątkę przybijaną przez Kapucynów z ulicy Wałowej.

Paszporty mają być dostępne w wybranych ważniejszych miejscach szlaku pomorskiego, zapewne będzie je można znaleźć przede wszystkim w Kościołach pw. św. Jakuba, których wcale nie jest mało na trasie (m.in. Tolkmicko, Tuja, Niedźwiedzica, Gdańsk, Lębork, Łeba, Szczecin, Greifswald, Rostock), jak wynika ze świeżo wydanego przewodnika po Pomorskiej Drodze św. Jakuba.

Przewodnik Pomorska Droga św. JakubaPrzewodnik po pomorskim szlaku

Z niego cieszę się najbardziej. Przypomina jak najbardziej profesjonalne przewodniki hiszpańskie, a bardziej nawet włoskie (o niebo dokładniejsze), które widziałem w Hiszpanii u pielgrzymów. Na ponad 200 stronach opisano cały szlak od Kretyngi po Rostock. Wszystkie miejscowości po drodze w ujęciu turystyczno-kulturalno-religijnym. Dodatkowo przy dużej części z nich umieszczono (co istotne dla pielgrzyma) informacje o potencjalnych noclegach.

Warto sobie zdać sprawę z tego, że pielgrzymowanie po polskich drogach św. Jakuba jest trudniejsze i bardziej pierwotne niż obecnie w Hiszpanii. Wynika to głównie z problemów logistycznych. Albergues (czy raczej „oberże” jak ktoś żartobliwie napisał ostatnio na forum) można policzyć na palcach jednej ręki. Nie lepiej jest też ze świadomością obecności szlaku św. Jakuba na terenie danej jednostki terytorialnej. W tych aspektach jesteśmy daleko za Hiszpanami, ale przyszłość pokaże jak szlaki w innych krajach niż Hiszpania będą się rozwijały.

Pomorska Droga św. Jakuba - Wyspa SobieszewskaPrzewodnik jest również bogato ilustrowany i wyposażony w mapki, które może nie są za bardzo dokładne, ale moim zdaniem powinny pełnić rolę wspomagającą przy założeniu, że szlak będzie dobrze oznakowany. Dodatkowo w samym przewodniku umieszczone są kody QR. Można zeskanować je telefonem wyposażonym w odpowiedni czytnik i przejść na stronę Pomorskiej Drogi św. Jakuba.

Wydawnictwo będzie dostępne dla szerszej publiczności dopiero w październiku (ale już teraz dzięki uprzejmości Starostwa mam dla Was dwa przewodniki – szczegóły niżej), natomiast aktualnie trwa tłumaczenie na język angielski, niemiecki i litewski.

Co dalej z Pomorską Drogą św. Jakuba?

Mapa Pomorska Droga św. JakubaPo lekturze przewodnika i zapoznaniu się z informacjami na stronie zrodziło się w mojej głowie jeszcze kilka pytań, na które nie udało mi się niestety uzyskać jeszcze odpowiedzi od władz Lęborka. Mam nadzieję, że stagnacja wywołana sezonem urlopowym ustąpi i wkrótce będę mógł opublikować aktualizację.

Na pewno przed samorządowcami i samą Kapitułą Pomorskiej Drogi św. Jakuba jeszcze wiele pracy, szczególnie w kontekście informacyjnym dla potencjalnych pielgrzymów w Biurach Informacji turystycznej w miastach, przez które przechodzi szlak. Zastanawia mnie, czy będę w nich, czy też w kościołach rozdawane informacje z mapkami i aktualną listą miejsc noclegowych, przecież te z przewodnika mogą ulec dezaktualizacji. Gdzie będzie można dostać przewodniki i paszporty pielgrzyma?

Kolejne pytanie dotyczy oznakowania odcinków przez Litwę i Obwód Kaliningradzki, czy też Warmię i Mazury, ponieważ aktualnie z tego co się orientuję, to brak jest tam muszli i strzałek.

Zastanawia mnie też sposób liczenia odległości między miejscowościami, jak wiemy z hiszpańskich doświadczeń, czasami odległości podawane w przewodnikach różnią się od tego jak duże odcinki przechodzimy.

Wreszcie w przewodniku są informacje na temat potencjalnych miejsc noclegowych, na pewno cena w nich nie będzie raczej zbliżona poziomem do tych hiszpańskich. Czy będą jakieś zniżki dla pielgrzymów z paszportem pielgrzyma?

Wśród planów na ten rok jest również wydłużenie okresu wykorzystywania szlaku na zimę. Tj. wybranie odcinków szlaku, które byłyby dostępne również dla pielgrzymów uprawiających narciarstwo biegowe. Jednak kiedy to się stanie nie uzyskałem jeszcze odpowiedzi.

Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania, które mógłbym przesłać do osób zajmujących się Pomorską Drogą św. Jakuba? Wpiszcie je w komentarzu do wpisu lub skorzystajcie z formularza kontaktowego. Postaram uzyskać dla Was odpowiedź.

Cudze chwalicie, swego nie znacie…

Pomorska Droga św. Jakuba

Zaczynałem w ten sposób news na temat Kujawsko-Pomorskiej Drogi św. Jakuba i teraz też taka myśl przychodzi do mojej głowy. Wielu z nas wybiera się do Hiszpanii, aby tam pielgrzymować, a ma „pod nosem” swoje własne Camino. Nie chodzi jednak o to, aby dyskredytować znaczenie szlaku w Hiszpanii. Ostatnio mailowo Danuta przypomniała mi słowa hospitalero z Guemes na Camino del Norte: „każde camino jest inne i na tym polega jego urok i każde jest tak samo ważne”.

Równocześnie większość pielgrzymów podkreśla, że cel jest ważny, ale jeszcze ważniejsza jest sama Droga, którą pielgrzym-wędrowiec pokonuje. Za wcześnie na napisanie, że mamy modę na Camino w Polsce. Jednak coraz głośniej mówi się o inicjatywach samorządowych, które wspólnie z organizacjami pozarządowymi (Stowarzyszenie „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce) i kościelnymi, kreują Drogi św. Jakuba w Polsce. Pomorska Droga, przewodnik po kujawsko-pomorskiej, czy otwarcie Lubelskiej Drogi św. Jakuba promowanej przez Stowarzyszenie Dróg św. Jakuba w Polsce oraz szereg innych inicjatyw (m.in. prężnie działające środowisko warszawskie), pozwalają mieć nadzieję na to, iż ta moda na przestrzeni kilku lat zapanuje.

Konkurs

W związku z oficjalnym otwarciem Pomorskiej Drogi św. Jakuba, mamy dla Was dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Lęborku kilka upominków: dwa nowe i pachnące jeszcze farbą drukarską przewodniki plus 6 oryginalnych paszportów pielgrzyma. Przewodniki są najprawdopodobniej aktualnie jedynymi egzemplarzami dostępnymi na rynku, ponieważ ich oficjalna dystrybucja jeszcze się nie rozpoczęła. Jednak jak to zwykle na Camino bywa, najpierw trzeba przejść trochę kilometrów, aby spotkała nas nagroda.

Zatem, co trzeba zrobić, aby stać się posiadaczem przewodników i paszportów?

Wystarczy wrzucić na nasz profil na Facebook’u https://www.facebook.com/Caminodelavida lub korzystając z nowego systemu komentarzy pod tym wpisem zdjęcie związane z Camino de Santiago (niezależnie od tego, czy w Polsce, czy na świecie), które uważacie za interesujące i ma w sobie pewien ładunek emocjonalny, którym chcielibyście się podzielić z innymi:  zdjęcie plus Wasz krótki komentarz. 

Dodawanie zdjęcia do komentarza

Na zdjęcia można głosować zarówno na profilu na Facebook’u (lubiąc dane zdjęcie), jak i na naszym blogu – pod każdym komentarzem ze zdjęciem są strzałki umożliwiające zaznaczenie „Głosuj za/Głosuj przeciw”.

Spośród zdjęć, które otrzymały największą liczbę głosów wybiorę osiem : dwie osoby otrzymają zestaw przewodnik + paszport po Pomorskiej Drodze św. Jakuba, a 6 otrzyma sam paszport wraz z drobną niespodzianką.

Konkurs trwa do końca środy, 28 sierpnia 2013 r. Rozstrzygnięcie i publikacja info o nagrodzonych 29 sierpnia br.

Życzę wszystkim powodzenia!

PS. Pamiętajcie proszę o tym, że publikując zdjęcie oświadczanie iż jesteście jego autorem i właścicielem, nie będą uwzględniane zdjęcia, które pochodzą z istocków oraz takie, których prawa należą do innych osób lub witryn.